Sampopankin kortteja yritetty huijata (Autho.Req. Payment Cards)

autho.req.?

Sain äsken soiton korttivalvonnasta, että korttini tiedoilla on yritetty ostaa Italiassa 350 eurolla jotain. Veloitus ei onneksi mennyt läpi ja pankki sulki kortin, nyt menee ensi viikkoon ennen kuin uusi tulee postissa. Onneksi on käteistä kotona lippaassa pääsiäisen yli.

MUTTA katsoin verrkkopankissa juuri tilitietoja, ja sieltä on mennyt kuitenkin 9 euroa toissa päivänä. Tapahtuman tekstiosassa lukee Autho.Req. Payment Cards VI kortin numero. Googletin tuon rimpsun ja löytyi pari ketjua joiden mukaan tuota samaa on näkynyt jo vuosia sitten joissain epäselvissä tapauksissa, epäilivät Sampo-pankin omia järjestelmiä.

Onko tuo tuttu litania kellekään? Onko kyseessä joku Sampon oma rahastus kortin sulkemisesta ja uusimisesta vai onko sieltä joku huijari päässyt kuitenkin vetämään muutaman kolikon pankin estämättä?

16

7190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Fraxia7

      Tuo rimpsu "(Autho.Req. Payment Cards" on SampoPankin (tai Dansken,
      sama asia) kertoa tilitiedoissa että tehdään korttivaraus johonkin
      tapahtumaan. Se voi nettiostoksilla PayPal tai Amazon, joku varmentaa kortin
      kelpoisuuden & muutaman päivän kuluttua tulee veloitus.


      Tuo rimpu itsesstään ei ole muitään huijausta vaan normaalia kortin elämää.
      Netissä ei kannata kortin numeroa jaella ympäriinsä vaan käyttää
      maksunvälityspalveluita kuten PayPal tai Skrill ( http://bit.ly/HhgUCj). Noiden
      salasanat sitten semmoisiksi että isoja & pieniä kirjaimia numeroita.
      Toki jos kauppapaikka tarjoaa MasterCard SecurCode tai Verified by Visa
      suojauksen niin hyvä, mutta ovat erittäin harvinaisia.

    • taas

      Nyt tuli taas tuollainen "autho.req"-ilmoitus, tällä kertaa pari euroa varattu tililtä. Ollut jo muutaman päivän eikä ole suoritettu loppuun. En muista mitä kävi viimeksi tuolle 9 euron varaukselle, ilmeisesti se ei sitten lopullta mennytkään tililtä vaan poistui omia aikojaan. Mutta vaikuttaa kuitenkin tilin käyttövaraan sinä aikana kun se odottaa tuolla laskutusta, vaikka ei sitten lopulta laskutettaisikaan.

      En ole ostanut pitkään aikaan kortilla mitään, paitsi pari HSL:n matkalippua viime viikolla, ja heti tuli tuollainen.

      • häipyy

        nuo on jotain pankin omia koevarauksia, joita ei veloiteta tililtä, ilmotus häipyy sitten joskus.


    • skimmeri1

      Tuo vain varaa tuon summan tililtä, sillä se oikea siirto tehdään vasta, kun firma toimittaa maksudatan pankkiin. Tuo on sitä varten, ettei tili mene miinukselle.

      PS. kiitos korttinumerostasi ;)

      • Anonyymi

        Nää tälläset on huijaus juttuja, olkaa varovaisia, velottaa tililtä aina uudelleen, kuukausittain! Kun tällästä tapahtuu, kortti sulkuun ja uusi kortti tilalle, älkääkä ikänä kirjoittaako kortin numeroa netissä, nimittäin se teidän on tarvinnut tehdä, ennen kuin, nää helvetin huijarit pystyy tililtä huijaamaan rahaa! Ei ole minkään pankin juttu!!


    • mikaakim

      eiköhän tässä oo pankillakin jokin vastuu ja poliiseilla töitä vai onko maailma muuttunu niin et ei näitä luokitella rikoksiksi?

    • käteisenkäyttäjä

      Rikollisethan käyttävät käteistä rahaa ja siksi käteisen käyttö pyritään kieltämään EU:ssa.

    • käteinen

      mulla tuli tilille tollanen rimsun huomasin se tilitiedosta summa on 37.55. pitääkö tälläsesta tiedosta ilmoittaa johonkin

    • Stuhnu

      Mitä teen kun itellekkin tullu tuollaisia kyseisiä "Autho.req...."
      Tililtä veloitettu 119.86 useampaan kertaan.
      Millekkään treffi, seksi tai seurasivustolle en ole kirjautunut...
      ELIKKÄ MITÄ TEEN ?
      T. Muutenkin köyhä

    • Whattt

      Minulta lähti tänään myös useampi sata euroa. Tein rikosilmoituksen asiasta ja suljin kortin.

      Tilitiedoissa juuri tuo "Autho. req"

    • Hei! Sellaista halusin kysyä, että onko jollain ollut nettipankissa tilitapahtumissa merkintä gusfe.com? Yritin löytää jotain tietoja saajasta, mutta en löydä mitään :/

      • Anonyymi

        Jäljitin tuon Amsterdamiin, Hollantiin. Ookko käyny siellä päin kahviloissa? Tietenkin vain "kahvittelemassa"


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Jäljitin tuon Amsterdamiin, Hollantiin. Ookko käyny siellä päin kahviloissa? Tietenkin vain "kahvittelemassa"

        Hei! Hienoa! Mutta en ole käynyt siellä päin ikinä :/ Mietinkin, voiko täällä päin olevalla firmalla olla tilitys siellä :|


    • Jylliett

      Hei! Onko kenelläkään ollut tilitapahumissa saajana gusfe comia? En ole löytänyt mitään tietoja kyseisestä asiasta:(

    • Anonyymi

      sama juttu. autho.req.

      Minulle tuli sama varaus-koodi pankkitille! Ihmettelen mistä johtuu?
      Aion soittaa pankkiin, toivottavasti eivät veloita tätä huijarin maksua!

    • Anonyymi

      Sama juttu mutta 6kpl ostoja pieniä summia 36,44€ edestä

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7066
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7033
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      106
      6143
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5384
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5218
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      60
      5163
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5088
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4575
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3417
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3360
    Aihe