Palstalla on esitetty seurasta mm. tällaiset väitteet:

. . .

"Seura halusi 50-luvulla tappaa luopiot"

"1950-luvulla Vt-seuraa kiellettiin tappamasta luopioita"

Molemmat raflaavat, iltapäovälehtien tasoa olevat otsikot juontavat 1950-luvulta olevaan tekstiin, jossa Vartiotornin lukijoiden kysymyksessä halutaan tietää miten luopioituneeseen lähisukulaiseen tulisi suhtautua:

*** w52 11/15 p. 703 Questions From Readers ***
Questions From Readers

● In the case of where a father or mother or son or daughter is disfellowshiped, how should such person be treated by members of the family in their family relationship?—P. C., Ontario, Canada.

We are not living today among theocratic nations where such members of our fleshly family relationship could be exterminated for apostasy from God and his theocratic organization, as was possible and was ordered in the nation of Israel in the wilderness of Sinai and in the land of Palestine. “Thou shalt surely kill him; thy hand shall be first upon him to put him to death, and afterwards the hand of all the people. And thou shalt stone him to death with stones, because he hath sought to draw thee away from Jehovah thy God, . . . And all Israel shall hear, and fear, and shall do no more any such wickedness as this is in the midst of thee.”—Deut. 13:6-11, AS.

Being limited by the laws of the worldly nation in which we live and also by the laws of God through Jesus Christ, we can take action against apostates only to a certain extent, that is, consistent with both sets of laws. The law of the land and God's law through Christ forbid us to kill apostates, even though they be members of our own flesh-and-blood family relationship. However, God's law requires us to recognize their being disfellowshiped from his congregation, and this despite the fact that the law of the land in which we live requires us under some natural obligation to live with and have dealings with such apostates under the same roof. Satan's influence through the disfellowshiped member of the family will be to cause the other member or members of the family who are in the truth to join the disfellowshiped member in his course or in his position toward God's organization. To do this would be disastrous, and so the faithful family member must recognize and conform to the disfellowship order. How would or could this be done while living under the same roof or in personal, physical contact daily with the disfellowshiped? In this way: By refusing to have religious relationship with the disfellowshiped."

Karkeudestaan huolimatta kokonaisuus siis koskee ensin Mooseksen lakia, joka sanoo näin:

6 Jos sinun veljesi, sinun äitisi poika, tai sinun poikasi tai tyttäresi tai vaimo, joka on sylissäsi, tai ystäväsi, joka on sinulle kuin oma sielusi, salaa houkuttelisi sinua ja sanoisi: 'Käykäämme palvelemaan muita jumalia', joita et sinä tunne eivätkä sinun isäsi tunteneet-

7 niiden kansojen jumalia, jotka asuvat teidän ympärillänne, lähellä sinua tai kaukana sinusta, maan äärestä toiseen-

8 niin älä noudata hänen mieltään äläkä kuule häntä; älä sääli äläkä armahda häntä äläkä salaa hänen rikostansa,

9 vaan tapa hänet: oma kätesi kohotkoon ensimmäisenä häntä vastaan surmatakseen hänet, ja sitten koko kansan käsi.

10 Kivitä hänet kuoliaaksi, sillä hän koetti saada sinut luopumaan Herrasta, sinun Jumalastasi, joka vei sinut pois Egyptin maasta, orjuuden pesästä.

11 Ja koko Israel kuulkoon sen ja peljätköön, ettei kukaan enää tekisi senkaltaista pahaa sinun keskuudessasi.

Tuodaan siis esiin Jeesuksen sanoma ja se, että hän ei hyväksynyt luopioiden tappamista, ja että todistajat ovat maallisten lakien alaisiakin.

En näe kehotusta tappaa ketään, enkä myöskään huomaa kenenkään harmittelevan sitä että tappaminen ei ole sallittua.

Muu tekstin tympeys sitten onkin eri juttu.

