Syy miksei kerjäämistä kielletä

.................

Kerjäämistä ei haluta kieltää lailla. Syy siihen on yksinkertainen: riskianalyysin mukaan kerjäämisen kieltäminen lisäisi MUITA rikoksia sen verran, kuinka paljon tällä hekellä ansaitaan kerjäämisellä.

Eli kun nyt ansaitaan laittamalla mummut kadunkulmiin kerjäämään, niin mikäli tämä homma kiellettäisiin, lisääntyisivät sitten vastaavasti erilaiset ryöstöt ja muut väkivaltaiset teot.

Tätä eivät päättäjät kuitenkaan sano ääneen, koska olisi "rasistista" leimata yhtä kansanryhmää roistoiksi.

11

131

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hohohohhhhhhhhhhhhhh

      voi lapsiressukkaa... Olet vielä uhmailuiässä. Uhkaat ja kiukuttelet jos et saa karkkia....

    • kysynpä nyt

      kerjääminen ja kaupustelu oli kielletty vielä 60-luvulla... kaikissa kerrostalojen alaovilla oli kyltit siinä nimitaulujen vieressä. Miksi ei ole enää kielletty, koska se on kumottu, jos ei ole niin miksi ei noudateta.

      • multikulti

        monimultikuttuuri ohittaa kaikki lait ja määräykset, ihanuudella on hintansa.


    • näin maailma pelastu

      Juu, muuten ne mummut rupeaisivat extreme-mummuiksi ja rupeaisivat tekemään pankkikeikkoja suuren maailman tyyliin. Ainoa tapa pitää mummut rauhallisina on seisottaa niitä kadunkulmissa kerjäämässä.

      • Finland In Memorian

        No ne mummothan on vain silmänlumetta, viranomaisetkin sen tietävät. Mummojen takapiruina häärii itä-euroopan mafiosot, jotka käyvät bemarillaan keräämässä mummoilta päivän tienestit.

        Ihan käsittämätöntä että maamme rajat ovat nykyisin täysin avoinna, tänne lappaa onnenonkijoita/rikollisia köyhemmistä maista kiihtyvää tahtia eikä kukaan heitä pysäytä. Maamme täyttyy paskasakista muutamassa vuodessa kun mitään rajakontrollia ei näytä enää olevan.


    • NJ

      Eihän päättäjät sellaista hommaa kiellä, jota itsekin harrastavat. Eduskunta, suomen suurin kerjäläinen.

    • oho...

      Outoa että romani kerjäläinen saa kyllä soitella harmoniikkaa kadunkulmissa ilman elinkeinolupaa mutta ei kantaväestö.

      • Poliisipäällikkö

        Pakko suvaita.


    • just...

      pakko ei ole kuin kuolema.

    • Työnjakamista

      Romanialaisia on hyvin monessa maassa, aina osa heistä kerjää ja muut romanialaiset tekevät rikoksia, vaihtaen välillä tehtäviä.

      Kerjäämisen kieltämisen ideana olisi se, että sillä perusteella romanialaiset voitaisiin laillisesti ajaa maasta pois.

      Kerjäävien romanialaisten on helppoa väittää tullissa mukanansa olevien lukuisten arvoesineiden olevan "laillisella" kerjäämisellä rehellisesti kaupasta ostettuja, eikä varastettuja.

      Kerjääminen on vain julkisivu, jonka suojissa järjestäytynyt rikollisuus toimii.

    • herää jo

      Olet sinisilmäinen. Hyysärimummot ja -papat keksivät tekosyitä kun eivät viitsi käyttää valtaansa oikein. Elävät sen verran yhteiskunnan ulkopuolella ja kulkevat mustien autojen takapenkeillä, joten kerjäläiset ja varkaat eikä kansainvälinen rikollisuus yllä sinne.

      Kerjäläiset ovat kansainvälisten rikollisjärjestöjen työrukkasia, kerjäävät mafiapomoille mm. uusia idyllisiä hienostotaloja.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4537
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      142
      3473
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1970
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      69
      1921
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      120
      1050
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      131
      963
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      837
    Aihe