Ruotsalaiset kääntävät nettisivuja sukupuolineutraaleiksi!

hunhanhen

Ruotsissa on huolestuttu siitä, että ruotsin kielessä ei ole sukupuolineutraalia pronominia. Ruotsissa sana hän on naisesta puhuttaessa hon ja miehestä puhuttaessa han.

Mutta ei huolta, nyt ruotsalaiset koodarit ovat tehneet plug-in-ohjelman, joka muuttaa internetsivut sukupuolineutraaleiksi. Aiheesta uutisoi verkkolehti The Local.

Heneratoriksi nimetty ohjelma korvaa internetsivuilla sanat hon ja han sanalla hen.

Viime viikkoina velloneessa keskustelussa ruotsalaiset ovat jakaantuneet kolmeksi leiriksi: yhdet kannattavat hen-sanan käyttöä, toiset eivät halua muutosta ja kolmansilla joko ei ole mielipidettä tai heitä ei vain kiinnosta.

Henerator toimii Google Chrome ja Mozilla Firefox -selaimissa. Ohjelman luoja Philip Westman itse pitää ideaa puoliksi viisaana ja puoliksi typeränä.

– Sen perusteella, mitä olemme nähneet Twitterissä, monet pitävät ohjelmaa mielenkiintoisena kokeiluna. Joidenkin mielestä se on kiva leikkikalu ja jotkut ottavat sen vakavammin – sanoen, että tämä on todiste siitä, että keskustelu on saavuttanut naurettavuuden huipun.

http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194730705499/artikkeli/ruotsalaiset kaantavat nettisivuja sukupuolineutraaleiksi naurettavuuden huippu .html

Niin sitä pitää..

3

343

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tosimies.

      Voi ziisus sentään mitä höpönlöppaskaa.
      Tyypillistä ruotsalaista ylitösuvaitsevaista paskaa.

      • ziisus kertoo

        Ruotsalaiset eivät keksineet suvaitsevaisuutta. Sen kehittivät juutalaiset 1920-luvun puolella. Kun perusmarxismi ei kyennyt saavuttamaan sen lupaamaa globaalia vallankumousta ryhtyivät juutalaiset älyköt mietiimään mikä meni pieleen. Esteeksi he keksivät länsimaisen yhteiskunnan ja eurooppalaiset ihmiset. Tämän esteen tuhoamiseksi he kehittivät kulttuurimarxismin ns. Frankffurtin koulukunnassa.

        http://www.youtube.com/watch?v=tz8pzG02oxU

        http://catholicinsight.com/online/features/article_882.shtml
        "To further the advance of their ‘quiet’ cultural revolution - but giving us no ideas about their plans for the future - the School recommended (among other things):

        1. The creation of racism offences.
        2. Continual change to create confusion
        3. The teaching of sex and homosexuality to children
        4. The undermining of schools’ and teachers’ authority
        5. Huge immigration to destroy identity.
        6. The promotion of excessive drinking
        7. Emptying of churches
        8. An unreliable legal system with bias against victims of crime
        9. Dependency on the state or state benefits
        10. Control and dumbing down of media
        11. Encouraging the breakdown of the family

        One of the main ideas of the Frankfurt School was to exploit Freud’s idea of ‘pansexualism’ - the search for pleasure, the exploitation of the differences between the sexes, the overthrowing of traditional relationships between men and women. To further their aims they would:

        • attack the authority of the father, deny the specific roles of father and mother, and wrest away from families their rights as primary educators of their children.
        • abolish differences in the education of boys and girls
        • abolish all forms of male dominance - hence the presence of women in the armed forces
        • declare women to be an ‘oppressed class’ and men as ‘oppressors’
        Munzenberg summed up the Frankfurt School’s long-term operation thus: ‘We will make the West so corrupt that it stinks.'"


      • Ziisssussh?

        hen on englanniksi "kanoja". "Kanat tekivät sitä ja tätä kun puhutaan ruotsin kuninkaallisista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      529
      2579
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      52
      2225
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      206
      2186
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1578
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1479
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      50
      1386
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1349
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1151
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      94
      1131
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe