Saudilaista fundamentalismia

MrSmithy

Saudi-Arabian suurmufti on antanut lausunnon, jonka mukaan olisi ”välttämätöntä tuhota kaikki alueen kirkot”. Hänen lausuntonsa seurasi Kuwaitin suunnitelmaa estää kirkkojen rakentaminen maassa.

Puhuessaan valtuuskunnalle Kuvaitissa, Sheikki Abdul Aziz bin Abdullah, painotti sitä, että koska tämä pieni Persianlahden valtakunta on osa Arabian niemimaata, olisi tarpeellista tuhota kaikki kirkot maasta. Asiasta raportoi arabimedia.

Saudi-Arabian korkea-arvoisimpiin islamilaisiin uskonnollisiin johtajiin kuuluvan Abdullahin lausunto mukaili vanhaa uskomusta, jonka mukaan muita uskontoja kuin islamia ei voida harjoittaa alueella.

Lausunnon antaja ei ole kuka tahansa, vaan Saudi-Arabian suurmufti on korkein uskonnollisen lain tulkitsija tässä sunnimuslimien kuningaskunnassa. Hän on myös Uleman (islamin tutkijat) korkeimman neuvoston (Supreme Council of Ulema) johtaja ja ”pysyvän tieteellisen tutkimuksen” (Standing Commitee for Scientific Research) johtaja sekä fatwojen laatija. Fatwa on islamilainen oikeudellinen lausunto tai julistus.

Kuvaitin parlamentin jäsen sanoi viime kuussa haluavansa kieltää kirkkojen ja ei-islamilaisten palvontapaikkojen rakentamisen Persianlahden maissa.

Osama Al-Munawer kirjoitti Twitter-viestissään esittävänsä lakiehdotuksen, jossa vaaditaan poistamaan kaikki kirkot maasta. Myöhemmin hän selitti, että olemassa olevat kirkot pysyisivät, mutta uusien ei-islamilaisten hartauspaikkojen rakentaminen olisi kiellettävä.

Lähde: Arabian business -verkkosivut
http://www.arabianbusiness.com/destroy-all-churches-in-gulf-says-saudi-grand-mufti-450002.html

0

64

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

        Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
        Maailman menoa
        249
        4514
      2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

        se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
        Maailman menoa
        123
        2949
      3. Miten löydän sinut

        Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
        Ikävä
        41
        2712
      4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

        Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
        Heinola
        76
        1695
      5. Vaikea tilanne

        Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
        Ikävä
        105
        1532
      6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

        Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
        Maailman menoa
        16
        1421
      7. Milloin kaivatullasi

        .. on nimipäivä?
        Ikävä
        51
        1261
      8. Kehtaisitko näyttäytyä

        kaivattusi seurassa?
        Ikävä
        89
        1185
      9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

        Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
        Maailman menoa
        203
        1054
      10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

        Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
        Ikävä
        47
        1025
      Aihe