Gnostilaisuus

komppis.

Onko teilä kellään "tietoa" mitä se on? Kiinnostaa, voisitteko vähän sivistää minua?

16

311

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miks täältä kysyt

      Googleta gnostilaisuus. Löydät "sivistystä".

    • komppis.

      Ette siis halua auttaa, hellarit. Se siitä sivistyksestä.

      • miks täältä kysyt

        Kun et kerran itse osaa. Osaatko klikata näitä:

        http://fi.wikipedia.org/wiki/Gnostilaisuus

        http://www.arvioikaa.com/gnostilaisuus.html

        http://www.gnostinenseura.fi/gnosis-ja-gnostilaisuus/gnostilaisuus.html

        http://www.karikuula.com/91

        Siinä aluksi. Kerro kun haluat "sivistää" itseäsi lisää.


      • komppis.

    • Lainaus WikipediAsta:

      "Gnostilaisuus on syntynyt jo ennen kristinuskoa Lähi-idässä. Jotkut pitävät gnostilaisuutta kristinuskon esiasteena. Nimitys ”gnostilainen” tulee kreikankielen sanasta gnosis (tieto).

      Nasorealaisuus oli gnostilaisuuden ensimmäinen muoto, joka syntyi ajanlaskuamme edeltäneellä vuosisadalla Eufrat ja Tigris virtojen alajuoksulla. Sieltä tämä uskonto levisi vähitellen lännemmäksi Syyrian ja Palestiinan alueelle. Nasorealaisten perintö jatkui mandealaisuudessa.

      Mandealaiset gnostilaiset kutsuvat ylintä Jumalaa "Ykseydeksi" ja tästä syntyneiden henkiolentojen muodostamaa Valon maailman ”Täyteydeksi”. He uskovat, että ylimmästä Jumalasta syntynyt Luojajumala on luonut aineellisen maailman ja ihmisen. Mandealaisten uskoon kuuluvat myös Valon maailman pelastajahenget sekä ajatus sielun paluusta Valon maailmaan kuoleman jälkeen. Mandealaisten käsityksissä sielujen koti ja alkuperä on ylimmän Ykseyden luona, josta sielut ovat joutuneet maanpakon eli aineellisen ruumiin vangeiksi, mutta jonne ne lopulta jälleen palaavat. He myös uskovat, että pelastajahenget avustavat sieluja ihmiselämän aikana ja ohjaavat sen jälkeen Valon maailmaan. Mandealaisuus kieltää tappamisen, itsemurhan, väkivallan, häpäisemisen, valehtelun, varastamisen, aviorikoksen ja avioeron. Yksi varhaisten mandealaisten keskeisimpiä sakramentteja oli rituaalinen kylpy eli upotuskaste, jota suoritettiin virtaavassa vedessä valkoisiin vaatteisiin puettuna. Sen arvellaan olleen esikuvana muun muassa Johannes Kastajan toiminnalle.

      Jeesuksen opetukset vaikuttivat paljon gnostilaisuuteen. Esimerkiksi Jumalan käsittäminen nimenomaan rakkauden Jumalaksi ja lähimmäisenrakkauden korottaminen ihmisen keskeisimmäksi elämänohjeeksi ja jumalalliseksi laiksi tuli Jeesuksen ansiosta gnostilaisuuteen. Eräiden Jeesuksen opetusten sanotaan esiintyvän gnostilaisissa evankeliumeissa alkuperäisemmässä ja täydellisemmässä muodossa kuin Uuden testamentin evankeliumeissa."

    • komppis.

      Tuohan kuulostaa hyvältä. Kiitos paljon Ekivaari.

    • vanhoja harhoja

      Nykyään kai lähinnä teosofia ja new age edustavat gnostilaista ajattelua, luulen.
      Gnostilaisuus on kristillisen kirkon tuomitsema harhaoppi. Jumala ei löydettävissä ihmisviisauden, vaan uskon kautta.

      • on meitä kaikeksi

        Niitähän ne on gnostilaiset jälleensyntymisoppiin uskovia höpsöjä. Uskovat, että heitä pallotellaan maan ja taivaan väliä, kunnes saavuttavat täydellisen valaistumisen ja lopulta muuttuvat Luciferiksi, joka on heidän päämääränsä.


