Elinkeinoelämän tutkimuslaitos

julkaisi jälleen EU kannatusmyönteisen (55% ). Gallupin. Liekö tutkimus tehty Kauniaisissa vai Stocmann tavaratalossa ?. Itse ympäri Suomea työn ja vapaa-ajan takia liikkuvana ja tuhansia ihmisiä tuntevana, en edelleenkään tunne ketään EU myönteistä henkilöä. Suosittelenkin että asiasta järjestettäisiin kansainvälisesti valvottu ja lakeihin nojaava sitova KANSANÄÄNESTYS.
978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Hyvä, ajattelin juuri aloitta aiheesta onneksi ehdit ensin,kiitos siitä, minä jatkan.
Ensiksi tuo missä gallup on tehty, minkä ikäisiä osallistujat ovat,mitä he tietävät
tilanteesta, onko nettikysely vai jokin muu.
Juttelin parin kolmekymppisen kanssa ja he olivat unionin kannalla eivät kyllä
tienneet mitään näistä rahoitusongelmista vaan sanoivat että niin on aina sanottu,
eivät ole vielä huomanneet mitä omassa taloudessa tapahtuu,eivät tuntuneet
tajuavan että hyvinvointi on pidetty velkarahalla pystyssä, totuus valkenee pian liian myöhään.
. On ymmärrettävää että nuoret ei ehdi paneutua politiikkaan kun on työ
ja perhe, siinä täytyy olla tosi kiinnostunut yhteiskunnan asioista jos niihin paneutuu kiireistä huolimatta.
. En minäkään mitään tiennyt tuon ikäisenä, nyt on aikaa pohtia.

Uuutisissa sanottiin että 55% suomalaisista on unionin kannalla, sehän on
valhe, jos vastaajista on tuon verran myönteisiä niin se ei tarkoita kaikkia suoma-
laisia, ainoa keino oikeaan tietoon on kansanäänestys.

Eikö joku voisi luoda kyselyn jossa ensin lyhyesti kerrottaisiin kannattajien
näkemys ja myös vastustajien vaikuttimet, se varmasti avaisi silmiä.

On myös huomioitava että meillä on noin 300 tuh, ihmistä ilman nettiä

Kansaa on kuultava, me nuo viulut maksamme.

Äänestä

Verkkomedia näyttää tekevän asiasta omaa gallubiaan...sielläkin ihmeteltiin

"Voiko tämä olla totta? 'Yli puolet suomalaisista suhtautuu avoimen myönteisesti EU-jäsenyyteen!'

http://www.verkkomedia.org/news.asp?mode=2&id=3114

Samalta sivulta löytyy sitten gallub ja tilanneseuranta:

"TULOSPALVELU: (päivitys 28.3. klo 23.01)

Kuinka suhtaudut Euroopan Unionin (EU) jäsenyyteen?
Avoimen myönteisesti: 6 prosenttia
En ole puolesta enkä vastaan: 5 prosenttia
Avoimen kielteisesti: 89 prosenttia
Yhteensä: 704 vastaajaa"

Äänestä
  • Aika huono gallub kunei päässyt edes vastaamaan, tuli vaan joku outo facebook kirjautumis/rekisteröinti kehoitus?

    Voisiko joku tehdä oikeasti AVOIMEN gallubin ?

    Äänestä

Propakanda koneisto toimii kuten pitääkin ja kansalaisia suoraan sanoen aivopestään eu:ssa.

Äänestä

En minäkään päässyt äänestämään kun en halua fb. rekisteriin, enkä edes osannut,
kokeilin kyllä mutta en halua sinne tietojani, kuvakin olisi pitänyt olla, luin kommentteja ja siellä oli paljon niitä jotka ei fb-halunneet.
Lueskelin noita lehtiä ja koin yllätyksen kun jossain sanottiin että tuo gallup on
tehty jo tammikuussa, omituista kun julkaistaan vasta nyt, lie säästetty "pahan
päivän varalle" kun tiedettiin että leikkauslistat ja veronkorotukset on tulossa ja euron
avuksi pitää taas laittaa miljr,vakuuksia.

Eikö hallituksen pitäisi avata silmänsä vai tehdäänkö tämä tietoisesti, oikeiston
touhuja mutta miksi muut?

Äänestä

Sitä minäkin ihmettelin että ei voi olla totta että suomalaiset voi olla noin tyhmiä jotta oltaisiin aina vain EU-myönteisiä! Tämä hallitus kaataa tämän meidän pienen Suomen eivätkä ole minkäänlaisessa tulosvastuudessa. Hyvät eläkkeet päälle ja se on siinä mutta me muut kärsitään!!!

Äänestä

Sori mut mä en oo kuullu viel yhtää hyvää syytä miks suomen pitäisi lähteä eusta nii voisko joku selittää?

Äänestä

Euroopan Unioni on porvarillinen ja imperialistien talousliitto, jossa herrojen arvovalta estää demokraattisen kehityksen. Näin ollen EU:n tulevaisuus riippuu koko maailmantalouden kehityksestä. EU ei voi hajota ennen YK.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ennenkuin hajoaa kirjoitti:

julkaisi jälleen EU kannatusmyönteisen (55% ). Gallupin. Liekö tutkimus tehty Kauniaisissa vai Stocmann tavaratalossa ?. Itse ympäri Suomea työn ja vapaa-ajan takia liikkuvana ja tuhansia ihmisiä tuntevana, en edelleenkään tunne ketään EU myönteistä henkilöä. Suosittelenkin että asiasta järjestettäisiin kansainvälisesti valvottu ja lakeihin nojaava sitova KANSANÄÄNESTYS.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu