Keskustaa lähellä olevana seuraan huolestuneena miten tällä hetkellä on vain eläkeikäisiä hakemassa puolueen puheenjohtajaksi. Tämä ei ole johtajuuden kannalta lainkaan ongelmatonta. Toivottavasti ehdokkaaksi alkaa myös vaikka Timo Kaunisto tai Antti Kaikkonen. Siinä olisi kaksi todellista johtajaa.
Vain eläkeläisiä ehdolla Keskustan puheenjohtajaksi
Kapt evp tos. aito
1163
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Väyrynen ja Pekkarinen ovat naurettavia pikku-ukkoja.
Molemmilla on erikseenkin kokemusta ja aitoa paloa tehdä asiat mahdollisimman hyvin, koko Suomen etua ajatellen.
Kiviniemen vetäytyminen toi ihan uudeen aksentin koko vaaleihin.
Väyrynen on ylivertainen kokemukseltaan ja näkemykseltään, sitä ei kukaan vähänkään virta päällä kulkeva voi kiistää, perustellusti.
Hyvä trio puheenjohtajistoon voisi olla Manner, Tiilikainen ja Väyrynen.
Etkö pääse itsesi kanssa sopimukseen mitä mieltä mistään olet, kun kaikesta näyt olevan ainakin kahta mieltä. Jos se on joku muu joka esiintyy välistä sinuna, niin rekisteröisit tuon naurettavan nikkisi. Luultavasti kuitenkin vain sinä sitä nikkiä käytät. Onko tommonen mielestäsi hauskaa? Minusta se on sairasta, jakomielitautista.
Ho hoo ho hoo, hupiakin pitää olla. Se pitää ajatukset vapautuneena.
http://www.verkkouutiset.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=39332:vaeyrynen-syyttaeae-taas-mediaa&catid=1:politiikka&Itemid=3
:D
Sama huoli täällä. Toinenkin suuri huoli nousee viimevuosien toiminnasta. Pikkuhiljaa yksi kerrallaan kaikki tarmokkaat, pätevät, asiansa osaavat upeat naiset
savustetaan viekkaasti ulos. Hienosta aatteesta syntynyt puolue näivettää itse itseään. Pian nuoret tarmokkaat naiset huomaavat, ettei Keskusta ole sen arvoinen, että sinne kannattaa omat voimavaransa uhrata.
Joten: "Rupsahda rauhassa rakas.." muumioituva ja ukkoutuva.
Kepuhan on eläkeläispuolue. Jäsenistä yli puolet (52,5 %) on eläkeläisiä tai vähintään 60 vuotta täyttäneitä. Joten siinä mielessä eläkeikäinen sopii hyvin johtamaan tällaista auringonlaskun puoluetta. Väyrynen on ihan keski-ikäinen, kun ottaa huomioon jäsenten ikäjakauman. Tähän saakkahan puoluejohto on ollut ikärakenteeltaan vinoutunut eli nuoret polvet ovat olleet tämän eläkeläisjoukon johtajina.
SINUNLAISEEN HURU_UKKOON VERRATTUNA....
..nuorekasta väkeä nämä keskustan jäsenet.Ja varsinkin, jos verrataan sossujen jäsenistöön.
VÄYRYSEN urautunut levy...
...toistaa sanomaa: "Keskusta on kriisissä."
Minä väittäisin, että jos tässä joku on Kriisissä niin se on VÄYRYNEN itse.
1.Väyrynen putosi eduskunnasta.
2.Hävisi vihreiden homo-pekalle presidentinvaaleissa.
3. Mies on poliittisen tulevaisuutensa suhteen "hengenhädässä", ja se selittää, että hän tarttuu ja turvautuu kaikkeen sellaiseen mikä vielä pitäisi pinnalla.
Kiviniemen syyllistäminen puolueen alamäestä. Jäsen äänestyksen vaatiminen, vaikka vastusti samaa menettelyä presidenttiehdokkaan valinnassa.
Aloitti puheenjohtaja kampanjansa etuajasta sovitusta. Se näkyi viimeisissä mielipide mittauksena keskustan kannatuksen laskuna.
Tosia kaikki.
Hienoa että Suomessa on sitten sellainen puolue jota me virkeät eläkeläisetkin voimme äänestä, mehän teemme vielä kummasti töitä ja kulutamme paljon, nyt meillä on aikaa harrastaa kotimaan matkailua ja kuluttuuria, me olemme uskollisia omalle maallemme, olemmehan tehneet jo pitkän työrupeaman. Pelkkä nuoruuden ihannointi pitäisi lopettaa, voihan muu puoluejohto olla sitä nuorempaa väkeä.Väyrysenkö pitäisi tukea niitä jotka eivät häntä tukeneet,sitten vasta tulivat mukaan pressavaaleissa kun näkivät että menestyy puoluejohdon vastustuksesta huolimatta, miksette te liberaalit puoluejohtoa tukeneet kun kaikki kieltäytyivät toisesa perään, eihän ketään pakoteta äänestämään, tämähän on vapaaehtoista, oma perheeni kyllä äänestää.