Kauhavalla surmataan ihmisiä, kaksi ruumista

Kauhavan sivistys.

löytyi.
Kauhavalla kaksi ihmistä on löytynyt surmattuna yksityisasunnosta. Poliisi sai myöhään eilisiltana hälytyksen asuntoon ja löysi surmatut.

Poliisi on ottanut kiinni useita henkilöitä, joilla epäillään olevan osuutta surmiin. Asiaa tutkitaan kahtena tappona ja ryöstönä.

STT

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2012033115398181_uu.shtml

40

5464

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aina tapahtuu

      Missä päin Kauhavaa tämä on tapahtunut?
      Kauhava on laaja alue.

    • Erikoista.

      Kumma, kun ei kukaan ole nähnyt poliisiautoja tai tiedä Kauhavalla, missä päin surmat tapahtui?

      • harvahammas

        Iltalehdessä on juttu


    • vapaus=ongelma

      Veikkaan vahvasti vapaata loisjätesaastenuorisoa, niin kuin yleensä tällaisissa tapauksissa.

    • Surmansa saaneet

      olivat jo iäkkäitä, yli 60vuotiaita ja käyttivät alkoholia
      aika reippaasti..surmaajista ei vielä ole tarkempaa
      tietoa.

    • Oho!

      Etelä-Pohjanmaan poliisi vahvisti illalla asian STT:lle. Komisario Vesa Ojanperä kertoi myös, että tytär on yksi kiinniotetuista.

      Järkyttävää, jos vielä surmattujen oma tytär on syyllisten joukossa.

      Vaikka en ihmettele, vaikka kannabissekoilu olisi jutussa mukana?


      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/iakas-aviopari-loytyi-surmattuna-kauhavalla/art-1288459041783.html

    • uutta tietoa.

      Poliisi on ottanut kiinni kolme pariskunnan lähipiiriin kuulunutta henkilöä, joilla epäillään olevan osuutta surmiin. Asiaa tutkitaan kahtena tappona ja ryöstönä.
      Esitutkinnassa on selvinnyt, että yksi tekoon epäillyistä oli anastanut surmatyön jälkeen pariskunnan omistaman henkilöauton ja paennut tapahtumapaikalta.
      Poliisi tavoitti omilla toimillaan epäillyn muutaman tunnin kuluttua ilmoituksesta.
      Poliisi ei tutkinnallisista syistä johtuen toistaiseksi tiedota tiedota surmatyön tekotavasta tai surmatyöhön mahdollisista liittyvistä syistä. Ampuma-aseet eivät liity tapahtumaan.

      http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/kaksi-ihmista-surmattu-kauhavalla-1.1171692

      • Pois tämä palsta!

        Mulla on vielä uudempaa mutten kerro!


      • Pois pedofiili.
        Pois tämä palsta! kirjoitti:

        Mulla on vielä uudempaa mutten kerro!

        Vedä käteen, pääset helpommalla.


    • Tiedolla hekumointi

      Mikset kerro suoraan, jos tiedät tarkemmin
      nimim. Pois tämä palsta ?!

      • älä tapa!

        Kauhava, murhamiesten kehto. Onhan sieltä aiemminkin kaksoismurhaajia tullut. Muistatteko?


    • Poliisi on edistynyt
    • - - - - - - - -

      Palstan aloittajalla tuntuu olevan elämän ainoa tarkoitus kopioida uutisissa painettua tekstiä palstallensa.

      Aika erikoista toimintaa ottaen huomioon, että kyseessä on keskustelupalsta.

      Osaamme kyllä lukea päivälehtien uutisia ilman sinun apuasi.

      • vihaan teitä

        Osaavatko Kauhavalaiset muuta kuin uhota ja tappaa? Siksi varmaan joku ystävällinen laittanut sen linkin.


      • *Ei aloittaja.

        Kauhavan surmajutun tutkinta on edistynyt. Perjantaina illalla Kauhavalla olevasta asunnosta löydettiin surmattuna iäkäs pariskunta.

        Poliisi otti lähes välittömästi tapahtuman jälkeen kiinni surmattujen lähipiiristä kolme henkilöä, joista kaksi on edelleen pidätettyinä.

