(Edellisen avauksen otsikkoon tuli iso kirjoitusvirhe, joten avaan keskustelun uudelleen)
Hamas leader admits 'Palestinian' identity is invented
US Republican presidential candidate Newt Gingrich has come under a lot of fire for saying that the "Palestinians" are an invented people. Most have ridiculed Gingrich by pointing out there are clearly millions of Arabs living in so-called "Palestine."
But Gingrich wasn't talking about the physical presence of those people today, but rather the national identity they have adopted and the fact that most immigrated to the land not so long ago.
In a televised address on Al-Hekma TV last week, Hamas Minister of the Interior and of National Security Fathi Hammad basically backed up Gingrich's assessment, acknowledging that the roots of most "Palestinians" are elsewhere in the Middle East, and that the Palestinian label is only a thin veneer.
Those pushing for a Palestinian state try to paint the Palestinian Arabs as somehow distinct from the Arabs round-about, and therefore in need of their own state. Not so, said Hammad. "Every Palestinian, in Gaza and throughout Palestine, can prove his Arab roots - whether from Saudi Arabia, from Yemen, or anywhere. We have blood ties."
More than that, Hammad stated that the true regional background of most "Palestinians" is not in "Palestine."
"Brothers, half of the Palestinians are Egyptians and the other half are Saudis," exclaimed the Hamas minister.
Hammad's remarks were undoubtedly never intended for a Western audience. Rather, he was pleading with Egypt and other neighboring states to supply Hamas-ruled Gaza with free fuel, which Hammad said Hamas would use "in order to continue to wage Jihad."
http://www.israeltoday.co.il/NewsItem/tabid/178/nid/23179/language/en-US/Default.aspx
Hamas-ministeri: Palestiinalainen kansa on keksitty käsite!
23
144
Vastaukset
En voi olla lisäämättä sitä, että monet, eräät jopa itseään juutalaisina pitävät, ovat tällä foorumilla puoltaneet Pyhän Eretz Israelin maan jakamista noille 'huijari-palestiinalaisille' ja juutalaisille!
Tuollaisilla kannanotoillaan he osoittavat ainoastaan täydellisen tietämättömyytensä tai piittaamatttomuutensa tosiasioita kohtaan!
Tehkää siis totinen parannus ja alkakaa kirjoittaa ja puolustaa Totuutta, että Hänkin puolustaisi teitä, kun ajallanne joudutte ahdinkoon, kuten Israelissa asuvat nykyään!- vanha ja vakaa
Kannatan Palestiinan valtion perustamista.
Iranin pressa on luvannut hyväksyä Israelin olemassaolon vuoden 67 rajoilla. vanha ja vakaa kirjoitti:
Kannatan Palestiinan valtion perustamista.
Iranin pressa on luvannut hyväksyä Israelin olemassaolon vuoden 67 rajoilla.Onneksi näitä kansainvälisiä rajoja ei määritellä sun mielesi mukaan, vaan Israelin Pyhän aivoitusten mukaan!
Ps. Pitäisikö Venäjänkin luovuttaa Suomelle takaisin Karjalankannaksen ja maa-alueet aina Petsamoon saakka, koska ne ovat Suomelta ryöstettyjä eli miehitettyjä alueita?
Oikea vastaus kuuluu: Pitäisi! Sitävastoin Israelin EI pidä luovuttaa mitään alueitaan, jotka se on puolustussodassa omakseen saanut, sillä Israelilla on Balfourin julistuksen ja Kansainliiton sekä YK:n hyväksyntä omistamilleen ja jopa nykyistä suuremmille alueille Lähi-Idässä!- Tosimies.
Yakov kirjoitti:
Onneksi näitä kansainvälisiä rajoja ei määritellä sun mielesi mukaan, vaan Israelin Pyhän aivoitusten mukaan!
Ps. Pitäisikö Venäjänkin luovuttaa Suomelle takaisin Karjalankannaksen ja maa-alueet aina Petsamoon saakka, koska ne ovat Suomelta ryöstettyjä eli miehitettyjä alueita?
