Sanotaanko JT:n kastetilaisuudessa esim: Kastan sinut Jeesukseen kristukseen tai Jehovaan?
Kasteesta.
uloffi
468
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei, kun siinä sanotaan: kastan sinut Jehovan todistajiin.
On kiinnostavaa laittaa merkille miten kastekysymykset ovat vuosien saatossa muuttunet. Ohessa vain kaksi esimerkkiä joista käy ilmi miten nykyisin sitoudutaan voimakkasti Järjestöön aiemman yleisluontisemman Jumalan tahdon alaisuuteen vihkiytymisen sijaan.
Luonnollisestikin Vartiotorniseuran kielenkäytössä on kyse Ainoasta Jumalan Hengen ohjaamasta Järjestöstä ja ainoasta pelastuksen mahdollisuuden tarjoavasta seurakunnasta.
Kastekysymykset 1942:
(1) Uskotko Jehova Jumalaan, ja siihen että pelastus kuuluu Jehovalle, siihen että Jeesus Kristus on hänen poikansa jonka veri pesi syntisi pois ja jonka kautta pelastus tulee Jumalalta?
(2) Oletko katunut syntejäsi Jumalan edessä, ja pyytänyt puhdistusta Jeesukselta Kristukselta, ja täten kääntynyt pois synnistä ja maailmasta ja omistanut itsesi varauksetta Jumalalle tehdäksesi Hänen tahtonsa?
Kastekysymykset 1985:
1) Oletko Jeesuksen Kristuksen uhrin perusteella katunut syntejäsi ja vihkiytynyt Jehovalle tehdäksesi hänen tahtonsa?
2) Ymmärrätkö, että vihkiytymisesi ja kasteesi osoittavat sinun olevan yksi Jehovan todistajista Jumalan hengen ohjaaman järjestön yhteydessä?
Vuoden 1942 kastekysymyksissä on pari mielenkiintoista kohtaa:
>> "Jeesus Kristus on hänen poikansa jonka veri pesi syntisi pois"
Nykykäsityksen mukaan kukin kuittaa syntinsä omalla kuolemallaan. Nyt Jeesuksen kuolema riittää tekemään mahdolliseksi päästä 902 vuoden koeajalle yrittää todistaa kelvollisuutensa iankaikkiseen elämään paratiisimaassa.
>> "pyytänyt puhdistusta Jeesukselta".
Todistajien oli lupa olla puheväleissä Jeesuksen kanssa vielä tuolloin. Nyt puhekielto on ehdoton. Vertailun vuoksi, järjestöstä luopuneille saa puhua pakottavissa tlanteissa.
Lähtökohtaisesti niille jotka ottavat kasteen vastaan on evankeliumi eli hyvä-uutinen todistettu ja he ovat sen ottaneet vastaan.
Kaste on vertauskuvallinen ja hyvin yksinkertainen tapahtuma, kaste ei ole mysteeri joka sisältäisi joitain yliluonnollisia elementtejä.
Raamattu kertoo kastetapahtumista ja itse Jeesuksen kasteen. ( joka oli Pyhän Hengen kaste )
Joissakin Raamatun kastetapahtumissa sadat ihmiset ottivat kasteen vastaan samalla kerralla.
Kasteen kautta ihminen jättäytyy Kristuksen hoidettavaksi ja ottaa vastaan Jumalan rakkauden.
Raamatuntutkijoiden kastekysymykset ovat hyvin yleiskristillisiä:
1. Oletko katunut syntiäsi koettamalla hyvittää rikkomuksesi parhaan kykysi mukaan ja luotatko Kristuksen uhrin ansioon syntiesi anteeksi saamiseksi,mjohon vanhurskauttamisesi perustuu.
2. Oletko kokonaan vihkinyt itsesi kaikkinesi mitä omistat, -kykysi, rahasi, aikasi, vaikutusvaltasi, -kaiken Herralle, jotta kaikki tulisi uskollisesti käytetyksi hänen palveluksessaan aina kuolemaan saakka.
3. Tämän tunnustuksesi perusteella tunnustamme sinut uskon huonekunnan jäseneksi, ja ojennamme sinulle veljeyden oikean käden, ei minkään lahkon, puolueen tai uskontunnustuksen nimessä, vaan Lunastajamme, kirkastetun Herramme, ja hänen uskollisten seuraajiensa nimessä.
- kaste tulee siis suoritettua Jeesuksen nimeen ja Jeesuksen nimessä on Jumala ilmoittanut itsensä ja Pyhän Henkensä.
Raamatuntutkijat ovat aina, jo veli Russellin ajoista lähtien pitäneet tärkeänä ettei mikään organisaatio muodostuisi yli seurakunnan, sillä kun Jeesus on läsnä, hän itse johtaa seurakuntaa.
Itseasiassa organisoituminen on Babylonian jäljittelyä josta Raamattu kehottaa lähtemään ulos.
Eikö sitten pitäisi omistaa mitään, vaikkapa omaa kokoushuonetta, tähän kysymykseen voin palata myöhemmin.