Onks se ny niin hienoo ku kaikk yhdistyy, eikä kohta erilaista, ja moninaista maailmaa olekkaan. Musta globaali touhu tuhoaa elinolot, markkinavoimat, luonnon, kulttuurit, perinteet ja asenteet. Jo me länkkärispedet ollaa yhtä oltu jonki aikaa, eikä tää ny oo mitää nastaa. Globaalisaatioituminen ei ole kaunista, eikä millään tavalla hienoa. Moni kulttuurisuus, erilaisuus on kaunista. Jos kaikki yhdistyisi yhdeksi kokonaisuudeksi, syntyisi maailmasta loputon turhuus. Kuka haluaa supervaltioiden pomputeltavaksi. Just tätä nämä rikkaat länsimaat haluaa : omistaa jokaisen. Sieltä sitten käskyt tulisi, kun herrat olisi vallassa.
SANO EI GLOBAALILLE LINJALLE!
mitähän hyvää tämä globaalisaatio tekee
4
150
Vastaukset
Globalisaatio on pikkuporvarillinen virhe. Glabalisaatio vääristää taloudellista kilpailua ja
lisää rasismia. Nyt tämä globalisaatioharha on huomattu muun muassa Saudi-Arabiassa.
http://www.taloussanomat.fi/energia/2012/03/28/oljypula-on-jarjeton-pelko/201226253/12- tati
Parasta Glogaalitaloudessa on että se tasottaa särmät. Ajatellaan nyt vaikka Libyaa..Irak..Egypti..Syyria jne. Kaikki Yksipuolisia diktatuureja. Sosialistisia-kommunistisia maita. Samalla kun Globaalisuus leviee Afrikanmaihin niin on kivaa kattella televisioonista kun yhä useampi sosialistinen valtio lakkaa olemasta. Mitä useampi sosialistivaltio luopuu maailmanvalloituksestaan niin sitä turvallisempi maailma on. Tuo Globaalisuus leviee kuin tauti...hyvä sinänsä.
- puhalla vittuun
imperialistien per seennuolija
- mjndk.cx-löl
tänä päivänä ahneus ja vaurastuminen on in, mutta ei sitten välitetä paskaan luonnosta tai niistä puolista muista maailman ihmisistä, jotka näkee nälkää parhaillaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40785
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721