Politikoilla riittää kyllä kanttia verottaa autoilijoita raskaamman kautta, viedä ihmisiltä työpaikat lopettamalla mm. varuskuntia, mutta läskiveroa ei uskalleta säätää. Vaikka ylensyömisestä ja juomisesta aiheutuvat elintasosairauksien hoidot maksavat yhteiskunnalle tolkuttomasti.
Eiköhän liiat läskit ala karisemaan ja liikkumisen ilo palautumaan, kun mätkäistään ns. tonnivero ylipainoindeksin mukaan.
Verolta vosii välttyä vain, jos lihavuus johtuu jostain vakavasta sairaudesta. Kolmen puolueettoman lääkärin todistuksella.
Läskit verolle
8
71
Vastaukset
- fgvsdfdasfdfd
läskiongelma johtuu juuri siitä että suomalaisella ei ole varaa kuin makkaraan ja makaroniin. takuulla lihoo kuka tahansa noilla.
- Ei mikään
ruoka lihota ellei syö liikaa ja/tai kuluta liian vähän.
Ei italialaisetkaan ole sen lihavampia, vaikka syövät paljon makaronia ja rasvaisia lihatuotteita.
- Vihaan läskejä
Läskit vaan verolle koska eihän noita ihravalaita ota töihin. Jäisivät muuten samantien sairauslomille ja muut joutuisivat tekemään työt.
Ehdotan että jos BMI on yli 40 niin nämä yksilöt on otettava nälkäleirille jossa lihavuusvammaisten syömistä kontrolloitaisiin. Leirit voisivat sijaita joko Lapissa josta on pitkä matka grillille tai sitten varattaisiin joku suljettu vankila tähän käyttöön.
Tarkkailuun otettaisiin kaikki joiden BMI on yli 35 ja heidän painoaan seurattaisiin kuukausittain ja tämän lisäksi järjestettäisiin pakollista liikuntakoulutusta ja terapiaa ylensyönnin ehkäisemiseksi.
Ehdotan että vuosittain järjestetään viralliset punnitukset terveyskeskuksissa tai työterveyshuollossa niin luulen että lihavuusongelma pikkuhiljaa alkaisi pienentyä. - veroa lisää rikkaill
Niin eikös ne rikkaat ole juuri niitä läskejä?
- Läpipasko
Pelkillä Soneran UMTS-tappiorahoilla olisi hoidettu Suomen läskiongelma maailman tappiin. Kreikka-rahoilla vielä senkin jälkeen. Eivätkä esimerkit noihin lopu. Ehdotan siksi tyhmyysveroa, jonka rinnalla läskivero on pelkkä hyttysen pissi valtameressä. Tyhmän tunnistaa puvusta tai jakusta.
- kaikkea aikansa
Me maksetaan jo tyhmyysveroa kun päästettiin Kokoomus/sixpack vallankahvaan.
- Ekopersoona nr1
Logiikkasi ontuu pahemman kerran. Eikös juuri energiaa hupuloivat autot saa ne raskaammat verot?
Joutenjuoksevat energiaa paljon kuluttavat läpipaskot punttipaavot ne juuri tulee verottaa raskaasti. Läski energian säästävä ja vähän kuluttava "säästökone" tulisi palkita roimalla veronalennuksella.
Nyt on haukuttu väärää puuta. Ruoka on muutenkin vähissä, joten turha energian hupulointi vain energiaa kuluttavan egoboost lihasmassan lisäämiseksi tulisi panna verolle hetimiten.-
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h603639- 433546
Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062811Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv462546Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.541973Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151629- 321493
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p211469Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1061317- 1801251