Sampopankin kortteja yritetty huijata (Autho.Req. Payment Cards)

autho.req.?

Sain äsken soiton korttivalvonnasta, että korttini tiedoilla on yritetty ostaa Italiassa 350 eurolla jotain. Veloitus ei onneksi mennyt läpi ja pankki sulki kortin, nyt menee ensi viikkoon ennen kuin uusi tulee postissa. Onneksi on käteistä kotona lippaassa pääsiäisen yli.

MUTTA katsoin verrkkopankissa juuri tilitietoja, ja sieltä on mennyt kuitenkin 9 euroa toissa päivänä. Tapahtuman tekstiosassa lukee Autho.Req. Payment Cards VI kortin numero. Googletin tuon rimpsun ja löytyi pari ketjua joiden mukaan tuota samaa on näkynyt jo vuosia sitten joissain epäselvissä tapauksissa, epäilivät Sampo-pankin omia järjestelmiä.

Onko tuo tuttu litania kellekään? Onko kyseessä joku Sampon oma rahastus kortin sulkemisesta ja uusimisesta vai onko sieltä joku huijari päässyt kuitenkin vetämään muutaman kolikon pankin estämättä?

16

7635

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fraxia7

      Tuo rimpsu "(Autho.Req. Payment Cards" on SampoPankin (tai Dansken,
      sama asia) kertoa tilitiedoissa että tehdään korttivaraus johonkin
      tapahtumaan. Se voi nettiostoksilla PayPal tai Amazon, joku varmentaa kortin
      kelpoisuuden & muutaman päivän kuluttua tulee veloitus.


      Tuo rimpu itsesstään ei ole muitään huijausta vaan normaalia kortin elämää.
      Netissä ei kannata kortin numeroa jaella ympäriinsä vaan käyttää
      maksunvälityspalveluita kuten PayPal tai Skrill ( http://bit.ly/HhgUCj). Noiden
      salasanat sitten semmoisiksi että isoja & pieniä kirjaimia numeroita.
      Toki jos kauppapaikka tarjoaa MasterCard SecurCode tai Verified by Visa
      suojauksen niin hyvä, mutta ovat erittäin harvinaisia.

    • taas

      Nyt tuli taas tuollainen "autho.req"-ilmoitus, tällä kertaa pari euroa varattu tililtä. Ollut jo muutaman päivän eikä ole suoritettu loppuun. En muista mitä kävi viimeksi tuolle 9 euron varaukselle, ilmeisesti se ei sitten lopullta mennytkään tililtä vaan poistui omia aikojaan. Mutta vaikuttaa kuitenkin tilin käyttövaraan sinä aikana kun se odottaa tuolla laskutusta, vaikka ei sitten lopulta laskutettaisikaan.

      En ole ostanut pitkään aikaan kortilla mitään, paitsi pari HSL:n matkalippua viime viikolla, ja heti tuli tuollainen.

      • häipyy

        nuo on jotain pankin omia koevarauksia, joita ei veloiteta tililtä, ilmotus häipyy sitten joskus.


    • skimmeri1

      Tuo vain varaa tuon summan tililtä, sillä se oikea siirto tehdään vasta, kun firma toimittaa maksudatan pankkiin. Tuo on sitä varten, ettei tili mene miinukselle.

      PS. kiitos korttinumerostasi ;)

      • Anonyymi

        Nää tälläset on huijaus juttuja, olkaa varovaisia, velottaa tililtä aina uudelleen, kuukausittain! Kun tällästä tapahtuu, kortti sulkuun ja uusi kortti tilalle, älkääkä ikänä kirjoittaako kortin numeroa netissä, nimittäin se teidän on tarvinnut tehdä, ennen kuin, nää helvetin huijarit pystyy tililtä huijaamaan rahaa! Ei ole minkään pankin juttu!!


    • mikaakim

      eiköhän tässä oo pankillakin jokin vastuu ja poliiseilla töitä vai onko maailma muuttunu niin et ei näitä luokitella rikoksiksi?

    • käteisenkäyttäjä

      Rikollisethan käyttävät käteistä rahaa ja siksi käteisen käyttö pyritään kieltämään EU:ssa.

    • käteinen

      mulla tuli tilille tollanen rimsun huomasin se tilitiedosta summa on 37.55. pitääkö tälläsesta tiedosta ilmoittaa johonkin

    • Stuhnu

      Mitä teen kun itellekkin tullu tuollaisia kyseisiä "Autho.req...."
      Tililtä veloitettu 119.86 useampaan kertaan.
      Millekkään treffi, seksi tai seurasivustolle en ole kirjautunut...
      ELIKKÄ MITÄ TEEN ?
      T. Muutenkin köyhä

    • Whattt

      Minulta lähti tänään myös useampi sata euroa. Tein rikosilmoituksen asiasta ja suljin kortin.

      Tilitiedoissa juuri tuo "Autho. req"

    • Hei! Sellaista halusin kysyä, että onko jollain ollut nettipankissa tilitapahtumissa merkintä gusfe.com? Yritin löytää jotain tietoja saajasta, mutta en löydä mitään :/

      • Anonyymi

        Jäljitin tuon Amsterdamiin, Hollantiin. Ookko käyny siellä päin kahviloissa? Tietenkin vain "kahvittelemassa"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jäljitin tuon Amsterdamiin, Hollantiin. Ookko käyny siellä päin kahviloissa? Tietenkin vain "kahvittelemassa"

        Hei! Hienoa! Mutta en ole käynyt siellä päin ikinä :/ Mietinkin, voiko täällä päin olevalla firmalla olla tilitys siellä :|


    • Hei! Onko kenelläkään ollut tilitapahumissa saajana gusfe comia? En ole löytänyt mitään tietoja kyseisestä asiasta:(

    • Anonyymi

      sama juttu. autho.req.

      Minulle tuli sama varaus-koodi pankkitille! Ihmettelen mistä johtuu?
      Aion soittaa pankkiin, toivottavasti eivät veloita tätä huijarin maksua!

    • Anonyymi

      Sama juttu mutta 6kpl ostoja pieniä summia 36,44€ edestä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      25
      4925
    2. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      150
      4730
    3. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      207
      4696
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      118
      4551
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      13
      3640
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      19
      2344
    7. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2118
    8. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      66
      1637
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      22
      1360
    10. Kaisa Juuso eroaa

      Jää välittömästi sairaslomalle. Onko nyt Keskisarjan vuoro?
      Perussuomalaiset
      184
      1179
    Aihe