Eivät osanneet ,eikä ymmärtäneet....Nuoriso työttömyys on ollut vuosia esillä hallituksessa.Nämä eukot ei huolehtineet asioista loppuun asti ja tehneet selvitystä.Tarja jopa usein poissa kysely tunnilta.Osto hallituksessa olla hömöttivät.Nyt näkyy heidän välin pitämättömyys.työn jälki.surullisena....
työministerit:TARJA CRonberg ja SINNE TÄNNE MÄKI ?:?:
EIVÄT VÄLITTÄNEET.!:
14141
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Väki lukuun .Suomessa pieni väki luku...Niin Uuden Seelannin ministeri on oikeassa.Suomessa tapahtuu ihan hulluja asioita.Hyvä kun antoi kuulua.tottahan tuo hänen sanomansa on.Suomessa vanhuksia tökitään työ elämään.30v...lorvailevat.Totuutta vaan on vaikea joskus kuulla.sokeat suomen päättäjät.ottavat itselleen.katsokoot peiliin.
politikot ei välitä suomen nuorisosta, itselle vaan hyvää virkaa kyttäävät , tätä se ikävä kyllä tuntuu olevan
Ihalaisella näyttää vielä pää toimivan..kun huomasi asian.nuorista.Työvoima toimistot....mitä niissä tehdään.?:
Työvoimatoimistot....mitä niissä tehdään? No, ei paljon yhtikäs mitään, korkeitaan ravattaan mukamas ns.koulutuksessa tai tutkitaan listoja yhdessä työnantajien kanssa "kuin piru raamattua" kuka höynäytettävä pistetään seuraavaksi pilkattavaksi/haukuttavaksi ilmaiseen työharjoitteluun ja lopuksi makeat naurut päälle. Loppu työaika sitten meneekin kynsiä viilatessa ja miettiessä, mitä punkkua sieltä alkosta nyt hakisi, että saisia karittetua ajatukset raskaasta ja raastavasta työstä.
tekivät?
Ei muuta kuin soittivat suutaan ja nostivat korkeaa palkkaa iman ansioita. Kukkahattutättejä vihreitä pahimmillaan.
Nyt, ilmeisesti työministeri Lauri Ihalaisen toimesta, on poistettu tarveharkinta. Siis se, että puolison tulot eivät vaikuta työttömyyspäivärahaan, jolloin työtömän ei tarvitse elää puolison siivellä. Cronberg eikä Sinnemäki saaneet tätäkään epäkohtaa poistetuksi, vaikka niin lupasivat.
Hyvä asia tietysti on jos tämä tarveharkinta poistuu, mutta pahoin pelkään, että siihen tullaan tekemään uusia ehtoja tuen saannille. Uskonkin, että Kelalla parhaillaan etsitään kuumeisena porsaanreikiä, jolla tuki evätään edelleen hyvin monelta.
Kyllä on työvoimatoimiston paha järjestää töitä, jos ei ole tarjolla ja tänä päivänä työ kuin työ vaatii alan osaamista.
LAKI ....nyt tämä nuorille.on ok....mutta kyllä tuollainen olis voinut olla jo ajat sitten.itsestään selvyys.Nuoria on paljon syrjäytynyt nyt.MITÄ YLEENSÄ TYÖ VOIMA TOIMISTOLLA TEKEE?:istuu paljon jouto sakkia sielläkin.
Työvoimatoimisto on enemmän työttömien valvontatoimisto. Se kontrolloi, valvoo ja rankaisee työttömiä.
NO mitä sillä tekee,koko työ voima toimistolla...Kyllä nekin rahat jollekkin johtajalle boonuksina kelppais.SALAA,hmm.mielellään ottais,.oli töitä,tai ei.
Molemmat olikin työttömyysministerejä!
saavutukset vain työttömyys ja ihmisen alistaminen!
Joukko 30 v..unohtunut tuuli ajolle..?.
Suomeen on saatava taattu perusturva kaikille. Se vähentää byrokratiaa, säästää valtion rahoja, kun ei välttämättä tarvita työvomatoimiston byrokatiaa ja valvontaa, perusturva sallii ottaa työtä vastaan ihmisen menettämättä pientä pohjapalkkaa, ihmisten ei tarvitse juosta luukulta toiselle kerjäämässä. Tätä vastutetaan monella taholla ja kaikilla on oma lehmä ojassa. Mm ay-liike vastustaa sitä sillä perusteella, että se ei saisi enää jäseniä, kun ansiosidonnainen ei välttämättä olisi sidottu jäsenyyteen. Työvoimabyrokraatit pelkäävät työpaikkansa puolesta. Monet muut byrokraatit samoin, koska juoksutus vähenisi. Arvokonservatiivit ovat periaatteessa vastaan.
Tarvitaanhan maahan myös paarialuokka. Tällä yksinkertaisesti poistettaisiin työttömyys maasta. Kukaan ei olisi enää työtön. Voisi valita korkeamman tulotason tekemällä lisätöitä sopivasti menettämättä perusturvaansa. Monen verenpaine laskisi ja ihmiset säilyisiivät terveempinä. Nykyinen elämähän pyörii pelkästään talouden ympärillä. Sitä pyörittää rikkain 5%, joka haalii kaikki tulot omaan lakkariinsa jättäen rupusakille vain huolet ja murheet. Tästä voidaan tehdä loppu, jos niin halutaan.