Keskiviikkona ostin

Osmium 76

Perunoita ja olivat hyviä, siitä huolimatta että tulivat Saudi-Arabiasta.

5

106

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hiekkamailla, kuten Saudi-Arabiasta ja Pohjanmaalla, kasvaa parhaat perunat. Pohjalaisperunat vetävät noista kahdesta vielä pitemmän korren, koska ne eivät sisällä öljyä.

      • Osmium 76

        Täällä oikea Osmium 76. Ostin eilen suomalaista ruokaperunaa Lidlistä 2 kg. En ole maistanut vielä. En ole koskaan ostanut "ählyjen" perunaa, skoonelaista kylläkin.

        Tai en ole aivan varma, joskus olen saattanut ostaa jotakin Välimeren rannan perunaa. Kyllä kotimainen minulle kelpaa.
        Tyttäreni oli perheineen käymässä ja ostimme S-marketista suomalaista ja sattui erittäin hyvää perunaa.
        En minä hyvää tai kohtalaista hauku, vesiloskokinkkuja kylläkin.
        Tämä saitti on täynnä Osmium 76:ta, miksiköhän?


      • Noin läpitte tyhmä
        Osmium 76 kirjoitti:

        Täällä oikea Osmium 76. Ostin eilen suomalaista ruokaperunaa Lidlistä 2 kg. En ole maistanut vielä. En ole koskaan ostanut "ählyjen" perunaa, skoonelaista kylläkin.

        Tai en ole aivan varma, joskus olen saattanut ostaa jotakin Välimeren rannan perunaa. Kyllä kotimainen minulle kelpaa.
        Tyttäreni oli perheineen käymässä ja ostimme S-marketista suomalaista ja sattui erittäin hyvää perunaa.
        En minä hyvää tai kohtalaista hauku, vesiloskokinkkuja kylläkin.
        Tämä saitti on täynnä Osmium 76:ta, miksiköhän?

        mies tuottaa iloa koko Suomen kansalle?


    • Tunnempa asian

      Savisia tahtoo nuo "hiekka" pellot olla.

      Pottumaita on jokivarsilla, hiekkamaa. Parhaasta päästä.

      Perunamaata ei saisi kalkita. Kalkki tekee rupisia perunoita.
      Multamaa ja hiekka-maa parhaita perunapellon paikaksi, ja paikka pitäisi vaihtaa usein, mielellään vuoden-kahden välein tautien torjumisen vuoksi.
      Maku on niin paljon parempi näissä.

      Piekonmuikku ja van gogh hyviä laaatuja.
      Molemmat vähän ronkeleita keittää. Varsinkin piekonmuikku.
      Tarkkana kun on juuri ja juuri kypsä, antaa hautua 5 min. Pysyy ehyenä.
      Muusina aivan ylivetoja.

      • Eivät ole pellot savisia perunan päätuotantoalueella Keski- ja Etelä-Pohjanmaalla ja ruotsinkielisellä Pohjanmaan rannikolla nimenomaan niissä kunnissa, jotka perunantuotantoon ovat keskittyneet. En viitsi ryhtyä luettelemaan noita suuren osan Suomen perunasta tuottavia kuntia, mutta noiden kuntien maiden hiekkaisuuden näkee kyllä autostakin.

        Tässä kartta ELY-keskuksittain, joka ei kuitenkaan sisällä tietoa itse perunapitäjistä:

        http://www.properuna.fi/kouluille/perunan-viljely-suomessa

        Suomen varhaisperuna tulee Varsinais-Suomesta, jossa maat ovat savisia, kuten jokainen kesäkuussa perunaa ostanut on jo päältä päin huomannut. Huomaa kyllä maustakin, mutta minkäs teet, jos tekee mieli uutta perunaa jo juhannuksen tienoilla.

        Itse kasvatan omakotitontillani perunaa pääasiassa saadakseni hyvälaatuista uutta perunaa heinäkuussa. Riittää sitä kyllä jouluunkin asti. Viime vuosina olen viljellyt Matildaa, joka on rutonkestävä lajike, eikä tavallista vähemmän tärkkelystä sisältävänä hajoa keittäessä loppukesästä ja alkusyksyllä. Maultaan paras olisi perinteinen maatiaisperuna Pito, mutta sillä on huono ruttokestävyys ja se vaatii syksyllä keitettäessä huolellisuutta. Käsittääkseni Van Gogh on hyvä kompromissi eri ominaisuuksien suhteen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4188
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3163
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2340
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1348
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      929
    6. 134
      921
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      894
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      832
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      776
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      770
    Aihe