Kelan korvaus maitoallergiassa

ihmettelijä2

Hain Kelasta korvausta apteekin maidonkorvikkeeseen Kelakorvausta ja sieltä tuli perjantaina päätös, että oikeus korvaukseen on hylätty ja perusteluina oli seuraava.

Oikeus kliinisten ravintovalmisteiden korvaukseen sairausvakuutuslain mukaan myöntää, kun sairaus on vaikea ja täyttää asetetut edellytykset.

Oikeus kliinisten ravintovalmisteiden koravukseen sairaudessa pienten lasten lehmänmaitoallergia voidaan myöntää pienille lapsille, jotka tarvitsevat luotettavasti osoitetun lehmänmaitoallergian takia erityisvalmistetta. Lääkärinlausunnon B edellytetään perusturvan erikoissairaanhoidon lastentautien yksikössä tai vastaavissa olosuhteissa suoritettuun tutkimukseen.

Korvaukseen oikeuttavien pienten lasten lehmänmaitoallergian toteaminen edellyttää tyypillistä oireistoa, suotuisaa eliminaatiovastetta ja lehmänmaitoaltistuksessa todettuja haitallisia oireita.

Lääkärinlausunnon ja siihen liittyvien selvitysten mukaan maitoaltistusta ei ole tehty. Tämän vuoksi sairautta ei voida pitää sellaisena, että se oikeuttaisi kliinisten ravintovalmisteiden korvaukseen.

Oikeutta kliinisten ravintovalmisteiden korvaukseen voi hakea uudelleen sen jälkeen, kun lehmänmaitoaltistuksessa on todettu haitallisia oireita.

Olemme kuitenkin käyneet verikokeissa ja siinä todettiin, että lapsellamme on maitoallergia. Miten voi olla niin ettei rahaa korvaustuotteista saa takautuvasti????

Maitoaltistus tehdään vasta tämän kuun puolessa välissä, joten siihenkin mennessä korvikkeisiin menee rahaa. Ei se allergia juuri sinä päivänä tule vaan se on jo ollut jo ainakin siitä saakka kun verikokeissa se todettiin.

9

3445

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergisen äiti

      Verikoe ei ole luotettava osoitus maitoallergiasta. Eli verikoe voi näyttää allergiaa, vaikka todellista allergiaa ei ole ja vastaavasti allergiaa voi olla vaikka verikoe negatiivinen. Eli altistus on ainut varma keino todeta allergia.

      Sinänsä ole samaa mieltä, että ei se maitoallergia siitä altistuksesta ala ja ainakin täälläpäin altistusjonot on pitkiä eli parikin kuukautta saa altistukseen pääsyä odotella. Toisaalta sääntö on kaikille sama ja verovaroinhan nuo korvaukset maksetaan.

    • ihmettelijä2

      Kyllähän sitä altistus on tehty, kun olemme kokeilleet apteekin korvikkeita ja oireita on ilmennyt. Neocate on ainoa mikä tuntuu sopivan.

      • kokemusta on

        Siis maitoaltistus tehtävä erikoislääkärin tarkkailussa ennen kuin korvausta saa. Ihmettelen että joku lääkäri on b-lausunnon sinulle kirjoittanut ennen altistusta koska altistus on ainut luotettava koe.


    • allergisen äiti

      Varoitan vielä, että korvauksen saamiseksi Neocatesta pitää altistaa ensin tavallinen korvike (tutteli tms.) ja todeta siitä oireita ja näin saada oikeus kelakorvaukseen maitoallergian vuoksi. Sen jälkeen pitää altistaa joku pilkotusta lehmänmaidosta valmistettu korvike (Nutramigen, Althera, Pepti Junior...) ja tämän lisäksi kotialtistuksessa kokeilla jotai muuta näistä (tämänhän te olette tehneet) ja sitten vasta saa kelakorvattavuuden Neocaten VAIKEAN maitoallergian vuoksi.

      Eli varautukaan toiseenkin altistukseen ennen kuin saatte korvattuvuuden Neocateen.

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/041105123850KA?OpenDocument

    • ÄIDE

      Meillä altistettiin yksityisellä lääkäriasemalla. Jos jonot on pitkät, yksityinen tulee nopeasti halvemmaksi. Sieltä saa myös lausunnut nopeasti.

    • pisti naurattamaan

      Yksityinen ei todellakaan tule halvemmaksi, jos sieltä kaikki lausunnotkin ottaa :D .
      Kaikilla kun ei ole sitä vakuutusta, ei edes varaa siihen.

      • soittele perään

        Siis kyllä normaalistikkin pääsee nopeesti -siis ei tarvi mennä yksityisella-, kun vain viitsii vähän soitella perään (kuten minä tein, että joka päivä) ja kysellä peruutus aikoja.
        Ja jos se ei auta, niin pitää kirjaimellisesti hermostua..onhan lapsesta kyse!


    • 2 maitoallergista

      ite kysyin just apteekista, että tuleeko takautuvasti, kun jouduttiin peptiä reseptillä hakemaan, kun pitää juottaa 4viikkoa ennen altistusta, että tuleeko se (veiläkin, 12vuotta sitte ainakin tuli) takautuvasti. Niin kyllä saa, heti kun saa altistuksesta B-lausunnon ja kelalta päätöksen ja uuden kela-kortin, niin puolenvuoden aikana ostetut maidot saa korvaukset takautuvasti. Tällänen tieto mulla ainakin on. Sitä en tiedä, tarviiko maito hakea reseptillä.... esikoisen kanssa silloin hain ihan ite maidon apteekista ilman reseptiä ja kun sitten saatiin päätös korvattavuudesta, niin saatiin kaikki siihen mennessä ostetut takautuvasti.

      • allergisen äiti

        Nykyisin korvattavuus alkaa siitä hetkestä, kun kelalle on toimitettu lääkärin lasusunto maitoallergiasta. Eli ennen lausunnon toimittamista ostetuista korvikkeista ei korvausta saa. Eli se päivä ratkaisee milloin kela on saanut lausunnon, ei lausunnon kirjoittamispäivä.

        Lausunnon toimittamisen jälkeen ostetuista korvikkeista korvikkeista korvaus pitää hakea jälkikäteen, kunnes uusi kelakortti tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      73
      2813
    2. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      75
      2348
    3. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      75
      2198
    4. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      3
      2095
    5. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      5
      1524
    6. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      10
      1449
    7. Mitä ajattelet

      Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
      Ikävä
      83
      1227
    8. Taas alkoi soidinmenot.

      Ja historia toistaa itseään. Myönnän, että on varmasti semmoinen, mikä sinulle sopii. Innokas ja päällekäyvä eikä tuppis
      Ikävä
      8
      1090
    9. Mitä eniten haluat

      Kaivatustasi.
      Ikävä
      69
      1087
    10. No miten meni?

      Onko voittaja olo? Tunnetko onnistumisen riemua? Vastasiko lopputulos odotuksia? Kauaksi ajettu 😘
      Ikävä
      119
      1034
    Aihe