..näytti juuri uudistuneen. Omistajanvaihdos vissiin. Toiminta vaikutti ainakin ensinäkemältä paljon kipputehdasta/gogolia asiallisemmalta. Ei heti tavoitella kuuta taivaalta vaan hoidetaan homma järkevässä mittakaavassa. Tuo voi pysyä pystyssäkin, toisin kuin useat muut yritykset täällä viime aikoina...
Ikaalisten vanha kirppis..
28
3340
Vastaukset
- Jack Frost
Mikä niistä ja missä?
Etäisesti muistan joitain vanhoja kirppiksiä nähneeni kun olen Ikaalisissa kulkenut, mutta ei viittis lähteä summissa etsimään.- Narkkarinen
Tää on siinä S-marketin lähellä. Samassa pihapiirissä missä levysahauskin oli aikoinaan. Komia kyltti ohjaa siitä S-marketin ristiltä kolmostien suunnasta tullessa oikealle.
- ei muutosta
Kysyn vaan, mikä siellä oli muuttunut, ? Samat romut pöydissä ja niissäkin liian korkeat hinnat. Samat kengät ja vaatteet roikkuu toisella puolen..Kamala hajukin niistä lähtee.
- Kalmaalta
Siellä on kuulemma vielä vaihto vähän kesken.. On sinne ainakin uusia farkkuja tullu jo ja hevostarvikkeita kanssa..
- myynnit sekaisin
Minä en ymmärrä, mitä ihmettä kirpputorilla tehdään uusilla kamoilla ???!!
Kirpputori on ihan muuta tavaraa varten...siis VANHAA .
Jos se on uudentavaran myyntipaikka, en mene toista kertaa. - Hölsky
Mitä hevostarvikkeet tekee kirpputorilla ja yleensäkin uusi tavara, ei ne enää ole kirpputorihintoja.
- Kalmaalta
En nää kyllä mitään väärää siinä jos tollaisessa paikassa on jotain käyttämätöntäkin tavaraa seassa. Eiköhän ne liene jostain hankittuja maahantuontierien loppuja joista ei liikoja pyydetä. Tommosia mikään ketju koskaan noilla hinnoilla myy. Ja en nyt millään muotoa yritä sen enempää paikkaa mainostaa, kunhan oon pari kertaa poikennu. Ihmettelen kyllä tälläkin palstalla tätä kaikki on perseestä -asennetta.
- Heikki Seipäänreikä
Kalmaalta kirjoitti:
En nää kyllä mitään väärää siinä jos tollaisessa paikassa on jotain käyttämätöntäkin tavaraa seassa. Eiköhän ne liene jostain hankittuja maahantuontierien loppuja joista ei liikoja pyydetä. Tommosia mikään ketju koskaan noilla hinnoilla myy. Ja en nyt millään muotoa yritä sen enempää paikkaa mainostaa, kunhan oon pari kertaa poikennu. Ihmettelen kyllä tälläkin palstalla tätä kaikki on perseestä -asennetta.
Samoilla linjoilla! Onhan se aina parempi, mitä laajempi valikoima on. Tila on suuri ja on kaikkien eduksi, että tavaraa löytyy joka lähtöön.
Persut ovat ehkä eri mieltä....kadehtivat varmaan näitäkin yrittäjiä.
- Proletaari
Ikaalislaiset sitten varmaan siirtyvät jossain vaiheessa hevostalouteen.
- idea hukassa
Täällä taitaa omakehu haista :)
Kirpputori idea on päässyt vähän levenemään, kun tuodaan uutta tavaraa myyntiin, ne pitäsi kokonaan kieltää.
Uusille tavaroille on omat kaupat, taitaa olla muutenkin jotain kaupan jäännöksiä, mitä kukaan ei ole huolinut.
Jos menen ostamaan uutta tavaraa, en sitä lähde kyllä kirpparilta ostaan.
