Niin. Etpä varmaan. Kuvitellaan seuraavanlainen tilanne: ajat autollasi ja huomaat hirven tienpientareella. Reagoit välittömästi ja hiljennät nopeutta, sillä tiedät hirven olevan liikkeissään arvaamaton. Lisäksi tiedostat minkälaista jälkeä seuraa hirven ja auton liian läheisestä kohtaamisesta. Fiksu liike tuo vauhdin pudottaminen, sanoisin, ja väitän, että noin 99% autoilijoista toimii kuten sinä. Mutta otetaanpas toinen esimerkki, kuvitellaan seuraavaksi hieman erilainen tilanne. Ajat autollasi ja näet tienpientareella hevosen ratsastajineen. Tässä kohtaa noin 70% autoilijoista (sivuhuomautuksena sanottakoon, että prosentteja on turha lähteä tarkistelemaan, ne perustuvat kirjoittajan omakohtaisiin kokemuksiin) reagoi, hetkinen, ei mitenkään. Sehän on heppa, ja sillä on kuljettaja kyydissä. Ohitanpa reippaasti ja jatkan matkaa. VÄÄRIN, YSTÄVÄT, VÄÄRIN.
Hevonen on kaikesta jalostuksesta ja kesyttämisestä huolimatta vaistojensa varassa toimiva saaliseläin, jonka ensimmäinen, ja kaiken koulutuksen ohittava reaktio on paeta pelästyessään. Sellainen hevonen, joka ei ikinä pelästy mitään, on se joka makaa aamiaisleipäsi päällä, tai työntää horsmaa pellon reunassa. Selvennetään vielä, siis kuollut. Ja kuolleet hevoset eivät nykylääketieteenkään saavutuksilla kävele ratsastaja selässään tien pientareella. Liikennevarminkin hevonen voi säikähtää ohi kiitävää autoa, ja säikähtäessään olla yhtä arvaamaton liikkeissään kuin tuo autoilijoiden suuresti kunnioittama sarvipää.
Satutko sinä, autoilija tietämään, että keskivertohevonen painaa noin sata kiloa ENEMMÄN kuin hirvi, ja saa täten aikaan vähintään yhtä pahaa jälkeä konepellillä pötkötellessään. Sivuseikkana mainittakoon, että hevosen kyydissä on myös ratsastaja, joka siis useimmiten on ihminen. Jonkun äiti, isä, sisko, veli, poika tai tytär. Miltähän hän näyttäisi siinä konepellillä? Jos asenteesi on vieläkin välinpitämätön, ajattele miltä autosi näyttää törmättyään kuuteensataan kiloon luuta ja lihaa. Jos et ole noin hävyttömän materialistinen, kuvittele hetki itseäsi ilman jalkoja. Sinuna tekisin varmuuden vuoksi testamentinkin hyvissä ajoin.
Vauhdin pudottaminen hevosen ohittaessasi ei maksa sinulle mitään. Se ei vaikuta perille pääsyn aikatauluun kuin sekunteja. Sen sijaan hevoseen törmääminen maksaa henkiä. Hidasta siis reilusti, ohita toisen kaistan puolelta jos vaan suinkin pystyt. Ahtaassa paikassa anna ratsastajalle aikaa ohjata hevonen turvalliseen ohituspaikkaan. Palkaksi saat todennäköisesti ystävällisen hymyn ja tervehdyksen, jolla me ratsastajat kiitämme huomaavaista autoilijaa. Muista, että henki jonka säästät voi olla omasi.
AUTOILIJA, HALUAISITKO HIRVEN TUULILASIIN?
ihmis henki seki
1
127
Vastaukset
- Meet Wurst.
Hepat pysykööt 2000-luvulla tieliikennekäytössä Romaniassa, paikallisilla vankkuri-manneilla. Pohjoismaissa voidaan kulkea polkupyörällä, autolla jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2343992Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232307Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1401449
- 77929
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127927Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37920Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!330849Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8837J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl61756