        Surmia edelsi asunnossa runsas alkoholinkäyttö. Esitutkinnan perusteella teon tekijäksi voidaan epäillä pariskunnan lähipiiriin kuulunutta, noin 30 -vuotiasta miestä.

        Mies on jo aiemmin kohdistanut väkivaltaa ja sen uhkaa surmattuun pariskuntaan. Epäillyllä on vahva rikollinen tausta.

        Mies surmasi pariskunnan alettuaan äkkiä käyttäytyä yksipuolisesti aggressiivisesti. Surmaa ei siis edeltänyt epäillyn tai uhrien välinen riita.

        Keskustele.

        http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194732310863/artikkeli/lahipiirin mies surmasi pariskunnan taysin yllattaen - epaillaan myos ryostosta.html


      • epäillään vävymiestä

        Kauhavalla sattuneesta kaksoissurmasta epäillään pariskunnan vävymiestä uutisoi Ilta-Sanomat.


        Ilta-Sanomien mukaan pääepäilty on parin vävymies. Poliisi ei vahvista lehden tietoa.

        Iäkäs kauhavalainen pariskunta löydettiin surmattuna kotoaan lauantain vastaisena yönä.

        Poliisi otti heti surman jälkeen kiinni kolme surmattujen lähipiiriin kuuluvaa henkilöä, joista yksi oli pariskunnan tytär. Kaksi kiinniotettua on edelleen pidätettyinä.

        Tapauksen tutkintaa johtavan komisarion Vesa Ojanperän mukaan poliisi esittänee 30-vuotiasta miestä vangittavaksi kahdesta taposta ja törkeästä ryöstöstä alkuviikon aikana.

        IL


    • kAHJua VÄKEÄ

      Onkohan tuo hulluus Kauhavalla kovinkin yleistä. Siellä juodaan ja kuollaan myrkkyviinaan ja tapellaan kouluista ja jostakin sillasta. Huluuden oireita.

      • asiat eivät unohdu!

        Kauhavalla on osa täysin mielisairaita. Poliisejakin erotettu rikosten vuoksi. Kauhavalaissukuinen Timo Hautamäki on myös kaksoismurhaaja.


      • utelias?
        asiat eivät unohdu! kirjoitti:

        Kauhavalla on osa täysin mielisairaita. Poliisejakin erotettu rikosten vuoksi. Kauhavalaissukuinen Timo Hautamäki on myös kaksoismurhaaja.

        Ketä tää Timo on? Ja ketkä poliisit?


    • Mielipuoli

      Tämönen juoppo hullu lopuniäksi hullujen huoneelle,ei linnaan.

      No tuomiohan on tietysti,muutama vuosi.

    • sdfewr

      Tekijä vapaan kasvatuksen hedelmä jonka elämänlanka olisi saanut katketa kymmenen vuotta sitten. Mun päähän ei vaan mahdu mitenkään, miksi yhteiskunnan pitää elättää tällaisia yhteiskuntakelvottomia eläimiä?

    • S-sarjan Valtra
      • poislähtenzt

        Ettehän te näille entisillekään kaksoismurhaajillenne sukulaisineen mitään pysty. Mieltä saa olla, paskat housussakin uhota.


      • huono linkki

        Edellisestä linkistä löytyy "naurettavan" vähäinen rikostausta verrattuna esimerkiksi Kauhavalaisten Hautamäen veljesten suorittamiin tekoihin nähden. Timo Hautamäki on kaksoismurhaaja. Muut / muiden rikokset vähäpätöisempiä ja kaikesta ei ole tuomioita luettukaan. Olkaa tyytyväisiä kun pääsette tästä uudesta kaksoismurhaajasta eroon ja keskittykää siihen miten sairaita rikollisia keskuudessanne yhä asuu.


    • kahavalla asunut

      kuulin kauhavalla että jopa vasaralla olisi tapettu....tiiä sitten. Onko tekijän nimeä ollut esillä ? onko tietoa??

    • epäilty vangittiin
      • kyselyä

        onko tietoa alkaako vangitun etunimi m-kirjaimella niinku toisella palstalla kyseltiin'??


