Onko ladut laitettu kuntoon lumen tulon jälkeen? VIeläkäö esim. Kaupissa pääsee hiihtään? Olisko kellään tietoa? Olen tulossa sinne päin ja hiihtään olis kiva vielä päästä jos vaan se onnistu.
Latujen kunto Treellä?
Hiihtelijä
28179
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Hiihtämään pääsee melkein kaikilla Tampereen laduilla. Asia selviää noin 10 sekunnin etsimisen jälkeen: Hakukoneeseen niinkin yllättävät hakusanat kuin tampere ladut ja muutama hiiren klikkaus ja latukarttapalvelu sivu aukeaa.
Lumet toki sulavat nopeasti aurinkoisilta paikoilta mutta kyllä sitä lunta sen verran tuli alkuviikosta, että vielä hiihtäminen onnistuu.
Huonot oli "neuvosi" taas. Vinoilusi oli hyvin ponnetonta.
Millä tavalla kommenttisi liittyy Tampereen hiihtolatuihin? Itse vastasin kysyjälle varsin selkeästi, että hiihtäminen onnistuu vielä Tampereella. Kommentoin myös sitä, että vastauksen löytäminen kysymykseen oli varsin helppoa ja siitä pitäisi kaikkien selviytyä mainitsemassani 10 sekunnissa. Pitääkö kaikki yksinkertaisetkin asiat kysyä joltain muulta?
Olen kirjoittanut nimimerkillä JariN vain muutaman viestin ja muistaakseni en ole pahemmin vinoillut kenellekään eli miten niin neuvoni oli huonot taas?
Pitäisit sitten salaisen tietosi hakukoneesta itselläsi. Ei kiinnosta tyhjänpäiväisyyksien toistaminen.
Ja viestityshistoriaan tuolla nimimerkillä: mukaviisaita kommentteja ja aina aiheen sivusta. Ihan kuin kopio vcn... mikälien kirjoituksista. Ettei vain olisi sama viisastelija.
Juu ei pääse enää. Pyörillä varustettu potkukelkka kyllä toimii ihan kivasti. Muuten nyt on kevät!
rokkia peliin:
http://youtu.be/qt9ua31YirE
Mitä ihmettä sinä oikein kirjoitat? Oletko ihan tosissasi? Näytä minulle edes yksi kirjoitus, jonka rekisteröimätön nimimerkki JariN on kirjoittanut. Siis tämän viestiketjun lisäksi. Voidaan sitten katsoa onko kirjoitus mukaviisas ja aiheen sivusta!
Tämä lause ihmetyttää erityisesti:"Pitäisit sitten salaisen tietosi hakukoneesta itselläsi". Mitä oiken yrität tällä sanoa?
Aiheeseen liittyen: Hiihtäjiä oli ainakin Koivistonkylä-Hervanta välillä tänään eli vielä pääsee hiihtämään.
Mietipä hiljaa itseksesi mitä se tarkoittaa.
Ei hirveästi yllättänyt, että et kyennyt vastaamaan kysymyksiini ollenkaan... Olisit edes yrittänyt!
Ei yllättänyt yhtään ettei sarkasmin siemenkään mene kaaliisi. Tämä "musta tuntuu sille" kirjoittelu muissa topiceissa on suoraa jatkoa ponnettomalle vinoilullesi.
Yrittäisit edes!
Toisin kuin tässäkin viestiketjussa muutama nimimerkki kirjoittaa, niin hiihtäminen onnistuu edelleen monella eri latureitillä Tampereella. Jos siis luottaa suomi24 kirjoittajiin mieluummin kuin verovaroilla maksettuun Tampereen kaupungin latukarttapalveluun, niin eihän siinä mitään....
Kerro, nimimerkki JaaniR, mikä tässä on sarkasmia: "Huonot oli "neuvosi" taas. Vinoilusi oli hyvin ponnetonta."?Tämä kun oli ensimmäinen viestisi minkä kirjoitit! Esitin sinulle muutaman kysymyksen, joihin et suvainnut vastata johtuen tietenkin siitä, että et kyennyt vastaamaan millään järkevällä ja perustellulla tavalla. Nyt sitten höpötät jostain ihmeen sarkasmista. Aika onnetonta!
Tämä meidän typerä väittely lähti liikkeelle siitä, kun viestiketjun aloittaja kysyy asiaa, jonka löytää muutamassa sekunnissa katsomalla vaikka Googlesta. Eikä kysyjä todellakaan ole ainoa, joka kyselee liian helppoja ja taatusti ihan tosissaan. Aika karmaisevan huonoa on joidenkin henkilöiden tiedonhakutaidot. Kysy joltain suomi24:stä on aika huono tapa saada luotettavaa tietoa nopeasti, varsinkin pääsiäisenä.
Tämä varmaankin riittää tästä aiheesta?
Mieti hetki niin ehkä tajuat.
Onko trollaaminen hyvä harrastus? Et edes kykene muuhun kuin trollaamiseen. Sen takia sinä trollaat etkä vastaa ollenkaan yhteenkään kysymykseeni. Et ole myöskään kirjoittanut mitään varsinaiseen keskusteluaiheeseen. Varmaan harmittaa, että et pysty kirjoittamaan mitään järkevää koskaan!
Voisit sinäkin mennä vaikka hiihtämään! Hiihtämään pääsee edelleen.
Siinähän höliset. Vähän joka keskustelussa trollailet. Saat minun puolestani tankata sanomisiani niin pitkään kuin sinun tarvitsee, jotta sisäistät.
Olen ahkera hiihtäjä, tänä talvena 4200 kilometriä takana. Sinunkin olisi syytä tehdä jotakin muuta kuin asiattomuuksia.
Siinähän vingut, mahtaa itseäsi harmittaa kun ei ole mitään sanottavaa mihinkään.
