KOULUKIUSAAMINEN

TAVALLISTA

Myös iäkkäitä eläkeläisiä höykytetään aikuisopilaitoksissa.Toimintaa johtaa tietyt (opettajat ja johto joka on ehkä kouluttautunut amerikassa tai muualla jossa oppiminen on sivuseikka mutta bisnes pääasia)Tästä ei kai ole mitään tutkimuksia????

4

55

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helsinki...

      En nyt sano muusta jutustasi, mutta tämänpäivän tulokkaita katsellessa alalla kuin alalla niin "oppiminen on sivuseikka mutta bisnes pääasia"

    • kumma "säästö" maa

      Koulukiusaat pitäs nykästä lipputankoon sukukalleuksistaan. Mikäli sitten opettaja tai muu henkilökunta on ollut VÄLINPITÄMÄTÖN, niin potkut ja ikuinen kielto opetus hommiin.

      Jotenkin on outoo, kun tämä asia on retuperällä vaikka monet poliitikot ja hallitukset ovat "laittaneet pisteen" asialle. Säästö ei ole syy vaan se, et asiaan EI SAA edes puuttua, eli häirikkö oppilas voi surutta jatkaa kiusaamista.

      TERVEE JA HÖYHENIÄ olis osusva luomu keino. Mut eiköhän jonkun vanhemmat valittas ja vetois ties mihkä, et ei heidä hullu kakara ole ollenkaan tuhma vaan se jota kiusattiin.

      Päättäjät vastuuseen ja jos kerran "lupaavat" tehdä asialle jotakin, niin lipputankoja on maassamme paljon, jonne killuttimista roikkumaan!

    • Hesa-Esa

      Näin muutama päivä sitten kirjastossa kierrätyskärryissä erään naistenlehden vuodelta 1984. Siinäkin puhuttiin koulukiusaamisesta.

    • peppuu kutittaa

      Koulukiusaaminen on tuliainen apinoidenplaneetalta! Olipa kiusauksen kohde kukatahansa, niin se on väärin. Toki on opettajia, jotka on itse aivan syvältä ja saavat moskaa niskaan syystä. Koulukiusaaminen on ollut olemassa siitäasti, kun kiertokoulut muuttuivat kyläkoluiksi. Rikkaiden muksut on aina olleet "parempia" ja ne köyhät "huonompia" vaikka silloin HYVINÄAIKOINA sai ns vaateapua, jota ei ole enään edomassa. Vähän vanhempi kännykkä on peruste morkkaamiseen.

      Koulussa pitäs ottaa ehdottomasti käyttöön muutama parannus: a) Koulupuku, joka sama kaikilla ja jos siihen ei ole varaa sossu maksaa b) Kännyköiden tai muiden EI KOLUUN kuuluvien esineiden asioiden tuontikielto c) Omien ruokien/juomien tuominen kieltoon ja d) Välitunti vietetään koulussa, eikä kadulla. LÄLLY meno vaan jatkuu ja jos ope sanoo tuhmasti tai antaa huonon numeron kokeesta VANHEMMAT kehtaa valittaa opelle tai ihan reksille. Open pitäs olla auktoriteetti johtaja, eikä mikään oppilaiden heittopussi.

      Bonuksena!!!!

      Jos kotona vapaakasvatus ei opeta tapoja, niin niitä pitäs opettaa koulussa viikkoaineena koko peruskolu ja ehkä lukiokon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      167
      12501
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      152
      5436
    3. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      45
      4680
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      145
      3670
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      39
      2768
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1926
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      108
      1671
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      364
      1617
    9. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      103
      1524
    10. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      136
      1461
    Aihe