Seipäänniellyt...ei tässä mitään persuja olla , mutta kirppareilla kävijä, joka vihaa ylikaiken uutta krääsää. - sunglassses
Uudet tavarat EI munkaan mielestä kirpparille kuulu, mut jos on PAKKO sinne niitä tunkea, rajattakoon 1/10 myymälästä niille, ihan omalle puolelle myymälää. Ikaalisten kokoisella paikkakunnalla viikkohinta pitäisi pysyä alle 20e ,silloin olisi aina myyjiä ja ostajatkaan ei pääsisi kauhistelemaan hintoja. Toinen vaihtoehto kirpputoriyrittäjälle olisi provisiomyynti. Muistan pohajnamaalla kerran kirppari-ilmoituksen ikkunassa "Varaa kirpparipöytä 0e !!!! vain provisio myydyistä tuotteista" JA OLI hyvää ja eduulista tavaraa myynnissä,joka pöytä täynnä. (provisio oli 15 ..tai 20%)
- Reino Reikäleipä
Huonokuntoista tavaraa ei kukaan osta. Kirppari ei ole se paikka jossa lähdetään tienaamaan laittamalla omia tavaroitaan myyntiin korkealla hinnalla, ajatuksena pitäisi lähinnä olla se, että päästään ylimääräisistä tavaroista eroon pienellä vaivanpalkalla. Jos haluaa tehdä tiliä ja tienata nettihuutokauppa on oikea paikka siihen. Omia tavaroitaan ei saisi enää arvostaa kalliiksi siinä vaiheessa kun ne tuo kirpparille. Uudet tavarat kuuluu nettihuutokauppoihin, uudehkoja vähän käytetyt tavarat ajattelisin kirppareille.Kirpparista ei saisi tehdä huonokuntoisen tavaran kaatopaikkaa. Kieltämättä nettihuutokaupat ovat syöneet perinteisen kirpparin kivijalkaa.
- ostaamyyostaa
Minua ei yhtään haittaa vaikka on uuttakin tavaraa myynnissä. Ei sitä ole pakko ostaa, jos haluaa vain käytettyä ostaa.
- pikkupalomäki
ostaamyyostaa kirjoitti:
Minua ei yhtään haittaa vaikka on uuttakin tavaraa myynnissä. Ei sitä ole pakko ostaa, jos haluaa vain käytettyä ostaa.
Ostaja tehköön valinnan, mitä ostaa!
- Rompestoija
Outlet on uuden tavaran kirpputori. Uusi tavara kirpputoreilla on helposti varastettua, jos sitä yksityinen henkilö myy.Kirpputori on nimenomaan vanhan tavaran Kierrätystä, vie jotain myyntiin osta jotain tilalle, kirpparinpitäkin saa jotain ja tavarat vaihtuu, jolloin tulee myyntiäkin, eikä samat tavarat notku aina pöydillä.
- nimenvaihto
Jos myydään uutta tavaraa, miksi kaupan nimi on kirpputori, olis vaikka hevostori.
- ei kateellinen
Aika harvas on ne kirpparit mitkä pärjää pelkällä vanhan myymisellä! Onko merkitystä jos myydään samassa tilassa erillään uutta ja vanhaa? Tärkeintä olis että tännekin kylälle saatais jotain uutta toimintaa, tuskin on liikaa tarjontaa ettei vois lisää tulla.
Jos joku on tuollaisesta kateellinen niin kannattaa varmaan hieman tarkemmin katsoa sinne peiliin!!!- Jack Frost
Ai harvassa ovat?
Itse en ole nähnyt montaa kirpputoria jonne otetaan käyttämätöntä tavaraa myyntiin, ja olen sentään kiertänyt vähintään viidessäkymmenessä.
Lähinnä nämä maaseudun pikkukirpputorit joutuvat siihen turvautumaan, muualla riittää tavaraa myyntiin.
- ei kateellinen
Aivan, missähän tämä kyseinen kirppari sitten on? Pitäisi ymmärtää ettei tälläisessa kylässä ole yhtälailla kävijöitä kun jossain suurkaupungissa jollaiseksi ei käsittääksesi Ikaalista luokitella!
