Jatkosodan aikana Suomeen pudotettiin satoja desantteja. Heidän kohtalonsa oli selvä - lähtökohtaisesti siviilivaatteissa tai suomalaisissa sotilasvaatteissa esiintyneet teloitettiin ja venäläisissä sotilasvaatteissa kiinni saadut lähetettiin sotavankileireille sotavankeina.
Rauhan jo tultua neuvostoliittolaiset pudottivat desantteja Suomeen. Heistä viimeisimmät olivat lokakuussa 1944 Uudellemaalle pudotetut A Mod sekä radistina toiminut I-L Gåsström.
Mitä näille kahdelle desantille tapahtui?
Lähdeteos - Kimmo Rentolan kirja: Kenen joukossa seisot? - ei asiaa valaise.
Rauhan jo tultua neuvostoliittolaiset pudottivat desantteja Suomeen. Heistä viimeisimmät olivat lokakuussa 1944 Uudellemaalle pudotetut A Mod sekä radistina toiminut I-L Gåsström.
Mitä näille kahdelle desantille tapahtui?
Lähdeteos - Kimmo Rentolan kirja: Kenen joukossa seisot? - ei asiaa valaise.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Miksi huora Nuorteva säilyi sitten elossa.
kuulusteluissa kääntymyksen ja kirjoitti kommunismin vastaisen kirjan.
Hänet palautettiin ja NL antoi palkkioksi 10 vuotta työleiriä.
Mikäli kyseinen henkilö ei ollut sotilasvaatteissa, niin sitä ei tarvitse kohdella sotilaana kansainvälisen lain mukaan, kyse on silloin vakoilijasta ja vakoilijaa ei tarvitse ilmoittaa, säilyttää tai vangita, sen voi jokainen maa käsitellä niinkuin ite haluaa. esim. teloittaa jos niin haluaa.
Suomalaiset yleensä pyrkivät saamaan mahdollisimman paljon tietoa näiltä vangituilta desanteilta, eli ei niitä teloitettu vaan niitä kulusteltiin.
Ne on sitten sodan jälkeen palautettu hiljaisuudessa.
Vakoilija tietää kyllä miten hänen käy, jos kiinni jää, pääsääntöisesti se on silloin omillaan ....
Joskus niitä kyllä myös vaihdetaan omiin kiinni jääneisiin vakoilijoihin.
Tämä Akseli Mod oli ammatiltaan maalari. Hänet muilutettiin itärajan taakse 1930. Myöhemmin Mod osallistui Espanjan sisällissotaan.
Suomeen tultuaan Mod ei jäänyt kiinni perinteisessä mielessä. Valvontakomissio takasi hänen(kin) turvallisuuden.
Miten maailma kohteli miestä ja hänen radistiaan?