Oikea vastaus kuuluu: Pitäisi! Sitävastoin Israelin EI pidä luovuttaa mitään alueitaan, jotka se on puolustussodassa omakseen saanut, sillä Israelilla on Balfourin julistuksen ja Kansainliiton sekä YK:n hyväksyntä omistamilleen ja jopa nykyistä suuremmille alueille Lähi-Idässä!Hallelujaah.
Kerrankin samaa mieltä.
Olen myös näiden rajojen kannalla.
http://www.britam.org/Questions/QuesLand.html Tosimies. kirjoitti:
Hallelujaah.
Kerrankin samaa mieltä.
Olen myös näiden rajojen kannalla.
http://www.britam.org/Questions/QuesLand.htmlSulle "Tosimies":
Mä ihan mielelläni soisin juutalaisille/israelilaisille kaikki noi linkkisi kartan alueet (esim. Kypros ja reilu puolet Turkistakin) ja mielestäni Sisiliakin ja Etelä-Italia kuuluisivat hyvityksenä heille, sillä niin paljon pahaa roomalaiset muinoin tekivät tuhotessaan Jerusalemin. Hmmm... Kreikan eteläosa myös, sillä niin ylen paljon pahaa Antiokus Epifades teki muinoin juutalaisille....
Ja sitten Saksan eteläosat, sillä niin paljon pahaa natsit tekivät juutalaisille... jne. jne. Lista avoisi jatkaa
Jätetään kuitenkin Israelin Pyhälle, tänne maailmaamme pian tulevalle todelliselle Hallitsijalle, Messiaallemme viimeinen sana maanjaonkin suhteen, sillä koko maa on Hänen, samoin sen asukkaatkin!
:)Jatkan vielä tuohon "maan jakamiseen kahden kansan kesken" tämän:
Maata ei voida jakaa kahdesta syystä:
1) Se on luvattu vain Israelin jälkeläisille ja lupaajana on multiversumin Luoja, joka omistaa maan ja kaiken mitä siinä on!
2) Palestiinalaiset eivät ole kansa, vaan kuten avauksesta käy ilmi, on heistä noin puolet alkuperältään egyptiläisiä ja loput lähes pelkästään saudeja. Kummallakin ihmisryhmällä on jo omat valtionsa Israelin naapureina, joten menkööt sinne!
- Jäljelle jäisi silloin vain pieniä vähemmistöjä, kuten beduiinit ja kristityt, jotka mielellään suostuisivat asumaan Israelin valtion alueella ja olemaan alamaisia Israelin hallitukselle ja esivallalle.
- vanha ja vakaa
Pitäisi tietenkin mutta me Suomalaiset kuitenkin saadaan asua
omassa maassamme itsenäisenä kansana.
Onko länsirannan pakkolunastamiset ja maanryöstötkin YK:n turvaneuvoston hyväksymiä? Onko Palestiinalaisten maanviljelijöiden veden ja kaivojenkin ryöstöt
siellä hyväksytty. Mitä salaamista juutalaisilla on kun eivät päästä YK:n tutkijoita Länsirannalle tutkimaan Israelin väärinkäytöksiä alueella? - Manis ma eurojude
Et sitten ymmärtänyt lukemaasi, Sandi ei kyseenalaista muinaisten juutalaisten olemassaoloa Palestiinassa, hän vain toteaa 1948 Palestiinaan muuttaneitten valkoisten eurojuutalaisten olevan käännynnäisiä, eikä siis jälkeläisiä raamatun kertomusten juutalaisille.
Ehkä raamatun juutalaiset vain aikoinaan hävisivät, tai sulautuivat palestiinalaisiin ja muihin ympäristön kansoihin, ehkä palestiinalaiset ovat se kaikki mitä on jäljellä juutalaisista.Sulle "Manis ma eurojude":
Joku näköjään ehti poistattaa kyseisen kirjoituksesi vastaukseni yläpuolelta. Luepa seuraava lainaukseni uudelleen postatusta Sandin väittämästä:
>>>Sand menee vielä pidemmälleajassa taaksepäin. Hänen mukaansa juutalaiset eivät koskaan muodostaneet "kansallista rotua" jolla oli yhteinen alkuperä.
