"suolet sontineen teidän silmillenne...."

Heti alkuun selväksi lukijoille, että otsikko on Malakian kirjasta otettu. Malakian
piti kirjoittaa näin kovaa tekstiä, koska juutalaiset olivat silloin rappiolla. Varsin
rohkeaa puhetta silloisia ylimielisiä ja ulkokultaisia pappeja kohtaan.
Laitan tämän kohdan kahden käännöksen mukaan tähän niin näemme
mitenkä KR: 92. on kääntänyt kohdan:
Malakia 2: 1:"Te papit, teitä koskee tämä sana 2 ellette kuuntele minua ettekä vilpittömin sydämin kunnioita minun nimeäni, minä annan kirouksen kohdata teitä, minä muutan saamanne siunauksen kiroukseksi ", sanoo Herra Sebaot. " Minä lähetän siunauksen tilalle kirouksen, koska ette vilpittömin sydämin
kunnioita minua."
3 - Minä teen teidän sukunne kelvottomaksi papin tehtävään, Minä paiskaan uhrieläintenne suolet sontineen teidän silmillenne, viskaan juhlienne
jätteet kasvoillenne, ja teidät itsennekin heittetään tuohon samaan tunkioon.
4.- Huomatkaa nyt: tuon sanan minä olen lähettänyt teille siksi, että liitto, jonka jonka tein Leevin kanssa pysyisi voimassa, sanoo Herra Sebaot.

Sitten UM. käännöksen mukaan:
Malakia : 2 1 " " Ja tämä käsky koskee nyt teitä , oi papit." 2 Ellette
kuuntele ja ellette ota sydämenasiaksenne, että annatte kunnian minun nimelleni ", on armeijoiden Jehova sanonut , " niin minäkin lähetän päällenne kirouksen , ja minä kiroan teidän siunauksenne. Minä olenkin jo kironnut sen , koska te ette ota tätä sydämenasiaksenne. "
3 " Katso! Minä nuhtelen kylvösiementänne teidän takianne, ja minä olen levittävä rapaa kasvoillenne, juhlienne rapaa, ja teidät kannetaan siihen.
4 Ja teidän on tultava tietämään , että olen lähettänyt teille tämän käskyn , jotta liittoni Leevin kanssa pysyisi " , on armeijoiden Jehova sanonut. "

1

100

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • agnostikko,,

      Lainaat usein raamattua. Sinua nähtävästi kiinnostaa raamattu. Siinä ei sinänsä ole mitään väärää.

      Miksi et lukisi ja tutkisi raamattua omatoimisesti ja lähtisi jehovan todistajista koska uskoakseni olet tämän palstan vakkarina saanut jo riittävästi näyttöä ja todisteita siitä että vartiotorniseura on valheellinen lahko.

      Ero lahkosta ei tarkoita uskosta luopumista. Se tarkoittaa askelta rehellisyyteen päin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kaksi vuotta

      Sitten mä ihastuin suhun päätä pahkaa, kun meillä klikkasi heti ekasta päivästä lähtien. Et varmasti tunne samoin ja tek
      Ikävä
      19
      4953
    2. Raamatun kiroukset ja uhkaukset osoittavat sen ihmisperäisyyden

      "Se sanotaan galatalaiskirjeessä, että jos joku levittää väärää evankeliumia: "...jos joku julistaa teille evankeliumia
      Hindulaisuus
      529
      2560
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      148
      2139
    4. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      19
      2132
    5. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      19
      1745
    6. Onko hän elämäsi rakkaus?

      Itse olen sitä mieltä että kyllä se näin taitaa nyt olla
      Ikävä
      82
      1624
    7. Tekisin mitä vaan että

      Pääsisin eroon susta.
      Ikävä
      146
      1525
    8. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      113
      1131
    9. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      126
      903
    10. Olisitko maailmani?

      Ajattelen sinua ja pelkään välillä, että olenko antanut sinulle liikaa kannettavaksi. Olenko vaatinut sinulta aivan liik
      Ikävä
      40
      869
    Aihe