Lapuan kaupungin viime vuoden tilinpäätös oli 1,26 miljonaa euroa tappiollinen. Velkaa kaupungilla oli vuoden lopussa 24,3 miljonaa euroa ja velka oli kasvanut vuoden aikana 2,1 miljoonalla eurolla.
Kaupungin palkkakulut olivat viime vuonna 40 miljonaa euroa ja kasvua edelliseen vuoteen verrattuna oli 2,3 miljonaa euroa. Henkilöstömenot olivat siis kasvaneet huomattavasti.
Lapuan kaupungin tulisi käynnistää YT-neuvottelut henkilöstömenojen karsimiseksi, koska näin ei voi jatkua vuodesta toiseen. Virkoja ja toimia voisi yhdistää ja järkeistää. Lapuan kaupungin hallinossa on likaa väkeä ja tehottomuutta. Esimerkiksi Lapuan kaupunginjohtajaksi tulisi valita oikeudellisen koulutuksen omaava henkilö ja tarpeeton hallintojohtajan virka lakkautaa. Halvempiakin pöytäkirjanpitäjiä löytyy kaupungin organisaattiosta.
Uusia hallinnollisia virkoja ei tulisi perustaa. Esimerkiksi kaavaillun ja valtuuston kertaalleen palauttaman Lapuan kultturijohtajan tarpeettoman viran perustamisesta tulisi pidättäytyä.
Lapua elänyt yli varojensa
21
325
Vastaukset
- opom
Kaikki kaupungin menot tarkasteluun .
Pyhtään kunta yrittää myydä kunnanvuokra asuntoja perusteelle ,ei kuulu kunnan perustehtäviin .
Lapualla tulee ottaa tarkasteluun kaikki ne menot jotka ei lakisääteisesti kuulu kunnan perustehtäviin.
Me maksajat kirjoittaa ; kuinka holtitonta on ollut kaupungin taloudenpito viime vuonna , tilinpäätös on karua luettavaa .
Velkaantuminen on saatava kuriin käynnistämällä tuottavuus ohjelma heti , henkilöstömenoihin 10 % leikaus, ei terveyshoitomenoihin .
Urheilu ja uimahallien käyttömenot on saatava käyttäjien maksettavaksi .
Jos meno jatkuu samallaisena ,ei Seinäjoki huoli Lapuaa liitettäväksi Seinäjokeen, vaihtoehdot on Kauhava tai Alajärvi siinä sitä on pähkinää kappeliseurakuntalaisille .- yx änkyre
Tuolla ankeudentäytteisellä ahdasmielisyydellä ei maailmaa rakenneta.
- kehiin uutta ajattel
Lapuan kaupungin talousarvio tulisi laatia nollapohjabudjettina, jossa kaikkia kaupungin menoja avustuksista lähtien arvioitaisiin uudestaan ja kriittisesti. Lapuan kaupungin budjetti ei saa olla mikään maksuautomaatti.
Henkilöstömenoja voidaan karsia kaupungin hallinosta, jossa on "uunoturhapuroja" riittää. Polittisilta virkanimityksiltä tulee pidättäytyä.
Lapuan kaupungin tehtävänä tulisi olla ensisijaisesti hyvien lakisääteisten peruspalvelujen tuottaminen kuntalaisille. Muun "hömpän" tuottamisen voisi jätää kolmannen sektotin ja yksitysen yrittelijäsyyden hoidettavaksi. - todelliset menot
Ulkokuntalaisilta tulis periä käyttömenojen mukainen maksu Lapuan palveluista. On väärin, että lapualiset joutuvat subjentoimaan verotuksen kautta esimerkiksi kauhavalaisten ja alajärvisten perheiden uimahallireissuja Lapualla.
Lapualaisille tulisi luoda "kaupunkikortti" joka oikeuttaa käyttämään oman kaupungin palveluja sovittuun hintaan.