    • Alkaa se

      samoinkuin sukunimikin.

    • taustaa.

      Aviopari hakattiin nyrkein kuoliaaksi Kauhavalla
      Pohjanmaan hätäkeskus lähetti paikalle poliisipartion tarkistamaan hätääntyneen naisen ilmoitusta, ja poliisia odottikin asunnossa järkyttävä näky: asunnon lattialla makasi heikossa tilassa ollut nainen ja keittiön lattialla eloton mies.

      Molemmilla näkyi ulkoisen väkivallan merkkejä päässä ja ylävartalossa. Miehen epäillään hakanneen heitä nyrkein. Nainen menehtyi vammoihinsa hieman myöhemmin.

      http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/epaily-aviopari-hakattiin-nyrkein-kuoliaaksi-kauhavalla/art-1288459850997.html

    • Ja tämä juippi

      vetoaa muistamattomuuteen..lieventävä asianhaara..
      ja pian on taas vapaallajalalla !

    • Tiätämätönkö

      No just!! Eikös olekkin käyttänyt joskus anabolisia steroideja ja nuppi on nykyään ihan sekaisin !??!! niin ainakin muistelen...

      • zoz___

        No ei ne steroidit ainakaan päällepäin näy tehonneen ;/


    • djydhöt

      Nettiä tutkineena löytynyt eri keskusteluista tiedonpaloja mm murha-infosta. Timo Hautamäki oli oulussa asuva kapiainen joka ampui nukkuvan isännän sänkyyn, sitten tappoi tyttären ja ampui poikaakin. Sai elinkautisen, mutta korkein oikeus passitti mielisairaalaan josta pääsi pois lyhyen oleskelun jälkeen. Käsittääkseni useampi hänen veljistään on toiminut poliisina joista viroista erotettujakin. Erikoisia juttuja ovat tehneet mikäli eri kirjoittajien kirjoitukset totuudenmukaisia. Kiinnostukseni Kauhavaaa ja lähiympäristöä kohtaan syttyi häjyt elokuvasta ja paljonkin asioita olen lukenut ja tutkinut ja jatkan sitä edelleenkin suunnaten aihepiirin näihin nykyajan "häjyihin". Aika erikoista toimintaa ja virkamieskuntaa tuntuu etelä"

      • Tapio ja Kossu

        Tule tänne Kauhavalle tutkimahan niin tiärät tutkinees!


    • voiko uteliampia ihm

      on tämä kumaa kun tästä pariskunan murhasta puhutaan täälä keskustelupalstalla tää on kamalaa antakaa jo uteliaat ihmiset olla ajatelkaa omaisia lopetakaa ihmeessä tää puhuminen

      • paree ilman...

        On se kumaa kun täälä joku lukihäiriöinen on puolentoista kuukauden jälkeen edellisestä kirjoituksesta alkanut taivastelemaan, että asiasta kirjoitettu. Eikö saisi? Tunnetko itsesi nyt tärkeäksi? Etelä-pohjalaisten rikokset pitää tehdä koko kansalle tiettäväksi, että osaavat varoa!


    • Anonyymi

      Jokohan tekijä on vapaalla?

    • Anonyymi

      Vai täälä etelä-pohjalaasia haukutahan? Eipä pääkaupunkiseudulla hulluja sitte oo?? Silmitöntä väkivaltaa tehrään tuntemattomille ihmisille, ri eres työtään uskalla ihmiset kohta tehrä!!

    • Anonyymi

      Joo pääkaupunkiseudulla kaks tapausta nytkin kun on käyty viattomien ihmisten kimppuun. Toinen kuoli kun joku hullu pahoinpiteli... ja pohjanmaalla muka ollaan hulluja? Häjyjä oli muinoin ja ei täälä puukosta saa ku tänne tuloo. Hesalaiset voisi vähän sivistää itseään, eilenkin sai nauraa ku tuli töllöstä stadi vs lande. Kumpikaan hesalaisjoukkue ei ees tienny mi Lynx on!! Hahhah!!!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      149
      2562
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      196
      1856
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      70
      1647
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1628
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1311
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      72
      998
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      80
      998
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      989
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      189
      899
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      891
    Aihe