Läskit verolle

J. Kattainen

Politikoilla riittää kyllä kanttia verottaa autoilijoita raskaamman kautta, viedä ihmisiltä työpaikat lopettamalla mm. varuskuntia, mutta läskiveroa ei uskalleta säätää. Vaikka ylensyömisestä ja juomisesta aiheutuvat elintasosairauksien hoidot maksavat yhteiskunnalle tolkuttomasti.

Eiköhän liiat läskit ala karisemaan ja liikkumisen ilo palautumaan, kun mätkäistään ns. tonnivero ylipainoindeksin mukaan.
Verolta vosii välttyä vain, jos lihavuus johtuu jostain vakavasta sairaudesta. Kolmen puolueettoman lääkärin todistuksella.

8

71

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgvsdfdasfdfd

      läskiongelma johtuu juuri siitä että suomalaisella ei ole varaa kuin makkaraan ja makaroniin. takuulla lihoo kuka tahansa noilla.

      • Ei mikään

        ruoka lihota ellei syö liikaa ja/tai kuluta liian vähän.
        Ei italialaisetkaan ole sen lihavampia, vaikka syövät paljon makaronia ja rasvaisia lihatuotteita.


    • Vihaan läskejä

      Läskit vaan verolle koska eihän noita ihravalaita ota töihin. Jäisivät muuten samantien sairauslomille ja muut joutuisivat tekemään työt.

      Ehdotan että jos BMI on yli 40 niin nämä yksilöt on otettava nälkäleirille jossa lihavuusvammaisten syömistä kontrolloitaisiin. Leirit voisivat sijaita joko Lapissa josta on pitkä matka grillille tai sitten varattaisiin joku suljettu vankila tähän käyttöön.

      Tarkkailuun otettaisiin kaikki joiden BMI on yli 35 ja heidän painoaan seurattaisiin kuukausittain ja tämän lisäksi järjestettäisiin pakollista liikuntakoulutusta ja terapiaa ylensyönnin ehkäisemiseksi.

      Ehdotan että vuosittain järjestetään viralliset punnitukset terveyskeskuksissa tai työterveyshuollossa niin luulen että lihavuusongelma pikkuhiljaa alkaisi pienentyä.

    • veroa lisää rikkaill

      Niin eikös ne rikkaat ole juuri niitä läskejä?

    • Läpipasko

      Pelkillä Soneran UMTS-tappiorahoilla olisi hoidettu Suomen läskiongelma maailman tappiin. Kreikka-rahoilla vielä senkin jälkeen. Eivätkä esimerkit noihin lopu. Ehdotan siksi tyhmyysveroa, jonka rinnalla läskivero on pelkkä hyttysen pissi valtameressä. Tyhmän tunnistaa puvusta tai jakusta.

      • kaikkea aikansa

        Me maksetaan jo tyhmyysveroa kun päästettiin Kokoomus/sixpack vallankahvaan.


    • Ekopersoona nr1

      Logiikkasi ontuu pahemman kerran. Eikös juuri energiaa hupuloivat autot saa ne raskaammat verot?
      Joutenjuoksevat energiaa paljon kuluttavat läpipaskot punttipaavot ne juuri tulee verottaa raskaasti. Läski energian säästävä ja vähän kuluttava "säästökone" tulisi palkita roimalla veronalennuksella.

      Nyt on haukuttu väärää puuta. Ruoka on muutenkin vähissä, joten turha energian hupulointi vain energiaa kuluttavan egoboost lihasmassan lisäämiseksi tulisi panna verolle hetimiten.

      • 

        


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      60
      3639
    2. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      43
      3546
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      106
      2811
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      46
      2546
    5. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      54
      1973
    6. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1629
    7. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1493
    8. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      21
      1469
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      106
      1317
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      180
      1251
    Aihe