Stubb hyysää romaniankerjäläisiä
8
101
Vastaukset
- mamuja yleensäkin
Porvareilla on "varaa" hyyssätä kaikkia muita paitsi Suomen kansaa. Se on porvareiden kulujen maksumiehenä.
- rertrtrttrtr
tämä pitäisi liimata Caj-Göran stubin otsaan!....
Näin muualla....
Ruotsi karkottaa kerjäläiset maasta - Norjakin kiristää linjaansa
Norjan oikeusministeri Knut Storberget haluaa ulkomaiset kerjäläiset pois Norjan kaupungeista, kertoo Aftonbladet. Mikäli tarpeen, hän aikoo kieltää kerjäämisen kokonaan.
Norjalainen ihmisoikeusasiantuntija Hanne Sophie Greve ehdotti hiljan maahantulijoille kerjäämiskieltoa Norjassa. Hallitus edistää ihmiskauppaa, kun se ei tee mitään kerjäämisen estämiseksi, hän sanoi Aftenpostenin haastattelussa.
Ilmi on tullut jo useita tapauksia, joissa ihmisiä on viety Ruotsiin, Norjaan ja muihin hyvinvointimaihin, joissa heidät on pakotettu kerjäämään.
Ruotsi karkottaa jo ulkomaalaisia kadulla kerjäämisestä.
- Tähän mennessä olemme karkottaneet noin 50 henkilöä, sanoo poliisin intendentti Ingemo Melin-Olsson Aftonbladetissa.
Ruotsissa kadulla kerjääminen ei ole kielletty. Poliisi turvautuu sen sijaan ulkomaalaislain pykälään, joka kieltää "lorvailemisen". Se voidaan tulkita kerjäämiseksi ja kerjäläiset voidaan sen nojalla karkottaa, vaikka he pystyisivät todistamaan pärjäävänsä maassa taloudellisesti.
Vuonna 2008 paljon huomiota sai Ruotsissa tapaus, jossa yksikätinen ukrainalaismies oli pakotettu kerjäämään rahoja useammissa eurooppalaisissa maissa. Asialla oli joukko hänen maamiehiään.
http://www.uusisuomi.fi/ulkomaat/93060-ruotsi-karkottaa-kerjalaiset-maasta-norjakin-kiristaa-linjaansa
Salan kunta aikoo kieltää kerjäyksen ensimmäisenä Ruotsissa
Julkaistu: 21.4.2011 10:10
Upsalan länsipuolella sijaitseva Salan pikkukunta aikoo kieltää aggressiivisen kerjäämisen ensimmäisenä kuntana Ruotsissa. Ruotsalaisviestien mukaan kiellolla halutaan kitkeä kerjäämiseen liittyvää rikollisuutta ja etenkin epäiltyjä ihmiskauppatapauksia.
Kielto on tarkoitus lisätä kunnan omaan järjestyssääntöön. Esitys vaatii vielä Västmandin lääninhallituksen hyväksynnän.
Ruotsin radion mukaan kaikki Salan poliittiset ryhmät tukevat keräämiskieltoa.
"Toivomme, että he (kerjäläiset) poistuvat Salan katukuvasta", sanoi Salan kunnanhallituksen puheenjohtaja Per Olov Rapp radion Ekot-ohjelmalle.
"Kerjäläisiä on ollut kaduilla muutamia. Heidän lähellä on nähty henkilöitä, jotka ovat vahtineet toimintaa", hän lisäsi.
Kerjäämiskielto ei koske kaikkea rahankeruuta. Varojen kerääminen esimerkiksi poliittista toimintaa varten olisi jatkossakin sallittua.
Kerjäämiskiellon rikkomisesta aiotaan rangaista sakoilla.
http://m.hs.fi/inf/infomo?site=hs&view=news_ulkomaat_child&feed:a=hs.fi&feed:c=news&feed:i=1135265571543
Romanisäätiön puheenjohtaja: Kerjääminen tulisi kieltää
HS
Kosovon romanipakolaisten säätiön puheenjohtaja Paul Polansky ottaa HS:n vieraskynässä kantaa kerjäämiseen. Hänen mukaansa kerjääminen tulisi kieltää.