Ulkokuntalisille 100% korotus käyttömaksuihin Lapualla. - fgre64433
todelliset menot kirjoitti:
Ulkokuntalaisilta tulis periä käyttömenojen mukainen maksu Lapuan palveluista. On väärin, että lapualiset joutuvat subjentoimaan verotuksen kautta esimerkiksi kauhavalaisten ja alajärvisten perheiden uimahallireissuja Lapualla.
Lapualaisille tulisi luoda "kaupunkikortti" joka oikeuttaa käyttämään oman kaupungin palveluja sovittuun hintaan.
Ulkokuntalisille 100% korotus käyttömaksuihin Lapualla.typerää ajattelua tänäpäivänä.katteles ny vähän ympärilles .nyt on jo vuosi 2012
- 12+14
Tosi hyviä kirjoituksia yllä, vähätöiset virat uuteen tarkasteluun. Samoin kulujenhallintalaitteet otettava käyttöön.
Erinomaisen vaaliteeman avulla mennään nyt valtuustoon ja virkojen lisääjät pudotkoon?- kahdella palilla ist
Jep. Elämisen tuskaa helpottaisi, jos kaupungin virkamiehet älyäisivät jäädä sivuun kaupungin luottamustoimista ja kuntavaaliehdokuudesta ja keskittyisivät viranhoitoon.
Kunnalliset luottamustoimet ja päätöksenteko ovat tarkoitettu kuntalaisille, ei kaupungin virkamiehille. Muuten ei kuntademokratia ja kansanvalta toimi Lapualla. - jäävitön
kahdella palilla ist kirjoitti:
Jep. Elämisen tuskaa helpottaisi, jos kaupungin virkamiehet älyäisivät jäädä sivuun kaupungin luottamustoimista ja kuntavaaliehdokuudesta ja keskittyisivät viranhoitoon.
Kunnalliset luottamustoimet ja päätöksenteko ovat tarkoitettu kuntalaisille, ei kaupungin virkamiehille. Muuten ei kuntademokratia ja kansanvalta toimi Lapualla.Tuohon toivottavien poisjäävien listaan voisi vielä lisätä ne 'yrittäjät', joiden omat liiketoimet ovat kiinteästi sidoksissa kunnan päätöksentekoon esim. kultturitoimen, kaavoituksen yms. kautta. Oma etu menee helposti kokonaisedun edelle.
- Asiaa miettinyt
kahdella palilla ist kirjoitti:
Jep. Elämisen tuskaa helpottaisi, jos kaupungin virkamiehet älyäisivät jäädä sivuun kaupungin luottamustoimista ja kuntavaaliehdokuudesta ja keskittyisivät viranhoitoon.
Kunnalliset luottamustoimet ja päätöksenteko ovat tarkoitettu kuntalaisille, ei kaupungin virkamiehille. Muuten ei kuntademokratia ja kansanvalta toimi Lapualla.Asia on jus näin ei luottamustoimia virkamiehille.
- idiootti??
Naurettava kommentti. Ai meinaat ettei kunnalishallinnossa tarvita yhtään hallinnon asiantuntijaa????
- kohti par.hallintoa
Olisiko kaikkien osapuolten kokonaisedun kannalta parempi, että ne "hyvän hallinnon lapualaiset asiantuntijat" pysyisivät virkamiehinä, eivätkä ottaisi kaksoisroolia istumalla kahdella pallilla.
Jos ei erota luottamushenkilön ja virkamiehen roolia on todellinen "idiootti". - jkkl567
nämä nykyisten näytöt ovat suoraansanottuna perseestä.pystymettästäkin löytyy parempia.
- kreikan tiellä
Yllä esitettyjen lukujen valossa kaupungin palkkamenot näyttävät nousseen yleistä palkkakehihystä reippaammin. Hallinto on löysäillyt ja mm. titteleitä parantelemalla on saatu perusteita suuremmille korotuksille. Entistajan sihteerit ovat nykyisin johtajia. Esim entiset kulttuuri- ja maataloussihteeri ovat nykyään kyseisen toimen johtajia.....
