Mitä Ikaalislaiset oikein tekevät elääkseen

Mitä Ikaalislaiset oikein tekevät työkseen, kun työvoimatoimistossa on yleensä aina vain jotain opettajien ja marjanpoimijoiden töitä, edes siivoustöitä ei ole tarjolla, Suhteillako työt nykyään Ikaalisissa jaetaan, vai muuallako töissä käydään. Onko Ikaalissa paljon ammattityöttömiä.
16331
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Ainakin yksi sellainen vaikuttaa tuolla lähikylällä..

Äänestä

onko edes pessy persettänsä jos ei saa ammattityöttömyys korvausta siitäkin,,,

Äänestä

Viljalassa kasvaa viljaa, josta tehdään leipää, myös reikäleipää. Kaikille sitä jaetaan, vaikkeivat kaikki osallistu sen, eikä minkään muunkaan, tuottamiseen....

Äänestä

mitä sitä kannattaa tehä ku tukee maksetaan pirttiin taas tuloopi maataloustukkee että vois laittaa vaik maalämmön pirttiin

Äänestä

Paljonko työttömyyspäiväraha on nykyään? Saakohan ammattityötön mitään yhteiskunnan tukia, asumis- tai toimeentulotukea?Mitähän mahtaa olla eläke, jos on koko ikänsä ollut kortistossa?

Äänestä
  • Minimieläke on 687,74 €/kk.
    Jos joku kuvittelee että noin vähällä pystyy elämään, niin...

    No, kai sillä pystyy jos ei harrastuksiin mene rahaa. Itselläni ei riittäisi edes kuukauden ruokaan.

    Äänestä

  • Mitään ammattityöttömiä ei Suomessa muuten ole, sen varmistaa tiukat karenssit ja tukiverkon rakenne. Mutta ethän sinä rassukka sitä tajua.

    Äänestä

  • Tuuleenhuutaja kirjoitti:

    Mitään ammattityöttömiä ei Suomessa muuten ole, sen varmistaa tiukat karenssit ja tukiverkon rakenne. Mutta ethän sinä rassukka sitä tajua.

    Ammattityöttömäksi pääsee, kun kukaan työnantaja ei halua ottaa kyseistä työnhakijaa riesakseen.

    Äänestä

  • tamminen taas kirjoitti:

    Ammattityöttömäksi pääsee, kun kukaan työnantaja ei halua ottaa kyseistä työnhakijaa riesakseen.

    Lisäyksenä edelliseen, jos ei saa töitä, niin täytyy
    pyytää läpilainaa kaupungin kassasta ja perustaa
    kauppakeskus, jolloin meillä kaikilla on mukavaa

    Äänestä

Taas ulkopuolisena ihmettelen mutta ainakin osa uskoon kauppakeskukseen ja elää sillä ja odottaa kuin jeesuksen tulemista.

Äänestä

Ja toinen puoli odottaa Heiskan uutta tulemista.

Äänestä

Jos Ikaalisissa ei mikään kannata, pitäisikö kaikki liikerakennukset vetää maantasalle ja rakentaa tilalle pässinlaitumia?

Äänestä

Montako kunnolista liikerakennusta Ikaalisissa on, taitaa yhden käden sormet riittää ihan hyvin laskemiseen.

Äänestä

Jassoo vai ammattityöttömiä Ikaalisissa? Minä en montaakaan tunne. Useimmat heistä ovat alkoholiongelmaisia tai muuten reppania. Puoluepolitiikassa heitä ei taida olla kuin yksi.

Äänestä
  • Anneliakos tarkoitat ?

    Äänestä

  • NAKO-OKAN kirjoitti:

    Anneliakos tarkoitat ?

    Onko Annelikin joutunut/päässyt kortistoon????? A taitaa olla jo eläkkeellä. Onhan siellä valtuustossa joku työikäinenkin työtön......

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Reino Reikäleipä kirjoitti:

Mitä Ikaalislaiset oikein tekevät työkseen, kun työvoimatoimistossa on yleensä aina vain jotain opettajien ja marjanpoimijoiden töitä, edes siivoustöitä ei ole tarjolla, Suhteillako työt nykyään Ikaalisissa jaetaan, vai muuallako töissä käydään. Onko Ikaalissa paljon ammattityöttömiä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu