WTBTS : Talouden läpinäkyvyys?

- § -

Vartiotorniseuran sisäinen toiminta on monelta osin täysin ei läpinäkyvää ja rivijulistajat kuin vastuullisemmatkaan eivät ole tietoisia miten mm. oppikysymykset ja eri direktiivit ratkaistaan suljettujen ovien takana ( 2/3 äänestyksellä ).

Järjestön taloudellinen puoli on täysin läpinäkymätön kansallisella ja kansainvälisellä tasolla, jossa seurakuntatasolla tiedetään ja ilmoitetaan vain pakallinen tilanne, tulot, kulut, menot, mahdollinen netto ja edelleen tehtyjen lahjoituksien määrä.

Järjestö ei ilmoita varallisuuttaan, varojaan, sijoituksiaan, vastuitaan, eikä lahjoituksien ja muiden tulojen määrään ja niiden kohdistamista. Edes karkeaa peruslinjausta tulo- ja varalisuusryhmitäin, niiden lähdettä ja niiden kohdentamisesta alueittain ja kohteittain ei ole saatavilla.

Tokihan ei voittoa tavoittelemattoman uskonnollisen yhdityksen ole velvoitettu ilmoittamaan taloudellisia tietojaan. Moraalisesti ajatellen voisi kuitenkin pitää kohtuullisena, että Järjestö olisi avoin ja läpinäkyvä ilmoittaen vuosittain laajemman ja kaikki keskeiset elemntiti sisältävä kansainvälisen kokonaisraportin.

Valitettvasti avoimuus ja läpinäkyvyys eri asioissa kulkee vain yhteen suuntaan, alhaalta ylöspäin.

Järjestö luokiteliin vuonna 2001 New Yorkin 40 rikkaimman yrityksen - yhteisön joukkoon.

"In 2001 the Watchtower Bible and Tract Society of New York was listed among the top forty revenue-generating companies in New York City, reporting an annual revenue of about 951 million US dollars."

Yllä oleva on tieto on ilmeisesti ollut Wikipediassa, vaan en sitä enää löytänyt. Poistetu? Google ohjaa kyllä wikin sivulle.

"The Witnesses’ overall income is unknown, but in 2001 Newsday listed the Tract Society as one of New York City’s 40 richest corporations, with revenues exceeding $950 million."

- http://w3.newsmax.com/a/oct10/jehovah/

--->

Kanadasa Järjestö ei ole halunnut paljastaa taloudellsia tietojaan, kuten ei missään muuallakan.

Canada : "Audit of charities encounters resistance"

"Nineteen of Canada’s 100 largest charities do not release their full audited financial statements to the public and refused to provide them to an independent agency that evaluates charities."

"Charities are not legally bound to disclose their audited financial statements to the public, but it is considered ethical to do so because they take in public dollars, Thomson said."

“If a charity is not transparent, you may as well reconsider donating.”

LACK OF TRANSPARENCY

19 of Canada’s 100 richest charities refused to make their audited financial statements public, forcing Charity Intelligence to ask the Canada Revenue Agency to dig them up:

* Watch Tower Bible and Tract Society of Canada, Georgetown, Ont.

- http://www.thestar.com/news/article/1087637--audit-of-charities-encounters-resistance

.

6

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • objeckt

      >>> ilmoitetaan vain pakallinen tilanne


      Myös kritiikin on oltava rehellistä ja objektiivista. Oikea sana on paikallinen eikä pakallinen.

      • - § -

        "objeckt"

        Kiitos korjauksesta. Lukemattomien kirjoitusvirheideni korjaamisesta tosin riskeeraa tulla kokopäiväistä työtä ;-)


    • jaakobista

      Kiinteistö-liiketoiminta on oma lukunsa, se on jatkuvaa toimintaa joka voi tuottaa voittoa.
      Katsoin tuossa juuri Indianapolisissa myytävänä olevan "Kingdom Hall" myynti-ilmoitusta, hinta oli varsin korkea: 2.85:milj.$.
      - kysymyksessä on historiallisesti arvokas, suorastaan massiivisen jylhä rakennus, upeine pylväikköineen ja viimeisen päälle korjattuine sisätiloineen jotka todistajat ovat aikoinaan, n.30v sitten korjanneet ja tietysti myös kustantaneet.
      - ja nyt se on siis myynnissä jotta jälleen päästään rakentamaan uusi jonka kustannusarvio onkin sitten jo paljon enemmän.

      Olen joskus todella ajatellut, voitaisiinko suunnata varoja vaikkapa ennemmin johonkin hyväntekeväisyyteen kuin turhalta tuntuviin rakennushankkeisiin kuten tässä kuvaamassani tapauksessa, kun kerran on jo toimivat tilat.

