Voiko unelmastani tulla vielä totta?

avuton unelmoija

Olen 17-vuotias tyttö Helsingistä ja unelmani on näyttelijän ura. Olen pitkään miettinyt miksi haluan isona ja muutama vuosi sitten kiinnostuin teatterista ja näyttelemisestä. Olen käynyt teatteritaiteen perusopetuksen kursseja 4 kappaletta. Sitten lopetin ne, koska paikka ei tuntunut kovin tasokkaalta, se tuntui enemmänkin koulunäytelmien tasoiselta paikalta.

Sitten alkoi yhteishaku ja hain Kallion ilmaisutaitopainotteiseen lukioon. Jäi muutamia pisteitä vajaaksi, että olisin päässyt sinne, vaikka opettajat antoivat suosituksia ja sain harrastuksistani lausunnot. Pääsin toiseen lukioon, joka on kielipainotteinen. Ensin olin innoissani koulusta, mutta kiinnostus vähiten lopahti, koska en ollut kiinnostunut melkeen mistään aineesta. Tajusin, että haluan todellakin näyttelijäksi. Olen ollut koulussa ilmaisutaidon kursseilla, mutta se ei riitä. Haluaisin pyrkiä johonkin harrastelijateatteriin syksyllä, koska olen kuullut, että se on hyvä tie päästä alkuun. En kuitenkaan tiedä minkälaiset kriteerit siellä on, ketä sinne valitaan ja millä perusteilla? Haluaisin Teatterikorkeakouluun, mutta tiedän, että sinne on hyvin vaikea päästä. Tiedän myös, että kyseiselle alalle on erittäin paljon tunkua. Ja, että suomessa on vaikea menestyä tällä alalla. Haluaisin pyrkiä Lontooseen, mutta olen huolissani kielitaidostani ja siitä, että pärjäänkö yksin. Tiedän, että minun olisi tehtävä hillittömän paljon töitä, jotta pääsisin toteuttamaan unelmani näyttelijänä ulkomailla. Tekisin kuitenkin sen eteen mitä tahansa jos joku vain auttaisi minua.

Haluan tietää onko unelmai vielä saavutettavissa? Mitä minun pitäisi tehdä?

1

212

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • leffaopiskelija

      Onhan toi näyttelijäksi ulkomaille pääseminen hieman hankalaa joo, mutta kuitenkin voin sanoa että halulla, oikealla halulla pääsee jo pitkälle tolla alalla. Itse olen 9-vuotiaasta(nyt 18v) halunnut päästä työskentelemään kameran taakse ja tämän halun avulla olen pyrkinyt nyt sitten erilaisiin suomalaisiin kokopitkiin/independent-elokuviin milloin avustajaksi, tuotantoassistentiksi, apulaisohjaajaksi, kuvaajaksi jne. Myös media-alaa nyt 2 vuotta opiskelleena on tullut osaamista ja tuttuja, joiden kanssa luoda, tuloksena jopa televisiolevitykseen päässyt dokumentti. Näiden duunien kautta on tullut suhteita, joiden kautta on kertynyt myös lisää duuneja ja suhteita, joiden avulla olen luonut tietynlaisen verkoston, jonka sisällä on helppo toteuttaa ja saada nimeään ja osaamistaan esille. Näin ollen katson eteneväni alalla jatkuvasti. Tarkoitus olisi Taideteolliseen korkeakouluun hakea ja jos sinne pääsen, katson olevani jo saavuttanut lähes kaiken ja olevani lähellä. Asiat ainakin helpottuisivat.

      Ehotan sulle samaa. Ota projekteja ja töitä vastaan, luo verkostoa, suhteita, joiden avulla voit itsekkin nousta tietoisuuteen ja saada näyttelijäosaamistasi esille. Lukion jälkeen hae Teatterikorkeakouluun, onhan sinne vaikea päästä muttei todellakaan mahdotonta. Hyvällä lukiopaperilla ja oikealla asenteella voin luvata että olet jo ainakin puoliksi sisällä. Siellä opiskele kunnolla ja tietenkin kerää suhteita;se lienee alallasi paras paikka siihen opiskeluja katsoen. Tämän jälkeen, kun osaamista ja suhteita on, käy koekuvauksissa, hae mukaan kaikkiin mahdollisiin projekteihin, rekisteröidy roolituspalveluun, luo portfoliota jne. Tällöin olet jo lähellä.

      Vastaus kysymykseen: unelmastasi tulee totta vain jos todella haluat sitä. työtä vaatii, mutta jos asenne on kohdallaan, ei näyttelijän duuni mikään mahdottomuus ole.

      Toivottavasti viesti auttoi tai ainakin piristi :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      127
      1790
    2. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      50
      970
    3. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      154
      822
    4. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      756
    5. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      676
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      67
      626
    7. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      53
      617
    8. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      59
      606
    9. Onko Sofia jälleen jätetty?

      Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      132
      585
    10. Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .

      EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuus­ongelmien vuoksi, sanoo alan e
      Kajaani
      120
      552
    11. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      20
      510
    12. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      51
      490
    13. Kuka se on

      Kuhmon komein aikamies?
      Kuhmo
      5
      488
    14. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      488
    15. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      34
      487
    16. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      478
    17. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      118
      476
    18. Mitä jos...

      Susta tykätään poikana enemmän, kun tyttönä? Miten asian käsittelet tai otat tiedon vastaan? T nainen gubetellija herät
      Sinkut
      142
      453
    19. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      4
      449
    20. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      140
      441
    Aihe