Osaako kukaan kertoa millaista korkoa pankit pitävät kesämökkilainassa? Entä paljonko tarvitaan takuita tai kiinnityksiä?
kesämökki haaveissa
humppila
3265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kesämökki toimii tyypillisesti vakuutena noin 50% osuudella koska niitten hinnat paljon suhdanneherkkiä. Mutta kaikkihan on pankki ja hankintakohdekohtaista.
Kyllä kesäasuntoon hyvällä paikalla on hyvä sijoitus.Nousseet paljon enemmän kuin asunto-osakkeet ja omakotitalot.Mene pankkiin keskustelemaan.Nyt on halvat korot.Meillä aikanaan vaihdettiin asunto-osake päikseen kesäasuntoon.Eli hinta oli sama.Nyt sama asunto-osake maksaa 175.000e Tampereella ja kesäasunto 250.000e / 20km päässä keskustorilta. Eli asustamme siellä kesät ja kulku on halpaa .Lapset saivat olla kesät ns.maalla katuasumisen sijaan,kun ei ollut isovanhempiakaan.Sijoitus on hyvä kesäpaikka kun vapaa-aikakin on lisääntynyt.
En halua morkata kysymystäsi mitenkään, mutta on typerää kysellä täällä vakuuksista, kiinnityksistä yms. Kyse on niin monen asian summasta. Lainan määrästä, pankin poliitikasta, henkilökemiasta ja sinun raha-asiosta! Jos olet ollut pankille vuosia hyvä asiakas, neuvotteluasemat on hyvät. Itse olen lähes vuosittain veivannut velkojen kanssa enkä ole enää neljään vuoteen maksanut mitään käsittelykuluja, nostokuluja tms. Kyse on vain neuvottelusta ja neuvottelusta. Toki jos olet pankille ollut ns. huono asiakas, tietysti vakuudet on eri luokassa yms. Pankit ovat liikelaitoksia, ei heidän ohjeet ole lakeja, kaikesta voi neuvotella.