"Suurin osa kerjäämisestä on isoa bisnestä. Valtaosaa siitä hallitsevat rikolliset, jotka käyttävät hyväkseen lapsia, tai ahneet yksittäiset ihmiset, jotka ovat keksineet hyödyntää tuottoisaa petosta. Kokemuksesta voin sanoa, että kerjääminen ei ruoki köyhiä", Polansky kirjoittaa.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Romanisäätiön puheenjohtaja Kerjääminen tulisi kieltää/1135267023272
Katso kuinka ne varastaa....>
BBC Gypsy Child Thieves - PART 1
http://www.youtube.com/watch?v=eYEkIgbIqxo&feature=relmfu
Viikon Valopää: Alexander Stubb (kok)
http://suomenkuvalehti.fi/blogit/polkomfi/viikon-valopaa-alexander-stubb-kok6
- rikollisuus pilvissä
Ei pelkästään Stubb vaan edellinen hallitus ja sen kansanedustajat.
Lakialoite tehtiin, mutta ei saatu tarpeeksi ei saatu tarpeeksi edustajia sen taakse.
Tässä lakialoite viilaamista vaille edelliselta hallitukselta:
http://217.71.145.20/TRIPviewer/show.asp?tunniste=HE 330/2010&base=erhe&palvelin=www.eduskunta.fi&f=WORD
Lakiesityksestä käy ilmi, että romanialaisten rikollisuus on noussut v. 2006 - 2009 1546% (tuhat viisisataa neljäkymmentä kuusi) ja Bulgarialaisten 170%.- miksei tehdä mitään
Jos romanikerjäläisten rikollisuus on lisääntynyt peräti 1546 %:a, miksi hevosen näköinen Stupidi ei sitten tee mitään ????? Nythän se kaakki lähinnä kutsuu niitä sisään.
- nyt vasta tuleekin
miksei tehdä mitään kirjoitti:
Jos romanikerjäläisten rikollisuus on lisääntynyt peräti 1546 %:a, miksi hevosen näköinen Stupidi ei sitten tee mitään ????? Nythän se kaakki lähinnä kutsuu niitä sisään.
- miljoonan tyhjään
Biaudetin toimisto huutaa melkein miljoonalla eurolla (980.000e) verovarojamme, ettei edes maassaoelvia voitais tsekata onko se luvallista:
http://yle.fi/uutiset/kotimaa/2012/04/vahemmistovaltuutetun_toimisto_poliisin_selkiytettava_toimintaansa_ulkomaalaisratsioissa_3396452.html
Rikosprosentti taivaissa kansainvälisten rikollisten mellastaessa täällä kovilla. Luvattomia maassa olijoita oli viime vaalikaudella jo 6.000 - 8.000. Nyt lienee moninkertainen määrä.- nimenomaan !
Hallitus on laatinut ihmisoikeusohjelman näille pimeille rikollisille. Tässä ohjelmassa diakonissalaitoksella on keskeinen rooli. Boikotoikaa diakonissalaitosta !
- Riistäjä Käteinen
Hallitusta luulisi kiinnostavan suomalaisten köyhyys ja taloudellinen ahdinkotila,vaan
ei tästä väestönosasta vaijetaan kuoliaaksi !
Päinvastoin tasavero Käteinen keksii vain lisää pakkoveroja ja kuluja suomen ulkomaanvelan parsimiseksi.
Paras maksumieshän on köyhällistö se ei painosta eikä edusta mitään taloudellista valtaklikkiä,siis sieltä otetaan mistä helpoimmalla saadaan !
Herraklubillakin on kiva kerskua kuinka paljon tällä kertaa saatiin mitattua ulos köyhien lompakosta,vai mitä Käteinen.
Herrojen pusseillahan ei auta käydä mikä poru ja huuto siitä tulisikaan,ainoastaan påikaklubilla pidetään palleroista huolta,nam !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2672451Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."762401- 1201578
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis451465Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj641367- 1331339
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711240Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.821039Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli731009Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102999