- timo hokkanen
Ei kannata täälä kiriootella jos ei ymmärrä kuntataloudesta mitään, kuten kaikki ymmärtävät huomaavat.
- opom
Tuli piilevä kunnallisvero eli vesilasku perusmaksun nousu 25% vesi nousi 3,6 % .
Lappaveden tukkuhinta 0,30 senttiä nyt vähittäishinta 1,14 senttiä kuutio ilman alv
eli kate 0,84 senttiä kuutio , pienet kulut jakeluyhtiöllä runkolinja 30vuotta vanha kaupungin hallitus määritellyt myyntihinnan kate valuu suudelta osalta kaupungin pohjattomaan kassaan piilevänä verona ja teknises virastossa voidaan hyvin .
Kaupunki on asukkaitaan varten ei ylenmääräistä hallintoaan varten ? - trjtjytjtj
Viime vuosilta ylijäämää on kertynyt vaikka millä mitalla, ikinä ei ylijäämiin ole kommentoitu, mutta kun menee miinukselle nii johan alkaa haukkuminen.
- 0IKEUSAVUSTAJA
Et taida tietää asioista - kunnallinen yli- tai alijäämä tarkoittaa vain erotusta budjettiin - budjetti on mielikuvituksen tuote.
- tfrhhtfht
Nimenomaan, ja täällä puhutaan tappioista....
- so what
JUU.Helappua se on sihteeristä johtaja teherä,mutta mitä lisäarvua
se tuaa meillen kuntalaasille.Takki auki vaan sitte kävellähän.Kyllä
nyt olis korkeen aika keskittyä taloutehen niinkuin monis ylläolevis
kirijootuksis on ansiokkaasti tuatu esihin.- KassakriisiinLiitosrahaa
Kaupunginvaltuuston nykyisessä puheenjohtajakolmikossa liitoskuntien alueella asuu peräseinäjokelainen Kati Ojaniemi (kesk.) ja kaupunginhallituksen johtotroikassa ylistarolainen Piia Kattelus.
Myös muissa luottamustoimissa alueellinen edustavuus näkyy. Esimerkiksi uutta elinvoimalautakuntaa johtaa peräseinäjokelainen Veikko Koivisto (kok.), kasvatus- ja opetuslautakuntaa ylistarolainen Mervi Mäenpää (kesk.), lupa-asiainlautakuntaa nurmolainen Markku Lahtinen (kesk.) ja Etelä-Pohjanmaan Pelastuslaitoksen johtokuntaa ylistarolainen Jorma Kivimäki (kesk.).
Into Seinäjoki Oy:n hallitusta johtaa ylistarolainen Esa Nuottivaara (kesk.), Seinäjoen Energia Oy:n hallitusta nurmolainen Pertti Mäki-Hakola (kok.), Sevas Kodit Oy:tä ylistarolainen Mikko Aila (kok.), Seipark Oy:tä peräseinäjokelainen Erkki Honkala (kok.) ja Seilab Oy:tä peräseinäjokelainen Kati Ojaniemi.
- lykätkääs-itee-S-joki
Seinäjoelta.
Korot on nyt nollassa mutta miettikääpä miten käy jos korot nousee vaikka 15 prosenttiin. Suomi menee konkkkaan ja Seinäjoki samoin.
https://www.google.fi/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjlsuzfhK3WAhXKBZoKHT10AUUQFggrMAE&url=http://keskustelu.suomi24.fi/t/14433948/seinajoen-velkaisuus&usg=AFQjCNENywHdGubugiaTAfhhTHJiCTbL-g
Lapuahan ei näihin kökkiin kyllä liity mukaan -on tässä muitakin kutimia omissakin touhuissa.
Ei me jouveta mikään hömpsäntouhuin ja koneita ilmaan puntaamaan ei ei ja tuala-astin
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1672602Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482387Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021082- 64901
- 65849
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274727Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18727Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait209714Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85710Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22668