surkea äiti, vaimo ja työntekijä

mäsän murtama

Ajattelin vähän vuodattaa tänne, jos jollain olisi jotain kikka kolmosia tai mieluiten 3000 sivuinen eeppos täynnä Dr. Phil löpinää aiheesta ultimate ms handling solution.
Sain diagnoosin joulukuussa 11 viikon saikun jälkeen. Toki se ei tullut yllätyksenä ja aluksi tuntuikin, että tämä tyttö ei asialle lannistu: asenne tehtävän alussa ratkaisee ja muuta sen sellaista diiba daabaa julistin. Painoin pari kuukautta duunissa ihan hullun lailla niin kuin spiidipäinen teckno-reiveissä. Sitten tuli pikkuinen flunssa. Nyt kolmas saikkuviikko lusittu ja voitontahto-euforiasta ei ole tietoakaan. Mieli on niin synkkä, että päivät menee salaa itkua tihrustaessa. Minusta ei ole kunnon vaimoksi enää, ei sellaiseksi joka joskus olin ja joka oikeasti olen sisimmissäni. Minusta on tullut yksi huollettavista ja rakkauselämä luisuu käsistä. Äitinä olemisen meriitit on myös olleet melko laimeat viime aikoina. En ole enää yhtään jyvällä lapsen kolujutuista, ystävistä tms. Työnantaja oli ihan ymmärtäväinen saikulle jäämisestä, mutta jotenkin rivien välistä jäi tunne, että töihin paluu ei tule olemaan ihan iisiä. Koetan kovasti kertoa perheelle kuinka paljon heitä rakastan ja kuinka kiitollinen olen kaikesta avusta. Nyt vaan tuntuu siltä, että olen vainkorviani myöten kiitollisuuden velassa kaikille ympärillä oleville eikä mitään millä korvata kaikki se vaiva jota aiheutan. Mulle on ihan ok että olen sairas ja kai siihen ajan myötä tottuu, mutta kuinka paljon tämä pilaa minun läheisien elämää on iskenyt nyt todellisuuden tajuun ja en vain yksinkertaisesti kestä sitä. Kamala morkkis koko ajan, hävettää ja tuntuu, että kaikki paha mitä tulee on ihan ansaittua.

Millä ihmeellä te muut olette oikeasti saaneet perhe-elämänne, duuni-hommat yms. toimimaan niin, ettei olisi kokoajan kiitollisuuden velassa ja paha mieli??

2

420

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kevät Aurinkoa

      Mäsä-eloa takana minulla on jo vuosia. Kaksi lasta kasvatettu, ja ilmeisen hyvin omille siivilleen nousevat. Mies ja lapset auttaneet sairauden tuomien suurimpien karikoiden lävitse. Kiitollisuutta tietenkin koen, mutta en katso tarpeelliseksi heille siitä sen isommin kailottaa, vaan elellään ihan elämää - äitinä hoidan Äidin tehtäviä, kuuntelen ja olen tukena lapsilleni, siinä missä hekin ovat minulle. Duuni mulla jäi taakse muutama vuosi sitten - energiasyöppö mäsä veti ihan piippuun. Mutta nyt elon tasaantuessa Eläkeläisen rauhalliseksi elämäksi, alan taas palata "omaksi itsekseni". Oli tietenkin outoa reilu nelikymppisenä joutua pois työelämäoravanpyörästä, mutta en kadu - päinvastoin. Alan nauttia elämästäni - ilman että olisin kenellekään kiitollisuuden velassa tai että kärsisikin pelkkää pahaa mieltä.

      Luulen, että sinullekin paras neuvoni olisi se, että laitat omassa tärkeysjärjestyksessä itsesi ekaksi. Sillä saanet tasapainoa, ja sitten voit olla entinen itsesi - siis Sinä - sitä ms ei voi koskaan sinulta viedä.

      Tsemppiä toivottelen sinulle suurella lämmöllä !!

    • MF

      Olen vajaa kuuskymppinen mies ja ensioireet tulivat noin 20 vuotta sitten. Diagnoosi 2004 ja
      nyt kävelyt muutamassa kymmenessä metrissä. Muut oireet myös pyörittelee elämää kummasti. Viidettä vuotta olen ollut osatyökyvyttömyyseläkkeellä.
      Tein iselleni seuraavat asiat selväksi, tauti ei johdu minusta, joten en häpeä enkä salaile sitä mitenkään. Ympäristö kaikkialla suhtautuu todella hyvin tähän asiaan.
      Vaikka millloin viheltää mistäkin, niin en välitä. Vaikka kuinka asiat menisi pieleen, niin väännän sen mielessäni vitsiksi. Eli kaikissa tilanteissa minä olen kippari, ei tauti.
      Pelkäsin sitä, että mitä tapahtuu, kun joudun luopumaan eri harrastuksista kuten laskettelusta, purjehtemisesta, saunomisesta ja monesta muusta. Ei tapahtunut mitään. Pyörin netissä enemmän kuin ennen ja kuuntelen musiikkia jota en aikaisemmin tehnyt paljoakaan. No miten se onnistu? Kävin jokaisen tarinan läpi, ettei ole vaihtoehtoja ja murehtimalla asiat eivät parane vaan ne pahenee. Viimekesänä olimme Välimerenrsteilyllä ja tein jo talvella itselleni selväksi, että laivalta en poistu retkille. Tein oikean ratkaisun ja se ei härinnyt minua mitenkään, kun olin sen miettinyt valmiiksi jo talvella. Tämän ms:n lisäksi minulla on todella kovat selkäkivut ns. Soierman ja ns. levottomat jalat ja kun ne kaikki puhaltavat yhtäaikaa, jos lääkkeitä on unohtunut ottaa, niin silloin on vitsit vähissä. Eli en pysty sinua neuvomaan, koska ikä, sukupuoli ja oireet ovat erilaiset, mutta tämä on minun tarinani ja tapani temppuilla näitä taudin temppuiluja vastaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 124
      1305
    2. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      141
      1199
    3. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      233
      1101
    4. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      61
      1072
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      956
    6. 63
      871
    7. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      83
      851
    8. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      65
      657
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      30
      600
    10. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      39
      565
    11. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      14
      530
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      32
      519
    13. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      519
    14. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      28
      490
    15. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      39
      465
    16. Et siis halua

      Kansssani mitään
      Ikävä
      29
      459
    17. Onko kipuraja

      Jo ylitetty?
      Ikävä
      51
      441
    18. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      54
      439
    19. Miltä tuntuu

      olla erossa kaivatustasi?
      Ikävä
      24
      437
    20. Olet komea ja kaikkea

      En uskonut kuitenkaan miten laajasti olet kaikkien naisten ihannoinnin kohde. Jälleen kerran. Palsta on hiljainen kun o
      Ikävä
      19
      423
    Aihe