Kertooko Raamattu mitään esim. naisen pukeutumisesta tai hiuksista? Ainakin vaatteista sen että ei saa sekoittaa kahta kuitua. Onko Raamattuun painettu, onko Jumalalla mitään lesboja vastaan, sillä Raamatussa tuomitaan vain homoseksuaalit miehet: "Jos mies makaa miehen kanssa niin kuin naisen kanssa maataan, he ovat molemmat tehneet kauhistuttavan teon ja heidät on surmattava".
Yleisesti kai naisen on vaiettava seurakunnassa jne. olla alisteinen miehelle. Mitäs muuta?
Mitä Raamatun käskyjä tulee naisen noudattaa?
3
533
Vastaukset
- Ihanaa kun nainen
on kiinnostunut Jumalan seurakunnasta ja opetuksesta ja tahdosta! Anotaan lujuutta ja viisautta ja hyvää hengellistä.
Moi! Paikka jossa puhutaan kahdesta kankaasta kuuluu näin:
5. Moos. 22:11 "Älä käytä vaatteita, jotka on kudottu kahdesta eri lankalajista, villasta ja pellavasta."
Tämä kuuluu juutalaisen rituaalilain piiriin, eikä velvoita uuden liiton kristittyjä. Vanhan testamentin lait koskivat vain juutalaisia. Jeesuksessa Jumala täytti tuon lain. Ne käskyt jotka pätevät myös uuden liiton aikana, eli meitä kristittyjä, löytyvät Uudesta testamentista. Eli uskallat ostaa myös sekakuiduista tehtyjä vaatteita :)
Jumalan edessä mies ja nainen ovat kumpikin tasavertaisia. Jumala on kuitenkin tarkoittanut, että avioliitossa mies on perheen pää. Kyse ei ole kuitenkaan alistamisesta, vaan rakastamisesta, huolehtimisesta ja vastuun kantamisesta:
Ef. 5:25 "Miehet, rakastakaa vaimojanne, niinkuin Kristuskin rakasti seurakuntaa ja antoi itsensä alttiiksi sen edestä" ja 5:33 "Mutta myös teistä kukin kohdaltaan rakastakoon vaimoaan niinkuin itseänsä; mutta vaimo kunnioittakoon miestänsä."
Vaimon tulee siis kunnioittaa miestään perheen päänä, mutta miehen rakastaa vaimoaan ja olemaan valmis vaikka antamaan henkensä hänen puolestaan. Mistään alistamisesta ei siis ole kyse.
Kun Paavali opettaa korinttolaisia siitä, että naisten pitäisi olla hiljaa seurakunnan kokouksissa, hän puuttuu hyvin konkreettiseen ongelmaan. Korinton seurakunnassa oli ilmennyt epäjärjestystä kun ihmiset olivat rukoilleet ja profetoineet toinen toistensa päälle. Ilmeisesti naiset olivat kyselleet miehiltään opetuksesta kesken kokouksen, koska Paavali sanoo:
1. Kor. 14:38 “Mutta jos he tahtovat tietoa jostakin, niin kysykööt kotonaan omilta miehiltään”
Tuossa yhtydessä Paavali opettaa, että Jumala on järjestyksen Jumala, eikä halua, että jumalanpalveluksissa vallitsee kaaos. Kiistanalaisempaa kristittyjen keskuudessa on se, voiko nainen opettaa seurakuntaa. Osassa Paavalin kirjeistä hän kieltää naisia opettamasta, mutta kuitenkin muissa yhteyksissä käy ilmi, että myös monet naiset ovat olleet aktiivisia seurakuntien työntekijöitä.
Raamatun mukaan homo-/lesboseksi ei ole soveliasta uskovalle. Kuitenkin sen sijaan että Jumala olisi homovastainen, hän on ennemmin erittäin avioliittomyönteinen. Jo Mooseksen ensimmäisessä kirjassa luomiskertomuksen yhteydessä sanotaan, että “sentähden mies luopukoon isästänsä ja äidistänsä ja liittyköön vaimoonsa, ja he tulevat yhdeksi lihaksi” (1. Moos. 2:24). Jumala antoi avioliiton miehen ja naisen väliseksi liitoksi, jonka puitteissa seksi on hyvä ja kaunis asia. Sen sijaan Jumala ei katso hyvällä avioliiton ulkopuolella harjoitettua seksiä – oli se sitten eläimen, lapsen, toisen vaimon tai miehen tai samaa sukupuolta olevan kanssa. Koska Jumala on luonut meidät, hän tietää mikä rikkoo meidän sisintämme. Koska seksi on avioliiton konkreettinen side (yhdeksi lihaksi tuleminen), irtosuhteet tarkoittavat sitä, että niitä harrastava tulee jatkuvasti liitetyksi ja revityksi toisesta ihmisestä. Se rikkoo ihmisen sisintä. Sama tapahtuu aina kun seksiä harrastetaan turvallisen, sitoutuneen ja rakkaudellisen avioliiton ulkopuolella – myös homoseksiä harjoittamalla.
On väärinkäsitys, että Jumala vihaisi homoja. Hän rakastaa jokaista ihmistä, jonka on luonut omaksi kuvakseen. Koska elämme rikkinäisessä maailmassa, meissä on myös seksuaalista rikkinäisyyttä. Tämä koskee sekä heteroja että homoja. Ilman Jumalaa me jäämme rikkinäisiksi. Kun lähdemme seuraamaan Jeesusta, hän korjaa haavoitettuja sydämiä – niin homojen kuin heteroiden. Hän kutsuu jokaista pelastukseen ja haluaa parantaa meidät kaikista haavoista, joita menneisyytemme on meille aiheuttanut. Hänellä on hyvä tahto meitä jokaista kohtaan, niin homoja kuin heteroita :)- ......
Hyvät teot ja sydämen nöyryys.
Naisen ei pitäisi olla hallitseva, koska se on luonnonvastaista.
Paavali puhui hyvistä tavoista, mutta kehotti myös rakastamaan vaimoa.
Alistuminen tarkoittaa samaa kuin vihaisi puolisoa.
Luulen Paavalin ajatelleen miehen vastuun olevan suurempi. Hänen piti pystyä kurinpitoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.932178Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n452132Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi501855Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan751370- 871283
Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan2191151Uskomatonta touhua!
Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki311110Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men591071- 68969
Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?
Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.285920