Kunta hieroo jo sopimusta terveysvalvonnan (eläinlääkärit ja terveystarkastajat) sulauttamisesta Tampereeseen. Se on taas yksi askel kuntaliitoksen suuntaan. Mahtaako poliitikot olla tietoisia missä mennään? Itsenäisenä Pirkkala menestyy paremmin, kun Tampereen käskettävänä. Pidetään kiinni omista palveluista.
Pirkkala yhdistymässä Tampereeseen
6
215
Vastaukset
- Politikointia....?
Eikös se ole just toisinpäin tampere antaa pirkkalalle pienen porkkanan ja sitten nielaisee kokonaan?
- el
Kyllä pitäisikin. Pirkkalassa on jo palvelutkin huonontuneet (esim. terveyspalvelut), että voi kuntalaisen olo jopa parantua Tampereeseen liityttäessä.
- Liika politiikkaa?
Mikä teillä oikein mättää sillä Pirkkalassa. Mikä sen kunnanininsinöörin pelotti
kun häntä koipien välissä lähtee kotionsa.
- Pormestari peli
"taitaa vihreet laajentua kaupungiksi"
- hannele_13
Ei Pikkalan pitöisi missään nimessä liittyä mihinkään. Onhan se omavarainen kunta ja silloinhan palvelut vasta huononisiva.
- Kiertotietä
Onhan tampere tehnyt kaikkensa että pirkkalasta kulkuyhteys treen keskustaan pitenisi ja vaikeutuisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen VigeIius noIasi taas itsensä
Kun uhriutui vuonna 2024 (siis persujen "vahtivuorolla") Tampereella aloittaneen perheryhmäkodin toiminnasta. ”Leviää k2364281Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?
Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️343785Oli kiva nähdä sut
vaikkakin kaukaa ja nopeasti. Tiedän kyllä tasan tarkkaan missä mennään, joten anteeksi jos pilasin päiväsi, ei ollut mi383780- 163757
Maataloustuet pois
Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.1403675Kohtalokas laukaus
IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k253641Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä
Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem1213456Joulukinkku NYT
Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.202964Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes
Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!192695Jos voisit kysyä
Kaivatultasi vielä yhden kysymyksen, mikä se olisi? Aloitan: Mitä sinä halusit minusta?2602593