Päättyi tasan 80v. sitten, mutta aika moni toivoisi sen tulevan uudelleen voimaan. Munkin mielestä sen vois hyvin asettaa uudelleen voimaan. Tulis uusia pisnesmahdollisuuksia pienyrittäjille.
Kieltolaki
8
192
Vastaukset
Sano sitä! Viinakin on niin halpaa, että uhkaa ikiaikainen kansanperinne eli pontikan keiton taito unohtua! Muutama sinnikäs lestinheittäjä taitaa sentään vielä olla pisneksessä mukana!
Niin ja ei Eesti ole yhtään kauempana kuin 80v. sitten. Lahdenylitysvehkeet on vaan kehittyneet aika lailla Algot Niskan ajoista.
Noinkohan onnistuis punssileivokset ja rommikaakut pontikasta....
Aivan loistavasti onnistuis. Rommi- ja punssiesanssia taitaa löytyä ihan K-Marketin hyllystä. Leipominen saattaa tietty olla tylsempää kun ei voi maistella rommia leipoessaan.
Zone kirjoitti:
Aivan loistavasti onnistuis. Rommi- ja punssiesanssia taitaa löytyä ihan K-Marketin hyllystä. Leipominen saattaa tietty olla tylsempää kun ei voi maistella rommia leipoessaan.
Sepä se, leipomisen puoli nautintoa on maistella taikinoita ja muitakin raaka-aineksia..... Esanssihörpyt tuskin saavat leivontahetken luovuudenkukkaa kukoistamaan aidon rommin tavoin :D
ai onkos tuo käymälästä kuuluva pulputus valmistautumista kieltolakiin ;)
Onhan se hyvä olla ajan hermolla. On sen verran tiukkanutturaisia naaraita hallituksessa, että tässä saattaa koittaa vielä tiukat ajat.
- Siellähän on
Zone kirjoitti:
Onhan se hyvä olla ajan hermolla. On sen verran tiukkanutturaisia naaraita hallituksessa, että tässä saattaa koittaa vielä tiukat ajat.
se Maria Cuseniina ja toinen on Päivi Räsänen. Oikea daamiduo keksimään kotipoltolle otollista aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie827234Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346543Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816343Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644142Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532522Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652228- 141542
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 1981250