Onko ori hyvä valinta?

miumiumiumou

Hei!.mielenkiinnolla katsoisin mitä mieltä olette tästä:
Olen Ostamassa nyt lv orin ikää pojalla on 5vuotta,ja on tosi ruunamainen jopa tammojen kanssa!,Niin mitä mieltä olette ruunautanko vai en?,Koska omistaja sanoo että ei tartte ruunauttaa jos ei halua,mutta minua mietityttää koska tulee minun 15v tytölleni,mutta hänellä on silti lämpösistä,varsoista ja hoidosta kokemusta että en nyt tarvitse siitä moitteita ettei muka saa ostaa oria tms!.Vaan mitä mieltä olette,onko teille kokemusta/onko sinulla oria joka on ns.lasten käsiteltävissä ja on ruunamainen?

1

405

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Moikka! Mulla on itsellä entinen ravuri, joka on ori:) Tämä kaveri on äänekäs ja reipas rastastaa muttei mitenkään vaarallinen.:) Ei oo purrut tai potkinut ketään, on enemmänkin sellainen nallekarhu:) 12 vuotiaat tallilikat menee orilla ja hyvin toimii, niin esteillä, maastossa, taluttaessa, harjatessa, kouluratsastuksessa kuin kaikissa toimenpiteissä:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      192
      5132
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      34
      4523
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      12
      3169
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      260
      3070
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      159
      3012
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      54
      2568
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1939
    8. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      56
      1903
    9. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      83
      1872
    10. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      23
      1815
    Aihe