Ateistista fundamentalismia

MrSmithy

Laosin ihmisoikeustilanne on heikko. Maassa tapahtuu usein ihmisoikeusrikkomuuksia, vankilaolosuhteet ovat erittäin huonot ja viranomaiset harjoittavat kidutusta. Ihmisoikeusrikkomusten kohteena ovat usein maan etniset vähemmistöt.

Maassa vainotaan kristittyjä intensiivisesti. Uskonnonvapausloukkaukset ovat tavallisia maaseudulla ja pienemmissä kaupungeissa. Vainojen takana ovat yleensä paikallisviranomaiset. Laosissa on kommunistis-ateistinen hallinto.

Laosissa on teoriassa uskonnonvapaus, mutta käytännössä se ei toimi. Käytäntö antaa paljon valtaa paikallisviranomaisille. Ennen kuin uskontoa voi harjoittaa, se tulee hyväksyttää paikallisviranomaisilla.

Laosin lait kieltävät tapahtumat, jotka saattavat aiheuttaa ”kaaosta” tai ”sosiaalista hajaantumista”. Viranomaiset vastustavat protestanttisten kristittyjen kasvua etnisten vähemmistöjen joukossa. Sen koetaan oleva osa USA:n johtamaa salaliittoa maan sosiaalisen yhteenkuuluvuuden tuhoamiseksi ja kommunistivallan kaatamiseksi.

Kristityiltä kielletään perusoikeuksia, kuten koulutus ja lääketieteellinen hoito, heitä voidaan vangita, pakottaa uhkaillen ja kiduttaen kieltämään uskonsa ja heitä voidaan häätää kotipaikkakunniltaan heidän uskonsa tähden.

Laosista löytyy myös perinteistä esi-isien palvontaa harjoittavia etnisiä yhteisöjä, jotka vastustavat kristinuskoa kuolleiden henkien kostoa peläten.

2. maaliskuuta 2012 Viengphuka-alueen ainoa tunnettu kristitty, Khamla, kutsuttiin viranomaisten kokoukseen. Alue kuuluu Luang Namtha-provinssiin. Khamla oli vastikään kääntynyt kristinuskoon, kun hän oli parantunut pitkäaikaisesta sairaudesta naapurialueen kristittyjen esirukousten seurauksena.

Viranomaisten ojennettua ja kuultua Khamlaa hänelle annettiin uhkavaatimus kieltää uskonsa tai jättää kylä ennen maaliskuun 7. päivää. Paikalliset viranomaiset ovat päättäneet pitää kristinuskon Viengphuka-alueen ulkopuolella.

Helmikuun 18. päivä Luangprabang-provinssin Pakoo-alueen paikalliset viranomaiset antoivat kymmenelle kristitylle perheelle karkoitusmääräyksen. Perheille annettiin aikaa maaliskuun 18. päivään saakka joko kieltää uskonsa tai jättää kylänsä Hueygong. Kahdeksan näistä kymmenestä perheestä oli kääntynyt krisityksi muutamaa kuukautta aiemmin ilman Pakoon aluejohtajan, alueen uskontovirkailijoiden ja alueellisen kommunistipuolueen sihteerin lupaa.

Luangprabang-provinssin uskontoasioiden korkeimman virkamiehen, Bousee Chantuman, kerrotaan tarttuneen asiaan yrittäen saada karkoituspäätökseen muutosta perustellen sitä laittomaksi. Hänen itsensä pitäsi päättää provissinsa uskonnollisista asioista.

Tammikuun puolessa välissä paikalliset viranomaiset uhkasivat karkottaa 14 kristittyä perhettä, yhteensä yli 80 henkilöä, Ngoi-alueen Hueysellista ja Luangprabangin provinssista, elleivät he kieltäisi uskoansa. Kristityt pysyivät vakaumuksessaan, vaikka viranomaiset jatkoivat heihin kohdistuneita uhkauksia ja nöyryytyksiä.

0

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

        sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
        Maailman menoa
        223
        5901
      2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

        On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
        Maailman menoa
        112
        5754
      3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

        Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
        Maailman menoa
        214
        4821
      4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

        voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
        Maailman menoa
        58
        4123
      5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

        mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
        Maailman menoa
        68
        4047
      6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

        ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
        Maailman menoa
        32
        3628
      7. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

        Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
        Maailman menoa
        11
        3263
      8. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

        (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
        Maailman menoa
        16
        3092
      9. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

        Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
        Ikävä
        39
        1687
      10. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

        Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
        Ikävä
        130
        1490
      Aihe