Eiköhän pikkupaikoilla ole kaikki salittua jos vain jotenkin pärjää.
Jos olet noin kateellinen uusille yrittäjille niin kukaan ei estä laittamasta omaa kirpparia jossa myydään vain sitä oikeesti vanhaa tavaraa, katsotaan sitten kuinka pärjäät. - Ihmettelen vaan
Miten sitten tuolla euroopan suurimallakin on uutta tavaraa myynissä???
- ....
Ei ole Euroopan suurin, tuskin edes Suomen suurin. En nyt tarkkoja mittoja tiedä, mutta ainakin Vaasassa ja Helsingissä on kipputoreja jotka ovat vähintään samaa kokoluokkaa.
- jokke-pappa
Mitäs pahaa siinä on että myy uutta tavaraa? Mieluummin sellaista mitä ei kylässä ole tarjolla, minusta ihan okei, tuskin 7400 ihmisen pitäjässä muuten pärjää jos ei uutta tavaraa myy.
Minusta hieno homma, ja hatun noston arvoinen asia että joku alkaa yrittäjäksi, Ikaalisissakin ihan tarpeeksi näitä työttömiä.
Tuskin tuolla kirpputorilla, miljonääriksi pääsee turha kadehtia, kovaa työtä, minusta ihmisten pitäis käyttää näitä palveluita, tai muuten Ikaalinen kuivahtaa, tavarat saa kohta hakee Hämeenkyröstä, Hämeenkyrö menee meistä ohi hurauttamalla, jos meidän asenteet on niin helvetin sisäsiittoista ja kadehtivaa..- ikaalinen sucks
Ikaalisissa yrittäjä on kaiken pahan alku. Jos olet kortistossa, olet kaikkien ihannoima eikä kadehtijat tee kiusaa.
- Jack Frost
Täyttä asiaa.
Useimmat kirpputorit eivät uutta tavaraa myyntiin huoli, mutta on täysin ymmärrettävää että maalla on toisin: kun ei ole riittävästi asukkaita (eikä siis myöskään myyjiä), niin jollain tavoin on pöydät saatava täyteen. - hupposta
Jack Frost kirjoitti:
Täyttä asiaa.
Useimmat kirpputorit eivät uutta tavaraa myyntiin huoli, mutta on täysin ymmärrettävää että maalla on toisin: kun ei ole riittävästi asukkaita (eikä siis myöskään myyjiä), niin jollain tavoin on pöydät saatava täyteen.Uuden tavaran myyminen kirpputorilla ei ole mitään muuta kuin verojen ja kuluttajansuojan kiertämistä.
Jos kirppikseltä on ostanut viallisen tuotteen vaikkakin uuden niin kuluttajansuojan virhevastuu ei ole voimassa.
- Merivitja
Jos liikehuoneiston omistaja on ymmärtäväinen ja ei pyydä korkeaa vuokraa kirpputori saattaa jotenkuten menestyäkin, näillä pitäjillä ei ole sitten mitään asiaa kortistoon työnhakijaksi, tulot voi jäädä alle työttömyyskortiston,en kadehti yhtään.
- öö
öö
- Anonyymi
Kiitos huonosta palvelusta, mutta toivottavasti kaikki päivät eivät ole yhtä mustia, kuin tänään. Oman paikkakunnan asiakkaita, vakituisia pitää tietenkin palvella, mutta ohikulkijat ovat aivan toinen juttu. Eipä tarvitse paikkaan toista kertaa mennä, emmekä suosi paikkaa kyllä muillekkaan. Asiakaspalvelu on taitolaji
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1232558- 1351964
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1151291Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631286En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k771141HESARI: Kahden Pasin pankki OmaSp
Toinen entinen työntekijä sanoi, että Turtio oli organisaatiossa “Jumalasta seuraava, ylöspäin” https://www.hs.fi/visio271133Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik351122Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.451089- 961053
Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉841048