      • ...
        on meitä kaikeksi kirjoitti:

        Niitähän ne on gnostilaiset jälleensyntymisoppiin uskovia höpsöjä. Uskovat, että heitä pallotellaan maan ja taivaan väliä, kunnes saavuttavat täydellisen valaistumisen ja lopulta muuttuvat Luciferiksi, joka on heidän päämääränsä.

        Haluan faktatietoa, en uskonnollista hömpää. Tuo ei käy yksiin virallisen tiedon kanssa. miksi välität satuja totena eli valehtelet? Sitä,valettako, se sinun Jeesukses haluaa?

        Mitä kun olen ymmärtänyt että gnostilaisuus olisi ollut jo ennen kristinuskoa?


      • eti faktaa
        ... kirjoitti:

        Haluan faktatietoa, en uskonnollista hömpää. Tuo ei käy yksiin virallisen tiedon kanssa. miksi välität satuja totena eli valehtelet? Sitä,valettako, se sinun Jeesukses haluaa?

        Mitä kun olen ymmärtänyt että gnostilaisuus olisi ollut jo ennen kristinuskoa?

        Onhan pakanauskontoja ollut muitakin ennen ja jälkeen kristinuskon.

        Netiltä löytyy gnostilaisuudesta juttua niin paljon kun haluat. Miksi juuri helluntailaisten pitäisi ohjata sinua siihen?

        Siks toiseks, ei ole mitään satua eikä valetta, että gnostilaiset uskovat jälleensyntymiseen. Ota ite selvää...


    • että silleesti

      Kristinusko on paljon vanhempi. Aadamin saamasta Kristus- lupauksesta on aikaa ainakin 6000 vuotta.Jokainen ateisti on saatanan eksyttämä ihmisraukka, - vailla toivoa.

      1. Moos. 3:15 Ja minä panen vainon sinun ja vaimon välille, ja sinun siemenes ja hänen siemenensä välille; sen pitää rikki polkemaan sinun pääs, ja sinä olet pistävä häntä kantapäähän.

    • henki henki henki

      gnostilaisuus (< kreik.), myöh. antiikin aikainen usk. liike, joka katsoi omistavansa mystisen tiedon (gnoosis) pelastuksen tiestä.

      Gnostilaisuus ilmeni monina muunnelmina. Gnostilaisuudessa korkein jumaluus ajatellaan persoonattomaksi alkuolennoksi. Siitä virtaa valo-olentoja, aioneja, jotka muodostavat valon ja täydellisyyden maailman.

      ***) Henki edustaa hyvää ja täydellisyyttä, aine pimeyttä ja pahaa.

      Langenneesta valo-olennosta alkunsa saanut pahan edustaja, demiurgi, on luonut näkyvän maailman.

      Vapauttaakseen ihmisessä olevan kipinän valon maailmasta eräs aioni, Kristus, esiintyy valeruumiissa ja tuo tiedon gnoosiksesta ihmiselle.

      Vanhan kirkon opillinen selvittely oli suurelta osalta kannanmäärittelyä gnostilaisiin virtauksiin, joissa hellenistinen mystiikka ja filosofia sulautuivat krist. ajatteluun.


      Gnostilaisten kirjakokoelma löytyi Egyptistä Nag Hammadista 1947. Kokoelman löytyminen antoi mahdollisuuden tutkia gnostilaisuutta alkuperäistekstien pohjalta kirkkoisien poleemisten kommenttien sijaan. Kokoelma on suomennettu nimellä Nag Hammadin kätketty viisaus

      Kiinnostus gnostilaisuuteen on lisääntynyt, koska liikkeen opeissa katsotaan olevan yhtäläisyyksiä modernin uushenkisyyttä harjoittavan ns. new age -ajattelun kanssa.

    • "ns. new age -ajattelun kanssa. " olisko gnistilaisuus jotain old age ajattelua?

      ajattelin vain, kun tuppaavat nämä uskomuksetkin kiertää samaa ympyrää: mikä eilen oli uutta on huomennakin uutta, vaatii vain muutaman sukupolven völiin, niin hifftataan jälleen ikään kuin uutena sama vanha asia hieman eri mausteilla.