6

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mitä täällä nyt muuta on kuin kirjoituksia "Jehovan todistajat uskonnollista
      yhdyskuntaa kohtaan". Korjasin tähän oikean muodon "seurasta ". Sana joka on
      kauan ollut historiaa.
      Kun ei lähtenyt täällä suomessakaan opiskelemaan sotimista
      niin tuli kunnolla erityistyölaitosta. Mistäs nämä nykyiset kirjoittajat sellaisista
      mitään tietävät. Sellaista se on .

      • 557777

        "Kun ei lähtenyt täällä suomessakaan opiskelemaan sotimista
        niin tuli kunnolla erityistyölaitosta."

        Ja sama koski muitakin kuin todistajia. Että todistajat eivät ole tässäkään mielessä mitenkään ainutlaatuisia. Vaikka mielelläsi laittaisit sulan hattuusi jehovan todistajana tästäkin.


    • . . .

      Jeps. Vastustajilla on kova tarve maalata enemmän kuin on totuus. Joskus epäilyttää ettei totuus ole riittävä, siksi on kärjistettävä ja nähtävä sellaistakin mitä ei joko ole, tai ei ainakaan ole selvää.
      Ehkä he pelkäävät että joku sanoo, ettei se nyt niin kauheaa ole... mitä oikein panettelette.
      Omasta mielestäni totuus riittää mainiosti, varsinkin jos siitä puhutaan asialllisesti.

    • *. . .*
      >>Karkeudestaan huolimatta>>

      Karkeudestaan?
      Vt-seura kirjoitti tuossa aivan selvästi, että maallinen laki ja Kristuksen laki KIELTÄVÄT heitä tappamasta entisiä Jehovan todistajia. Miksi ihmeessä heitä tarvitsisi kieltää, ellei Vt-seuralla itsellään ollut ajatus ex-jäsenten tappamisen oikeutuksesta? Se, ettei uskonnon entisiä jäseniä ole sopivaa murhata, oli itsestäänselvyys 1950-luvun Amerikassa.

      Lisäksi Vt-seura väitti jo tuolloin edustavansa "tosi kristillisyyttä". Jos siis kristillisiä, niin miksi siis edes viitata Mooseksen aikaisiin fundamentalistisiin teksteihin, kun esitettyyn kysymykseen vastaaminen ei sellaista mitenkään edellyttänyt?

    • vinohaarukka

      Ottaen huomioon että tuossa 50-luvun artikellissa alkuperäinen kysyjä ei millään muotoa kysynyt että saanko tapaa luopioksi kääntyneen sukulaiseni, on mielestäni vähintäänkin erikoista että ensimmäinen asia joka selvitetään on se, että ennen aikaa hänet olisi tapettu, kivittämällä.

      Sitten kerrotaan että enää ei saa tappaa. Joko kysymykseen vastaaja on halunnut mahdollisimman raflaavan tekstin luoda, iltapäivälehtimäisesti, "älä nyt sentään tapa häntä". Tai sitten on ajateltu että joku voisi ajatella ihan aikuisten oikeesti että Mooseksen laki pätee edelleen ja aika painokkaastikin on haluttu ohjeistaa ettei muuten päde, elä lakien mukaan.

      No ei sentään, tässä on melkolailla perinteinen kirjoittamistyyli kyseessä eli musta laitetaan valkoista vastaan. Eihän se voi olla suurikaan uhraus vältellä erotettua, tai jos pakko on olla kontaktissa niin vähintäänkin pysyä erossa uskonnollisesta keskustelusta, ennenaikaanhan sinun olisi omin pikku kätösin pitänyt hänet tapaa. Eihän tämä pyydetty uhraus ole liian suuri, eihän.

      Jotta sellaista tällä kertaa, kaikki ovat taas oikeassa tästä aiheesta.

    • Jätän sulan laittamatta mihinkään hattuuni . Kyllä tuo Karvian erityistyölaitos oli
      tarkoitettu kaikille totaalikieltäytyjille siihen aikaan. Julkisuudessa usein annetaan
      kuva,että laitos olisi ollut vain Jehovan todistajia varten . Tämä näin korjauksena,

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      53
      1717
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      325
      1511
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1466
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1185
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      22
      1183
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      70
      1156
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1127
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      79
      1081
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      968
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      896
    Aihe