Mielestäni sos.virkailijoille tulee asettaa erityinen solidaarisuus vero, jonka tuotto annetaan köyhille; vuokratyöläisille ja työttömille. Ihan hyvin he tulevat toimeen pienemmälläkin palkalla, esim 900 eur/kk, ja silloin köyhät saavat edes pienen lisän omaan toimentulotukeensa.
Tätä ei tietenkään ahne sosiaalivirkailija halua, mutta ei hän voi sille mitään jos näin poliittisesti päätetään.
Tätä ei tietenkään ahne sosiaalivirkailija halua, mutta ei hän voi sille mitään jos näin poliittisesti päätetään.
Vastaukset 9
Vanhimmat
KELA lakkauttamisesta seuraa valtavat säästöt jotka merkitsevät työttömyyskorvausten kaksinkertaistumista (kansalaispalkkana)
miksi vertaat' köyhiksi' vuokratyöntekijöitä, saavathan he palkkaa jolla toimeen tulla., mitä apua he tarvivat senkummemmin kuin kuka muukaan.Vai halveeraatko kenties vuokratyötekijöitä jotenkin... oletko itse parempi.
Sisaalityötekijät ovat kunna viroissa jotenka heitä ei VOI irtisanoa lomauttaa tai alentaa palkkoja!
Kiva olla kunnan töissä kuten MINÄ taas tänä vuonna napstaa ikälisät!
Ei muuten paskempa duuni!!!!
Tottakai virkaimiehiä voi irtisanoa. Eihän siinä tarvitse mitään muuta kuin kuntatyönantajan päätös lopettaa palkanmaksu ja irtisanomisilmoitus
Samoin esimerkiksi palkkoja voidaan leikata. Latviassa leikattiin opettajien palkkoja 70%, yksipuolilsesti. Ahne OAJ-sika hävisi, kaikki muut voittivat
. "Eihän siinä tarvitse mitään muuta kuin kuntatyönantajan päätös lopettaa palkanmaksu ja irtisanomisilmoitus"
Missä noin on tehty? Ei missään kunnassa!
Olen ollut kunnan leivissä yli 20vuotta KETÄÄN ei ole lomautettu tai irtisanottu!
Ei edes juopottelusta saati saikuista!
Hei!
Nyt vaan on niihin irtisanomisiinkin pakko mennä. Kun on pakko säästää. Ja ei pelkästään pakko, vaan on hyvä asia työttömien kannalta että virkailiijat irtisanotaan, silloin virkailijat tipahtavat alaspäin, mutta työttömät nousevat ylöspäin
no ne työttömät kyllä painuu vaan alaspäin koko ajan... jos joskus olet saanut ansiosidonnaista niin enää et saa ... tulee vaan pelkkää peruspäivärahaa... miten voit sanoa että virkailijat alaspäin menee... hehän saa uuden viran tietysti, ensin nauttivat ansiosidonnaista kukin haluamansa ajan, vähän niinkuin lomaa, sitten uudella innolla uusiin haasteisiin. Niin kaikki tekee , paitsi nämä elämäntapatyöttömät jotka vaan varttuu kaikkea valmiiseen pöytään saavansa.
ay-demari on työttömien vihollinen
itse olet oma vihollisesi koska et hakeudu töihin , vaan tuhoat oman elämäsi.