kaikila ihmisillä on sanavapaus
sanan vapaus
jk
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
nin on
Hesarissa ei ole sananvapautta. Hesarissa ei saa arvostella USA:n armeijaa eikä sen sotatoimia.
Tämän Hesari sensuroi:
Kun USA ja NATO hyökkäsivät Irakiin ne hyökkäsivät sunnien kimppuun. Kun ne olivat tappaneet riittävästi sunneja ja kun USAn ja NATOn tappiot alkoivat kasvaa, shiiajohtaja Al Sadr aloitti sodan USAta ja NATOa vastaan. Tätä USAn ja NATOn sodanjohto ei osannut odottaa.
Shiiat saivat nopeasti valtaa Irakista ja shiiojen mukana myös "shiia-maa" Iran.
Nyt USA yrittää sunnien AlQaidan avulla heikentää shiiojen ja Iranin valtaa Irakissa. Siksi nykyisetb iskut ovat enimmäkseen shiioja vastaan.
Jos ei Hesarissa saa arvostella USAn armeijaa niin eipä saa Hesarissa kirjoittaa Venäjän aseistakaan. Hesarin sensuuriin jäi, Iso Mursu tavallinen maisteri oli iltahommissa.
Clinton on tuonut esille USA:n ja NATOn sotilasjohdon huolen, että Venäjä toimittaa Syyrialle taisteluhelikoptereita.
Kiellettyä se ei ole päinvastoin kuin USA:n asetoimitukset kapinallisille. Syyrian laillinen hallitus ei ole asevientikiellossa.
Syyria on pikkuhiljaa oppinut käyttämään taistelukoptereita kuten al Haffan operaatio todistaa.
Syyrialla on venäläisvalmisteisia tehokkaita Mi24 koptereita, mutta Venäjä toimittaa modernimpeja Mi28ia joskin USA ja NATO pelkäävät Venäjän huippumodernia Ka50-kopteria kahdestakin syystä, 1) Ka50 on erittäin tehokas, tulivoimainen, nopea, ketterä 2) Ka50 veisi näytöillään helikopterimarkkinoita USA:lta.
Sananvapaus on suhteellista, mutta kyllä Suomessa viellä maailman mittakaavassa ovat asiat hyvin siltä kantilta. Tosin kyllä täälläkin on tabuja, joista puhuminen valtapolitiikasta poiketen saattaa tuottaa puhujalle/ kirjoittajalle hankaluuksia. Etenkin jos ilmaisee asian kansantajuisesti eli suoraan Suomeksi.
Kuten on nähty.