Per`S sutien hengellisen johtajan vanhempien

hauta tuhotaan

Hitlerin vanhempien Alois ja Klara Hitlerin hauta on poistettu itävaltalaisen Leondingin kylän hautausmaalta. Asiasta päätti perheen sukulainen, kun haudasta oli tullut uusnatsien pyhiinvaelluspaikka.

Pastori Kurt Pittertschatscher kertoo, että vanhempi sukulaisnainen päätti irtisanoa hautapaikan ja poistaa hautakiven, koska haudan hoitaminen on tullut yhä vaikeammaksi ja natsimieliset ihmiset ovat käyttäneet hautaa kokoontumispaikkanaan. Nainen ei halua nimeään julkisuuteen.

Hautakivi poistettiin haudalta ilman seremoniaa keskiviikkona ja hauta aiotaan nyt ottaa uuteen käyttöön, sanoo Pittertschatscher. Ei ole tiedossa, mitä Hitlerien maallisille jäännöksille tehdään.

Leondingin pormestari Walter Brunner sanoo olevansa tyytyväinen päätökseen tuhota hauta. Päätöstä kiittävät myös Ylä-Itävallan fasismin ja rasismin vastaiset liikkeet, jotka ovat kampanjoineet haudan tuhoamisen puolesta. Niiden mukaan uusnatseja kokoontui haudalle jopa ryhminä ja he jättivät sinne kukkia sekä natsisymboleja.

Adolf Hitler syntyi vuonna 1889 Braunaussa noin sadan kilometrin päässä Leondingistä. Yhdeksän vuotta myöhemmin perhe muutti Leondingiin. Hitlerin isä kuoli vuonna 1903 ja äiti vuonna 1907. Hitlerien tuolloinen talo toimii nykyisin varastona.

Viime vuonna Etelä-Saksassa sijaitsevassa Wunsdielin kylässä tuhottiin natsijohtaja Rudolf Hessin hauta, jolla uusnatsit olivat käyneet säännöllisesti.

AP, AFP, Yle Uutiset

6

69

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Israelin äärioikeist

      Kyllä päässä pitää olla jotakin vikaa, että kuvittelee persujen olevan natseja, kun hehän ovat sionatseja.

      • ex äänestäjä

        No tässä tapauksessa en enään koskaan meinaa äänestää niitä!

        Minua on kustu lissiin rajusti!


    • TÄMÄ UNOHTUI

      SYYLLISTYT TÖRKEÄÄN HERJAUKSEEN !!!

      PS ON AATTEELTAAN PORVARILLINEN PUOLUE EI SOSIALISTINEN KUTEN SAKSAN NSADP OLI....

      SIIS SOSIALISTEJA....

    • KORJAUS

      VALITETTAVASTI NIKIN ON VÄÄRIN....KYSESSÄ OVAT ALOIS JA KALARA HUEDLER

      • RIP

        VALITETTAVASTI NIMIKIN OLI VÄÄRIN ....

        HAUDATTUINA OLIVAT ALOIS JA KLARA HUEDLER JOILLA EI OLE MITÄÄN TEKEMISTÄ OLLUT KANSALLISEN SOSIALISMi AATTEEN KANSSA


    • Hajatelma

      Aika törkeää toimintaa vainajia kohtaan. Tässä nähdään miten valikoivaa se paljon puhuttu länsimainen "suvaitsevaisuus" loppujen lopuksi on.

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1586
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      98
      1514
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      204
      966
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      849
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      770
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      703
    Aihe