    • Apostoli Paavalin mukaan uusi, Jumalasta syntynyt ihminen pukeutuu - t i e t o o n - ja se tarkoittaa Kristukseen pukeutumista. Vertaa [Room.13:14 ja Kol.3:10]

      Kolossalaiskirje 3
      3 "Sillä te olette kuolleet, ja teidän elämänne on kätkettynä Kristuksen kanssa Jumalassa;
      4 kun Kristus, meidän elämämme, ilmestyy, silloin tekin hänen kanssaan ilmestytte kirkkaudessa.
      5 Kuolettakaa siis maalliset jäsenenne: haureus, saastaisuus, kiihko, paha himo ja ahneus, joka on epäjumalanpalvelusta,
      6 sillä niiden tähden tulee Jumalan viha,
      7 ja niissä tekin ennen vaelsitte, kun niissä elitte.
      8 Mutta nyt pankaa tekin pois ne kaikki: viha, kiivastus, pahuus, herjaus ja häpeällinen puhe suustanne.
      9 - Ä l k ä ä - p u h u k o - v a l e t t a - t o i s i s t a n n e, te, jotka olette riisuneet pois vanhan ihmisen tekoinensa
      10 ja pukeutuneet uuteen, joka uudistuu - t i e t o o n, - Luojansa kuvan mukaan.
      11 Ja tässä ei ole kreikkalaista eikä juutalaista, ei ympärileikkausta eikä ympärileikkaamattomuutta, ei barbaaria, ei skyyttalaista, ei orjaa, ei vapaata, vaan kaikki ja kaikissa on Kristus.
      12 Pukeutukaa siis te, jotka olette Jumalan valituita, pyhiä ja rakkaita, sydämelliseen armahtavaisuuteen, ystävällisyyteen, nöyryyteen, sävyisyyteen, pitkämielisyyteen,
      13 kärsikää toinen toistanne ja antakaa toisillenne anteeksi, jos kenellä on moitetta toista vastaan. Niin kuin Herrakin on antanut teille anteeksi, niin myös te antakaa.
      14 Mutta kaiken tämän lisäksi pukeutukaa rakkauteen, mikä on täydellisyyden side.
      15 Ja vallitkoon teidän sydämissänne Kristuksen rauha, johon te olette kutsututkin yhdessä ruumiissa, ja olkaa kiitolliset "

      Toinen toisistaan valetta puhuvat ovat niitä lihallisen mielensä paisuttamia "vanhoja uatuja sekä ievoja."

    • Jumalan sanassa

      Tieto ja Kristus eivät ole lainkaan rinnastettavia asioita. Ateistitkin nimittävät mielikuvituksiaan ja valheitaan tiedoksi ja tieteeksi.

      Jeesus Kristus on kaikkivaltias Jumala, joka sovitti maailman synnit ITSE KANSSANSA.

      Vanhan ihmisen tekoja ovat myös valkoiset valheet, joiden avulla syntinen alkaa kuvittelemaan itsensä pyhäksi, ilman jokapäiväistä katumusta ja parannusta. OMavanhurskaus on kristikuntaa tuhoava peto kaikista vaarallisimmassa myödossaan. Sen vangiksi joutuneella on erittäin kieroutunut kuva omasta itsestään. Hän kuvittelee olevansa hyvä ihminen, ja se valhe tekee parannuksen tarpeettomaksi.

      • Kirjoitit, "Jumalan sanassa", 7.4.2012 klo 17:18 näin:

        >"Tieto ja Kristus eivät ole lainkaan rinnastettavia asioita."< ________________________________

        Nyt kyllä puhuit puuta ja heinää, sillä hengellinen tieto on yhtä kuin Kristukseen pukeutumista:

        Roomalaiskirje 13
        14 "vaan pukekaa päällenne Herra Jeesus Kristus, älkääkä niin pitäkö lihastanne huolta, että himot heräävät."

        Kolossalaiskirje 3
        12 - "P u k e u t u k a a - siis te, jotka olette Jumalan valituita, pyhiä ja rakkaita, sydämelliseen armahtavaisuuteen, ystävällisyyteen, nöyryyteen, sävyisyyteen, pitkämielisyyteen,
        13 kärsikää toinen toistanne ja antakaa toisillenne anteeksi, jos kenellä on moitetta toista vastaan. Niin kuin Herrakin on antanut teille anteeksi, niin myös te antakaa.
        14 Mutta kaiken tämän lisäksi - p u k e u t u k a a -
        r a k k a u t e e n, mikä on täydellisyyden side".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      59
      1728
    2. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      137
      1429
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      70
      1241
    4. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      10
      846
    5. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      64
      811
    6. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      69
      701
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      39
      541
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      494
    9. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      45
      476
    10. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      52
      455
    Aihe