Tilitoimiston laskutus

Tilitoimisto laskuttaa kuukaudessa noin 50 euroa, joka ei tietenkään ole paljon, mutta kun niitä tositteita on alle 10 / kk ja noiden alv-ilmoituksen ja yhteenvetoilmoituksen ei taida mennä kuin 10 minuuttia korkeintaan / kk niin eikös tämä homma kannattaisi tehdä itse?

Vai tekeekö tilitoimisto jotain muutakin kuin lähettää netin kautta nämä yksinkertaiset ilmoitukset kuukausittain (ja tekee sen veroilmoituksen ja tilinpäätöksen kerran vuodessa) ?
5394
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Kannattaisiko itsesi keskittyä siihen olennaiseen ennemmin, jotta saisit niitä tositteita kiertymään enemmän ja sitä kautta tuloja?

Äänestä

Voithan tehdä siten, hoidat itse alvit ja sotumaksut verotilille kuukausittain, jos se on ilmoitusjakso ja viet sitten tarvittaessa, tai tilikauden lopussa kirjanpitäjälle lappusesi.

Äänestä

Olisko sama juttu kun tilaat sähkömiehen vaihtamaan termostaatin(5min homma) niin lasku oli 150,00€?
Eli kyse on minimiveloituksesta johon usein sisältyy tietty määrä tositteita ja esim ilmaista puhelineuvontaa.

Asiakas saattaa ajatella että eihän se puhelinneuvonta nyt mitään maksa mutta siihen saattaa kulua kirjanpitäjän työstä isokin osa. Itselläni on minimi
veloitus 1 tunti, mutta usein nämä kaikkein pienimmät asiakkaat kuitenkin käyttää aikaa enemmän. En ole kuitenkaan halunnut lähteä sillekään linjalle että kaikesta veloitetaan sekkarin kanssa. Tositteiden järjestäminen, kirjaaminen, ilmoitusten lähettäminen ja siihen päälle puoli tuntia jutustelua esim siitä mikä on vähennyskelpoista ja mikä ei niin äkkiä se tunti onkin jo mennyt. Asiakkaan mielestä jokin simppeli kysymys sähköpostilla saattaa kuitenkin vaatia kirjanpitäjältä asian selvittämistä ennen vastaamista joka syö helposti aikaa paljonkin.

Äänestä

Mitä tilitoimisto tekee - ei yhtään mitään! Mutta tlitoimistossa työssä olevat henkilöt sitä vastoin tekevät, tässä esim:
- kuukausikirjanpidot
- kausiveroilmoitukset
- prh-muutosilmoitukset
- yritysneuvontaa tmi/ky/oy/yhdistys/osuuskunta
- arvonlisäverokirjaukset ja jatkuvasti muuttuvat lait ja säädökset ja ohjeet opetellaan ennen lakien voimaantuloa
-ohjelmaa ´tuunataan´kun laki muuttuu- päivitetään ainakin jos nappipäivitys
-oma työaikaseurantaa
-varmuuskopiot/tallennukset /arkistonnit
-palkanlaskenta,verokorttimuutokset,työehtosopimusmuutokset,lakimuutokset, pidätysmuutokset,tilitysohjeet,lomaseurantaa,työaikaseurantaa, poissaoloseurantaa jne
-hommataan tarvittavia työvälineitä,postia,netinkäyttöongelmat selvitetään, atk-koulutukseen yritetään päästä enemmän,
-lähetään sähköpostia ja paljon, jokaisella on kiire
-saadaan luukku-täyteen joka päivä asiakaspostia, luetaan niitä ja älyttömästi poistetaan mainoksia luukusta ja siivotaan samalla sähköpostia
-opetetaan asiakkaita yhteydenpitoon esim. Katso-tunnisteiden kanssa/vak.yhtiöiden/pankin
-kirjoitetaan pöytäkirjoja, liitetietoja, tase-erittelyitä, todistuksia työntekijöille, pankkiin, selvityksiä, autetaan laina-hakemuksissa, tehdään liitetieoja jne.
-laskutetaan omia ja asiakkaiden asiakkaita
-käydään välillä todistajana, neuvotellaan yritysjärjestelyissä, sukupolvenvaihdoksissa, avustetaan tilintarkastajia, neuvotellaan tilinpäätöksestä ja hoidetaan asiakirjoihin allekirjoitukset
- jotain varmaan vielä puuttuu, mutta yritä ihmeellä itse tehdä nämä kaikki itse! Säästöä voit jopa saada, mutta voi olla että aikaa menee, mutta sitähän sinulla onkin!

Äänestä
  • Entäs kukas laskee?

    - yriytksen verot
    -yrittäjän verot?
    -pääomatuloverot
    -luovutusvoittoverot
    - ja ennenkaikkea täyttää ne verolomakkeet, montakos kappaletta niitä onkaan ja mistä sitä tietää mitä pitää täyttää...

    ...voihan se yrittäjä tehdä nekin siinä sivussa....muiden töiden jatkona!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


nyt on huhtikuu kirjoitti:

Tilitoimisto laskuttaa kuukaudessa noin 50 euroa, joka ei tietenkään ole paljon, mutta kun niitä tositteita on alle 10 / kk ja noiden alv-ilmoituksen ja yhteenvetoilmoituksen ei taida mennä kuin 10 minuuttia korkeintaan / kk niin eikös tämä homma kannattaisi tehdä itse?

Vai tekeekö tilitoimisto jotain muutakin kuin lähettää netin kautta nämä yksinkertaiset ilmoitukset kuukausittain (ja tekee sen veroilmoituksen ja tilinpäätöksen kerran vuodessa) ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu