Törmään joka päivä aina häiriköiviin matkustajiin, jotka eivät näköjään itse tiedosta häiritsevänsä muiden matkarauhaa.
1.
Joka koulupäivä ainakin yksi ihminen puhuu hetken (tai jopa pitkänkin aikaa) kännykkäänsä KOVALLA ÄÄNELLÄ. Niin, että varmasti koko bussimatkustamo kuulee. Minusta on kiva tietää, mitä lainoja olette ottamassa ja miten viikonloppunne kännäysreissu meni.
2.
Hajuvesien suihkuttelu bussissa. Hei oikeesti nyt, ihmiset. Tänään taas oli ihminen, joka päätti kaivaa laukustaan hajuveden esiin ja suihkautella sitä vähän itseensä. Ja samassa koko bussi sai uuden "ihanan" aromikkaan tuoksun. Piti sitten laittaa kaulahuivi hengittämisen suojaksi, sillä minulla on astma, eikä voimakkaat hajut tee minulle hyvää. Tämä on vähän sama asia, kuin söisit pähkinöitä ja sylkisit niitä pähkinäallergikon naamaan.
3.
Liian kovaa musiikkia kuuntelevat ihmiset. En ole kiinnostunut tärykalvojenne hyvinvoinnista, mutta olisitte edes kiinnostuneita sitä, etteivät kaikki ihmiset välttämättä pidä teidän örinä-beibi-musiikkimaustanne.
4.
Kovaan ääneen juttelevat ihmiset. Päätäsärkevää on, kun vaikkapa Jonne päättää istua bussin oikealle puolelle ja Anna vasemmalle hieman taaemmas. Ja sitten he käyvät keskustelua "huutaen" penkkien välistä koko matkan ajan.
5.
Äänekkäät pälättäjät. On sitten niitäkin, jotka puhuvat koko ajan, näytti kello mitä tahansa. Kerran aamuseitsemältä väsyneessä bussimatkustamossa istui mies, joka puhui koko puolituntisen matkan ajan. Hän oli max. 5 sekuntia hiljaa ja jatkoi taas puhumista. Ainoa ääni bussissa, joka kuului. Kaikilla oli varmasti hauskaa kuunnella, miten komponentti x laitetaan komponentti yyhyn.
6.
Kun ruuhkabusseissa on vielä tilaa istua, niin kahdelle penkille levittäytyneet kanssamatkustajat eivät tee elettäkään sen eteen, että viitsisivät ottaa laukkunsa tai reppunsa pois toiselta penkiltä. Saan usein tylyn katseen, kun kysyn, että voiko tähän istua. :(
7.
Wannabe-kovikset. He, jotka kiroilevat ja huutavat.
8.
Bussissa syövät ihmiset. Välillä on niitä, jotka vetävät jotain ihme kerroshampurilaisia "salaa" bussin takaosassa - ja haju on taas taattu.
Tätä tapahtuu kaikissa ikäluokissa. Itse olen 21 ja olen ehkä vahingossa kerran itse erehtynyt häiriköimään kuuntelemalla musiikkia liian lujaa. Että mikään pyhimys itsekään olen, mutta ottaa silti PÄÄHÄN nämä ihmiset, joita kiinnostaa vain oma napanöyhtänsä. Ihan ok mokailla, mutta sitten jos nämä ovat ihan päivittäisiä tapoja joillakin ihmisillä... D:
Huono käyttytyminen bussissa.
ainatylsistynyt
2
156
Vastaukset
- ainatylsistynyt
Ja otsikossa nätti virhe. :)
- ´´``´´
Lehdessä oli juttua parisen vuotta sitten kun joku oli huomauttanut bussissa ryypiskelevälle ja metelöivälle pissislaumalle ja häntä heitettiin kaljapullolla... että tällaista nuorisoa. Lasin kanssa voi käydä vaikka kuinka huonosti ettäs tiedätte mukakovikset.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!
Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem933128HS: persujen v. 2015 turvapaikanhakijoista alle puolet töissä
Aikuisina Suomeen tulleista ja myönteisen päätöksen saaneista vain 42 prosenttia oli vuonna 2023 töissä, vaikka he ovat732405Persut muuten hyväksyvät 2 + 8 mrd. euron maatalous- ja yritystuet
Vaikka molemmat tukimuodot tiedetään haitallisiksi, koska ovat käytännössä pelkkää säilyttävää tukea, eivätkä kannusta k601414Mikä kaivatussasi herätti mielenkiintosi
Kun tapasitte ensi kerran? Ulkonäössä? Luonteessa tai olemuksessa? Kuinka nopeasti mielenkiinto muuttui ihastukseksi?901382Kaikki ovat syntisiä!!!
Näin täällä koko ajan vakuutellaan uskovaisten toimesta. Myös Päivi Räsänen on toistanut tätä samaa matraa jatkuvasti. N309853Martina Aitolehti podcastissa: Ero
Martina Aitolehti podcastissa: Ero Martina Aitolehti kertoi BFF-podcastin https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/696184835Valkoinen Golf
Kukahan on tämä ukko, joka työkseen kyylää pienen ässän asiakkaita viikon jokaisena päivänä.10835- 49775
Moottorisahalla kauppaan
Missäs päin kaupunkia tämä yöllä moottorisahalla kauppaan yrittänyt asiakas askaroi? https://poliisi.fi/-/mies-yritti-s10757Rillimiljonäärin eroriidassa suuri käänne.
Vaimo haluaa kokonaan yksinhuoltajuuden ja pitää entisen elintasonsa.142728