Hei!
Poikani eilen koneella oltuaan poisti "turhan päiväisiä ohjelmia" koneelta, ja nyt äänet eivät enään kuulu kaiuttimista. Olen ladannut Realtekin, mutta ei äänet eivät siltikään kuulu. Windows Media Player väittää että äänilaitetta ei ole. Miten ihmeessä saisin äänet taas kuulumaan?
Ja tosiaan, en tiedä yhtään kyseisestä emolevystä tai äänikortista, eikä ole CD:täkään.
Äänet takaisin koneeseen! Windows XP
6
599
Vastaukset
- 57tanja
Mentyäni laitehallintaan ja sieltä ääni- video- ja peliohjaimiin, siellä ei näy äänikorttia? Mistä saan sen ja kun minulla ei ole sitä CD tä?
myös multimediasovittimen kohdalla on keltainen kysymysmerkki - sdsadsadsadsa
Uskon, että koneesi äänikortilta on hävinnyt jostain syystä ajurit. Varmistut asiasta, kun menet Laitehallintaan ja katsot uudestaan, että onko sielä sellaisia keltaisia ilmoituksia, jotka viittaavat usein siihen, että ajurit puuttuvat.
1) Mene http://www.download.fi/jarjestelma/jarjestelman_tiedot/cpu-z.cfm ja lataa "CPU-Z" niminen ohjelma koneellesi. Ohjelma selvittää tietokoneesi kokoonpanon, eli se pystyy antamaan sinulle paljon hyödyllistä tietoa tietokoneesi muistista, emolevystä, näytönohjaimista ja ylipäätänsä kaikista tietokoneesi komponenteista. Ohjelma ei lue koneeltasi mitään muuta kuin komponentteja, eli älä pelkää ladata. Siitä on oikeasti hyöyä.
2) Ladattuasi avaa CPU-Z ja klikkaa emolevy (Mainboard) välilehteä. Paina mieleesi kaksi ensimmäistä riviä, eli valmistajan (Manufacturer) nimi ja emolevysi malli (Model).
3) Tämän jälkeen pääset metsästämään ääniajureitasi Googlella. Kirjoita hakukenttään emolevysi valmistaja ja malli esimerkiksi seuraavasti ---> "Tähän valmistaja" "Tähän malli" "audio drivers download". Sitten pyrit etsimään emolevysi mallin vastaavia ääniajureita ja laataat ne koneellesi. Kannattaa ladata tiedosto "Program Files" kansioon tai siihen kansioon, johon asennusohjelma sen haluaa ladata. Näin latauksen ainakin pitäisi onnistua oikein.- Meri
Lämmin kiitos
- Merkkikone?
Jos se on "merkki kone" eli esim. HP, Sony tms. niin ajurit saat valmistajan tukisivuilta ja haku tapahtuu koneen tyypillä.
- tanja57
Kiitos neuvostasi sdsadsadsadsa! Nyt äänet taas toimivat :--)
- Yks nainen
Tuosta sdsadsadsadsa:n linkistä saa pakkoladattua koneelleen Babylon-mainosohjelman, joka pilaa nettiselailun, eli en suosittele lataamaan sen englanninkielisen download-napin kautta ainakaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.845057Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.173416Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j242720Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet
🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.581780- 471576
- 941352
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441346Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa
Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.2351253Hiljaisuus
Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.721042IS Viikonloppu 29.-30.11.2025
Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra54922