Äänet takaisin koneeseen! Windows XP

tanja57

Hei!
Poikani eilen koneella oltuaan poisti "turhan päiväisiä ohjelmia" koneelta, ja nyt äänet eivät enään kuulu kaiuttimista. Olen ladannut Realtekin, mutta ei äänet eivät siltikään kuulu. Windows Media Player väittää että äänilaitetta ei ole. Miten ihmeessä saisin äänet taas kuulumaan?

Ja tosiaan, en tiedä yhtään kyseisestä emolevystä tai äänikortista, eikä ole CD:täkään.

6

611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 57tanja

      Mentyäni laitehallintaan ja sieltä ääni- video- ja peliohjaimiin, siellä ei näy äänikorttia? Mistä saan sen ja kun minulla ei ole sitä CD tä?
      myös multimediasovittimen kohdalla on keltainen kysymysmerkki

    • sdsadsadsadsa

      Uskon, että koneesi äänikortilta on hävinnyt jostain syystä ajurit. Varmistut asiasta, kun menet Laitehallintaan ja katsot uudestaan, että onko sielä sellaisia keltaisia ilmoituksia, jotka viittaavat usein siihen, että ajurit puuttuvat.



      1) Mene http://www.download.fi/jarjestelma/jarjestelman_tiedot/cpu-z.cfm ja lataa "CPU-Z" niminen ohjelma koneellesi. Ohjelma selvittää tietokoneesi kokoonpanon, eli se pystyy antamaan sinulle paljon hyödyllistä tietoa tietokoneesi muistista, emolevystä, näytönohjaimista ja ylipäätänsä kaikista tietokoneesi komponenteista. Ohjelma ei lue koneeltasi mitään muuta kuin komponentteja, eli älä pelkää ladata. Siitä on oikeasti hyöyä.

      2) Ladattuasi avaa CPU-Z ja klikkaa emolevy (Mainboard) välilehteä. Paina mieleesi kaksi ensimmäistä riviä, eli valmistajan (Manufacturer) nimi ja emolevysi malli (Model).

      3) Tämän jälkeen pääset metsästämään ääniajureitasi Googlella. Kirjoita hakukenttään emolevysi valmistaja ja malli esimerkiksi seuraavasti ---> "Tähän valmistaja" "Tähän malli" "audio drivers download". Sitten pyrit etsimään emolevysi mallin vastaavia ääniajureita ja laataat ne koneellesi. Kannattaa ladata tiedosto "Program Files" kansioon tai siihen kansioon, johon asennusohjelma sen haluaa ladata. Näin latauksen ainakin pitäisi onnistua oikein.

      • Meri

        Lämmin kiitos


    • Merkkikone?

      Jos se on "merkki kone" eli esim. HP, Sony tms. niin ajurit saat valmistajan tukisivuilta ja haku tapahtuu koneen tyypillä.

    • tanja57

      Kiitos neuvostasi sdsadsadsadsa! Nyt äänet taas toimivat :--)

    • Yks nainen

      Tuosta sdsadsadsadsa:n linkistä saa pakkoladattua koneelleen Babylon-mainosohjelman, joka pilaa nettiselailun, eli en suosittele lataamaan sen englanninkielisen download-napin kautta ainakaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      54
      2398
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      2292
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      15
      1790
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      62
      1602
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      52
      1562
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      915
    7. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      111
      837
    8. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      787
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      33
      758
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      40
      713
    Aihe