Kelan korvaus maitoallergiassa

ihmettelijä2

Hain Kelasta korvausta apteekin maidonkorvikkeeseen Kelakorvausta ja sieltä tuli perjantaina päätös, että oikeus korvaukseen on hylätty ja perusteluina oli seuraava.

Oikeus kliinisten ravintovalmisteiden korvaukseen sairausvakuutuslain mukaan myöntää, kun sairaus on vaikea ja täyttää asetetut edellytykset.

Oikeus kliinisten ravintovalmisteiden koravukseen sairaudessa pienten lasten lehmänmaitoallergia voidaan myöntää pienille lapsille, jotka tarvitsevat luotettavasti osoitetun lehmänmaitoallergian takia erityisvalmistetta. Lääkärinlausunnon B edellytetään perusturvan erikoissairaanhoidon lastentautien yksikössä tai vastaavissa olosuhteissa suoritettuun tutkimukseen.

Korvaukseen oikeuttavien pienten lasten lehmänmaitoallergian toteaminen edellyttää tyypillistä oireistoa, suotuisaa eliminaatiovastetta ja lehmänmaitoaltistuksessa todettuja haitallisia oireita.

Lääkärinlausunnon ja siihen liittyvien selvitysten mukaan maitoaltistusta ei ole tehty. Tämän vuoksi sairautta ei voida pitää sellaisena, että se oikeuttaisi kliinisten ravintovalmisteiden korvaukseen.

Oikeutta kliinisten ravintovalmisteiden korvaukseen voi hakea uudelleen sen jälkeen, kun lehmänmaitoaltistuksessa on todettu haitallisia oireita.

Olemme kuitenkin käyneet verikokeissa ja siinä todettiin, että lapsellamme on maitoallergia. Miten voi olla niin ettei rahaa korvaustuotteista saa takautuvasti????

Maitoaltistus tehdään vasta tämän kuun puolessa välissä, joten siihenkin mennessä korvikkeisiin menee rahaa. Ei se allergia juuri sinä päivänä tule vaan se on jo ollut jo ainakin siitä saakka kun verikokeissa se todettiin.

9

3481

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • allergisen äiti

      Verikoe ei ole luotettava osoitus maitoallergiasta. Eli verikoe voi näyttää allergiaa, vaikka todellista allergiaa ei ole ja vastaavasti allergiaa voi olla vaikka verikoe negatiivinen. Eli altistus on ainut varma keino todeta allergia.

      Sinänsä ole samaa mieltä, että ei se maitoallergia siitä altistuksesta ala ja ainakin täälläpäin altistusjonot on pitkiä eli parikin kuukautta saa altistukseen pääsyä odotella. Toisaalta sääntö on kaikille sama ja verovaroinhan nuo korvaukset maksetaan.

    • ihmettelijä2

      Kyllähän sitä altistus on tehty, kun olemme kokeilleet apteekin korvikkeita ja oireita on ilmennyt. Neocate on ainoa mikä tuntuu sopivan.

      • kokemusta on

        Siis maitoaltistus tehtävä erikoislääkärin tarkkailussa ennen kuin korvausta saa. Ihmettelen että joku lääkäri on b-lausunnon sinulle kirjoittanut ennen altistusta koska altistus on ainut luotettava koe.


    • allergisen äiti

      Varoitan vielä, että korvauksen saamiseksi Neocatesta pitää altistaa ensin tavallinen korvike (tutteli tms.) ja todeta siitä oireita ja näin saada oikeus kelakorvaukseen maitoallergian vuoksi. Sen jälkeen pitää altistaa joku pilkotusta lehmänmaidosta valmistettu korvike (Nutramigen, Althera, Pepti Junior...) ja tämän lisäksi kotialtistuksessa kokeilla jotai muuta näistä (tämänhän te olette tehneet) ja sitten vasta saa kelakorvattavuuden Neocaten VAIKEAN maitoallergian vuoksi.

      Eli varautukaan toiseenkin altistukseen ennen kuin saatte korvattuvuuden Neocateen.

      http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/041105123850KA?OpenDocument

    • ÄIDE

      Meillä altistettiin yksityisellä lääkäriasemalla. Jos jonot on pitkät, yksityinen tulee nopeasti halvemmaksi. Sieltä saa myös lausunnut nopeasti.

    • pisti naurattamaan

      Yksityinen ei todellakaan tule halvemmaksi, jos sieltä kaikki lausunnotkin ottaa :D .
      Kaikilla kun ei ole sitä vakuutusta, ei edes varaa siihen.

      • soittele perään

        Siis kyllä normaalistikkin pääsee nopeesti -siis ei tarvi mennä yksityisella-, kun vain viitsii vähän soitella perään (kuten minä tein, että joka päivä) ja kysellä peruutus aikoja.
        Ja jos se ei auta, niin pitää kirjaimellisesti hermostua..onhan lapsesta kyse!


    • 2 maitoallergista

      ite kysyin just apteekista, että tuleeko takautuvasti, kun jouduttiin peptiä reseptillä hakemaan, kun pitää juottaa 4viikkoa ennen altistusta, että tuleeko se (veiläkin, 12vuotta sitte ainakin tuli) takautuvasti. Niin kyllä saa, heti kun saa altistuksesta B-lausunnon ja kelalta päätöksen ja uuden kela-kortin, niin puolenvuoden aikana ostetut maidot saa korvaukset takautuvasti. Tällänen tieto mulla ainakin on. Sitä en tiedä, tarviiko maito hakea reseptillä.... esikoisen kanssa silloin hain ihan ite maidon apteekista ilman reseptiä ja kun sitten saatiin päätös korvattavuudesta, niin saatiin kaikki siihen mennessä ostetut takautuvasti.

      • allergisen äiti

        Nykyisin korvattavuus alkaa siitä hetkestä, kun kelalle on toimitettu lääkärin lasusunto maitoallergiasta. Eli ennen lausunnon toimittamista ostetuista korvikkeista ei korvausta saa. Eli se päivä ratkaisee milloin kela on saanut lausunnon, ei lausunnon kirjoittamispäivä.

        Lausunnon toimittamisen jälkeen ostetuista korvikkeista korvikkeista korvaus pitää hakea jälkikäteen, kunnes uusi kelakortti tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti

      Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää
      Maailman menoa
      36
      2141
    2. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      59
      1955
    3. Helsingin yllä valopalloja

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön
      Sinkut
      121
      1900
    4. HÄLYYTYS!!

      Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a36
      NATO
      377
      1622
    5. Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?

      Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.
      Kouvola
      103
      1621
    6. Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja

      Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah
      Maailman menoa
      124
      1444
    7. Millainen on naisellinen nainen

      Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n
      Sinkut
      182
      1072
    8. Raamatullinen kaste

      Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu
      Kaste
      53
      947
    9. Mitkä asiat kaivatun ajattelussa

      Ihmetyttävät? Mikä on tullut yllätyksenä?
      Ikävä
      73
      875
    10. Mitkä olisivat kolme tärkeintä

      vihjettä kaivatustasi?
      Ikävä
      27
      869
    Aihe