Sinä et ole sanonut yhtään mitään järkevää mihinkään! Todisteet löytyvät ylempää tässä viestiketjussa. Vastauksiesi perusteella luulet vastaavasi minulle mutta todellisuudessa vastaatkin itsellesi haukkuen omat kirjoituksesi! Itse en ole koskaan harrastanut trollausta, joten on hieman epäselvää mitä siinä yritetään saavuttaa. Kovin typerää se kuitenkin näyttää olevan. Tosin pitää myöntää, että sinulle vastaaminenkin on aikalailla typerää. Se varmaankin on yksi trollauksen tarkoitus eli saada kirjoittaja provosoitumaan. Enää en vastaa. Kannattaa varmaan sinunkin miettiä kuinka kauan trollausta kannattaa jatkaa sen jälkeen,kun kaikille on tullut selväksi,että olet trolli.
Osaatko käyttää suomi24:n hakutoimintoa? Et kirjoituksiesi perusteella osaa. Jos osaisit, niin voisit katsoa mitä nimimerkki JariN on kirjoittanut. Voi tietysti olla niinkin, että et ymmärrä lukemaasi ollenkaan tai ymmärrät tarkoituksella väärin kaiken mitä luet.
Mielipiteesi ja kirjoittelusi täällä ovat todella typeriä, kuten varmaan itsekin olet. Mene avautumaan muualle.
Väität hiihtäneesi tänä talvena 4200 kilometriä. Tämä on ainoa asia,mikä kaikissa seitsemässä viestissäsi liittyy jollain tavalla hiihtämiseen! Muutama nimimerkki on väittänyt, että hiihtäminen ei enää onnistu. Tuolla hiihtomäärällä sinulla luulisi olevan tietoa, että onko ladut hiihtokunnossa vai ei. Et kuitenkaan ole osannut sanoa sanaakaan aiheeseen liittyen toisinkuin nimimerkki JariN. Et kyllä ole myöskään osannut sanoa mihinkään muuhunkaan asiaan mitään järkevää. Olet kyllä aika kelvoton tapaus!
Keskustelupalstoilla on tarkoitus keskustella. Jos siis joku kysyy joltain jotain, niin siihen olisi hyvä vastata. Vastausten tulisi olla asiallisia ja perusteltuja. Nimimerkki JaaniR ei ole kovinkaan asiallisia vastauksia pystynyt antamaan ja yhteenkään kysymykseen ei ole tullut kunnollista perusteltua vastausta. Ei anna kovin hyvää kuvaa JaaniR:stä tämä hölmö väittely kahden nimimerkin välillä.
JariN siinä vaihtelee nimimerkkiään ja jatkaa samalla asiattomalla linjallaan. Tiedän kaltaisiasi, en tosin tunne koska kierrän moniongelmaiset kitisijät kaukaa.
Kysymys: Hiihditkö talvella erään hiihtokilpailun aikaan 3:32:49? Jos hiihdit, niin voisit jo lopettaa paskanjauhannan!
Mitäs mun hiihtokisojen ajat sulle kuuluu? Mutta en hiihtänyt tuollaista aikaa. Eli voin hyvillä mielin jatkaa!
Vastasit ensimmäisen kerran kysymykseen! Kyllä sinäkin pikkuhiljaa opit. Vai oliko vain vahinko, että erehdyit vastaamaan kysymykseen? Hauska yksityiskohta vastauksessasi on se, että vihdoinkin myönnät puhuvasi pelkkää paskaa!
Jaani on oletettavasti etunimesi ja pikaisella etsimisellä löytyi yksi samanniminen hiihtoa harrastava henkilö. Pahoittelut tälle henkilölle, että luulin häntä nimimerkiksi JaaniR. Onneksi en maininnut hänen nimeään...Voi tietysti taas kerran olla niin,että nimimerkki JaaniR valehtelee tapojensa mukaisesti.
Innokkaimmat hiihtäjät kävivät vielä 16.4. hiihtämässä Koivistonkylä-Lukonmäki-Hervanta alueella eli 9 päivää myöhemmin kuin nimimerkki Hups vaan kirjoitti, että enää ei pääse hiihtämään. Suomi24:stä saa siis varsin huonoja neuvoja! Latu toki oli kahdesta kohtaa poikki mutta eihän se nyt hiihtoa haittaa kuin vähäsen.
Iltapäivälehdessä oli tällä viikolla juttu Helsingin Paloheinän laduista. Sielläkin innokkaimmat vielä hiihtävät ja kuulemma siellä on ihan hyvä hiihtolatu
Espoon Oittaalla pitäisi ja olla parin kilometrin lenkki hiihtokunnossa. mski.fi selvittää tilanteen.
Eipä riitä. Annoin vastauksen ironisena, mutta jälleen se meni haavistasi ohi. Ja kun muistelen taaksepäin, huomaan että et ole ymmärtänyt ironiaa missään vaiheessa ja sattumakaan ei tätä systemaattisuutta ole päässyt rikkomaan. (Nyt vinkiksi: siinä äskeisessä lauseessa oli niitä piiloviestejä)
Pipo kireellä ei kannata mennä hiihtään.
Aina voit hiihdellä.
Voiteeksi vain valitset hiekkakelin liisterit. ;DDD
Eikös hiihtäminen ole vähän hompahtavaa touhua? Hikiset miehet painelevat kireissä housuissaan nenät toistensa takapuolessa kiinni. Hyi olkoon!
Paljon kivempia kattella kun pullukoita kumartamaan pystymättömiä sauvantöksyttäjiä.
Arvasinhan! Vanhat ja karvaiset miehet kyyläämässä silmät kovana toistensa peppuja niin että hiihtopöksyissä pullottaa. Häpeäisitte edes!