- 1+19
Euroopassa ei ole voinut kääntyä juutalaisuuteen sen ovat kieltäneet paavilliset sortolait ,
Lisäksi evankeliumi, Lutherin ja kirkon julistuksen ovat luoneet juutalaisvastaisen ilmapiirin.
Juutalaiset demonisoiva ja halveksiva yleinen pakkousko kristinusko, helvetin uhalla, on tehnyt sen, ettei kukaan olisi edes USKALTANUT kääntyä juutalaisuuteen.
" Kirkon ulkopuolella ei ole pelastusta" .... näin kerrotaan.
Ei niin paljon pahaa, ettei jotain hyvääkin, ovathan juutalaiset näin pysyneet puhtaasti juutalaisina. Sano kuka sano ja mitä sano, niin historia kuitenkin kertoo totuuden.Sulle 1 19
>>>Lisäksi evankeliumi, Lutherin ja kirkon julistuksen ovat luoneet juutalaisvastaisen ilmapiirin.
- Marsibanaani
>>>Sandin mukaan juutalainen kansa "keksittiin" vasta 1800-luvulla, Saksan juutalaisten älykköjen keskuudessa jotka olivat saaneet vaikutteita saksalaisesta kansallisuusaatteesta. He piirsivät kuvan kansakunnasta, ei siis enää pelkästään uskonnollisesta yhteisöstä. Juutalainen kansa oli muodostanut kuningaskunnan, joutui maanpakoon ja palasi lopulta synnyinsijoilleen Israeliin. Tämä teoria palveli sionistisen liikkeen päämääriä.
Siis Saksan juutalaiset älyköt tajusivat sen, että pelkkä maanpakolaisuudessa oleminen ja vihamielisten pakanakansojen keskuudessa eläminen juutalaisena yhteisönä ei ole kestävä ratkaisu kansallisen identiteetin säilyttämiseksi.
Nuo älyköt tunsivat Pyhät Tanakh'in Kirjoitukset ja niissä annetut lupaukset kaikille karkoitetuille juutalaisille/istraelilaisille saada palata aikojen lopulla takaisin isiensä maahan, Eretz Israeliin. Loppu onkin sitten historiaa! HalleluYah!
- Mossadin keksintö
Ai niin, ja jos kerran juutalaiset keksivät itse itsensä, niin he myös keksivät Hamasin. Melkoisia keksijöitä nuo eurojuutalaiset
Olipa heille hienoa tajuta olevansa juutalainen ja että heille kuuluvat myös mahtavat lupaukset saada palata esi-isiensä maalle ja Jerusalemiin!
Saas nähdä milloin he keksivät ottaa selvää siitä, että kuka Yeshua HaMashiach TODELLA on(?) Sen selville saaminen avaa heille oven PALJON PAREMPAAN PAIKKAAN, kuin nykyinen Eretz Israel ja Jerusalem!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss1337280Kaipaisin nyt kosketusta
jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.142660Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa
Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole2661278- 1001059
Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942171990Kerrostaloihin ilmalämpöpumput
Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih71945En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek137930Kiitoksia kaikille epäasiallisesta sisällöstä liputtaneille
Se ylimielisyys ja epäasiallisen julkaisun jakaminen ei sitten kantanut.79784Kirkonkylän puliveivarit
Hieman pistää silmään nuo puliukot ja akat kirkonkylän penkeillä ja S-marketin kulmilla. Tarttis varmaan tehdä asialle j13763Persaukinen puolankalainen kävi kerjäämässä paitaa
Ja lippistä. Nauratti suuresti kun katsoin. Kukahan mahtanee olla? Voipi katsoa täältä jutun. https://www.youtube.com18741