      Raamattu ei toki kiellä näitä rakennushankkeita, olihan juutalaisillakin synagogansa, mutta on hyvä miettiä missä kulkee raja.
      Talous pitää tietysti pitää kunnossa ja hyvässä järjestyksessä.

      - mitähän veli Russell tuumisi kun ottaa huomioon hänen käsityksensä "suuren Babylonin" organisaatioista?

      • reref

        ""Olen joskus todella ajatellut, voitaisiinko suunnata varoja vaikkapa ennemmin johonkin hyväntekeväisyyteen kuin turhalta tuntuviin rakennushankkeisiin kuten tässä kuvaamassani tapauksessa, kun kerran on jo toimivat tilat.""

        Tästä on keskusteltu palstalla aikaisemminkin, jossa kysyttiin : kumpi on tärkeämpää :

        1. Uusi painokone/uudet tilat

        2. Nälkää näkeville ruokaa /että säilyisivät hengissä.

        jostain syystä silloin vartiotornien antaminen oli silloin tärkeysjärjestyksessä ensimmäinen , "koska oppii lukemaan ja siellä on hyviä hygienia vinkkejä"

        (joilla ei tosin tee mitään , jos viikon päästä kuolee nälkään)

        Ympyrässä pyörimiseksi se meni, johna ei kyllä kukaan myöntänyt sitä, että fyysinen apu olisi huomattavasti tärkeämpää kuin uudet tilat ja painokoneet.

        tosin tätä fyysistä apua voisi moni muukin taho seuran lisäksi tehdä, joilla mahollisuus on .... mutta ahneus on kaikilla.... ^^ siis kaikilla


      • reref
        reref kirjoitti:

        ""Olen joskus todella ajatellut, voitaisiinko suunnata varoja vaikkapa ennemmin johonkin hyväntekeväisyyteen kuin turhalta tuntuviin rakennushankkeisiin kuten tässä kuvaamassani tapauksessa, kun kerran on jo toimivat tilat.""

        Tästä on keskusteltu palstalla aikaisemminkin, jossa kysyttiin : kumpi on tärkeämpää :

        1. Uusi painokone/uudet tilat

        2. Nälkää näkeville ruokaa /että säilyisivät hengissä.

        jostain syystä silloin vartiotornien antaminen oli silloin tärkeysjärjestyksessä ensimmäinen , "koska oppii lukemaan ja siellä on hyviä hygienia vinkkejä"

        (joilla ei tosin tee mitään , jos viikon päästä kuolee nälkään)

        Ympyrässä pyörimiseksi se meni, johna ei kyllä kukaan myöntänyt sitä, että fyysinen apu olisi huomattavasti tärkeämpää kuin uudet tilat ja painokoneet.

        tosin tätä fyysistä apua voisi moni muukin taho seuran lisäksi tehdä, joilla mahollisuus on .... mutta ahneus on kaikilla.... ^^ siis kaikilla

        löytyi muuten..


        http://keskustelu.suomi24.fi/node/10284401


      • reref

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä sai sinut ajattelemaan mies...

      Ettet riittäisi minulle?😔
      Ikävä
      105
      1034
    2. Anteeksi

      että tein pahaa sulle. En ole täysijärkinen.
      Ikävä
      102
      908
    3. Luulet olevasi pidetty

      Luulet olevasi pidetty ihminen ja tärkeä monille. Oikeasti et ole! Kukaan EI oikeasti sinua jeesaa, kun tarvitset olkap
      Ikävä
      96
      777
    4. Miksi olet sitten

      Yksin? Eikö kukaan kelpaa sinulle?
      Ikävä
      85
      693
    5. Miten murun juhannus meni

      ❤️🤗 Muistithan olla kiltisti 😁😘
      Ikävä
      48
      645
    6. Kalateltta

      Ollaan tulossa Kuhmoon Kamarimusiikkiin jos majoitus viela jarjestyisi kuitenkin. Milloin kalateltta aukeaa naillanakymi
      Kuhmo
      16
      570
    7. Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?

      Mitä ihanaa voisit tehdä, että saat kaivattusi?
      Ikävä
      34
      506
    8. Milloin olet viimeksi ollut hänen..

      Lähettyvillä??
      Ikävä
      25
      485
    9. Kuinka paljon hänestä tykkäät?

      Vai tykkäätkö ollenkaan? 🤣
      Ikävä
      43
      482
    10. Miten j mies

      Sun juhannus meni?
      Ikävä
      44
      469
    Aihe