Nykyisistä polttoaineista kehittyy

Onkohan tosiasia?

jonkinlaista levää polttoainetankkiin,joka sitten kulkeutuu pilttoainejärjestelmään. Vai onko tämä polttoainejärjestelmiä myyvien yritysten/valmistajien keksintö saada myytyä kalliita tuotteitaan?.

3

165

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eclipse

      Ainakin biodiesel on tollista kasvualustaa pieneliöille ja leville. Kosteutta ja lämpöä on juuri sopivasti.
      Ongelmia voi ehkäistä riittävän nopealla polttoaineen kierrolla. Tarkoitan tällä sitä että kulutus on riittävä, eikä aine seiso tankissa pitkiä aikoja.
      Jos kulutus on vähäistä, levän ja pieneliöstön syntyä voidaan ehkäistä lisäaineistuksella. Jos ongelma on jo syntynyt auttaa vain koko järjestelmän puhdistus ja myrkytys.
      Tääältä löytyy englanninkielellä faktaa ja kuvia biodieselin aiheuttamista haitoista:

      http://www.millersoils.co.uk/pdf/commercial/Millers_Oils-Green-Transport.pdf

    • Mätänemisreaktio

      Bensiinin ja muidenkin polttoaineiden vanhetessa siinä tapahtuu mätänemisen kaltaista hajoamista. Alkoholi toimii polttoaineissa säilöntäaineen tavoin ja saattaa jopa estää mätänemisreaktion lähes kokonaan.

    • RigorMortis

      Bensiineissä ei leväkasvustoa tai "mätänemistä" esiinny. Biodieselissä voisi näin käydä - FAME'en "esiasteissa".
      -Ollos huoleton, ainakin bensa on jo haihtunut käyttökelvottomaksi, ennen kuin se on levittynyt...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      93
      4099
    2. Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.

      Tämä asia ihmetyttää suuresti.
      Maailman menoa
      61
      3359
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      164
      3063
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      72
      3024
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      81
      2509
    6. Suomalainen lähti ilman takkia sotaan

      Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.
      Maailman menoa
      5
      2326
    7. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      187
      2038
    8. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      28
      2024
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      65
      1982
    10. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      95
      1403
    Aihe