Nyt portit auki Suomi!

Rahaa on!

Ruandalaispastori Suomen kallein henkirikollinen
Ruandalaispastorin rikokset maksavat Suomelle yli viisi miljoonaa euroa.

SYNKKÄ MENNEISYYS

François Bazaramba, 61, ehti toimia Ruandassa opettajana, rehtorina sekä Sambiassa baptistikirkon pastorina.


Hutu-heimoon kuuluva Bazaramba osallistui vuonna 1994 kansanmurhaan, jossa tapettiin jopa 800 000 tutsia ja maltillista hutua. Kansanmurhan jälkeen Bazaramba pakeni perheineen Kongon demokraattiseen tasavaltaan. Suomeen hän tuli vuonna 2003.


Bazaramba vangittiin joukkotuhonnasta epäiltynä 6. huhtikuuta 2007 Porvoossa. Suomi kieltäytyi luovuttamasta Bazarambaa Ruandaan tuomittavaksi. Oikeusministeriö perusti päätöstään mm. epäilyllä, jonka mukaan vangittu ei olisi saanut Ruandassa oikeudenmukaista oikeudenkäyntiä.


Keskusrikospoliisi joutui tekemään useita rikostutkintaan liittyviä matkoja Afrikkaan. Tutkijat kuulustelivat joukkotuhonnasta selvinneitä todistajia ja tutustuivat rikospaikkoihin.
Myös käräjäoikeus kävi kahdesti Afrikassa kuulemassa todistajia. Se tuomitsi Bazaramban elinkautiseen vankeuteen kesäkuussa 2010.
Hovioikeus järjesti pääkäsittelyn Suomessa, Ruandassa ja Tansaniassa. Jutussa kuultiin yhteensä yli 120 henkilöä.



François Bazaramba, 61, teki rikoksensa ulkomailla. Silti hänen tähän asti aikaansaamansa lasku suomalaiselle veronmaksajalle on nousemassa jopa 5,3 miljoonaan euroon.
Helsingin hovioikeus vahvisti perjantaina pastori Bazaramban elinkautisen vankeustuomion joukkotuhonnasta. Se merkitsee sitä, että pelkkä vankilalasku tulee olemaan miljoonaluokkaa.



Päinvastoin kuin käräjäoikeus, hovioikeus katsoi hutu-heimoon kuuluvan Bazaramban henkilökohtaisesti surmanneen lukuisia tutseja Ruandassa keväällä 1994. Bazaramba oli lisäksi osallistunut tutseja vastaan tehtyihin hyökkäyksiin sekä kiihottanut ja käskenyt hutuja surmatekoihin.

Ennen kuin lainvoimaiseen tuomioon päädyttiin, Bazaramban rikostutkinnasta kertyi jättilasku keskusrikospoliisille ja paikallispoliiseille.

Vaikka krp sai laskutettua noin 120 000 euroa oikeusministeriöltä, Bazaramban rikostutkinta aiheutti poliisille liki 1,3 miljoonan euron kulut.


Kallis tuomio

Summat vain suurenivat, kun rikoskokonaisuus siirtyi syyteharkintaan ja oikeuskäsittelyyn.

- Hovioikeuden ratkaisuun mennessä oikeusministeriön hallinnonalan osalta karkea kokonaiskustannusarvio on noin kolme miljoonaa euroa, vahvistaa suunnittelupäällikkö Raimo Ahola oikeusministeriöstä.

Kulut eivät kuitenkaan lopu tähän.

François Bazaramba on istunut vankeudessa huhtikuusta 2007. Elinkautisvangin keskimääräinen rangaistusaika on 15 vuotta (tilanne 2011). Tuosta ajasta keskimäärin kahdeksan vuotta menee suljetussa ja seitsemän vuotta avolaitoksessa.

7

71

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suomi on

      HÖLMÖLÄ !!!

    • maailman kallein
    • det luktar illa

      Maahanmuutosta on tullut suomenruotsalaisille ja RKP:lle bisnes samalla kun he pönkittävät kielipolitiikkaansa tällä järjenvastaisella maahanmuuttopolitiikallaan? Oikeudenkäynti käytiin porvoossa ja toimitsijat olivat pääosin suomenruotsalaisia jotka tekivät tilin tällä farssilla!

      • Kovaa bisnestä

        Kyllä. Ja se näkyy sekä katukuvassa sekä maastossa:
        :http://vastaanottokeskusinfo.wikidot.com/aloitus

        Koko ajan pitää otta turvapaikkaporukkaa vastaan, koska turvapaikkeskukset ovat liikemiesten bisnes. Myös henkilökunta ostetaan ulkoisilta palvelun tarjoojilta.

        Sen takia tästä ei tule loppua enne kuin eduskunnassa on näiden tänne raahamisen vastustajilla enemmistö.


    • syy ja seuraus

      Ei voi kun ihmetellä puolueemme suhtautumista RKP:n kieroiluihin?! Tuota Wallinin valehtelun puolustamista en tule hyväksymään ja siksi passaankin seuraavat vaalit! En tiedä kuinka ylimielisesti puolueellamme on varaa suhtautua puolueemme niihin äänestäjiin jotka ovat totuuden ja rehellisyyden kannalla? Minulta ei ainakaan seuraavissa vaaleissa tälle puolueelle ääntä heru!

    • Samma här!

      KD:ssa näyttää olevan pelkkiä hurmoksellisia pelkureita joita kiinostaa eniiten raha ja valta?

    • ei olla sylkykuppeja

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      198
      2747
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      154
      2456
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1152
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      941
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      246
      850
    6. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      840
    7. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      290
      811
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      91
      806
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      738
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      719
    Aihe