Vapaaottelu

On siinä sekopäisten harrastus, Vapaaottelu...
Kasvaako ne hartiat isommaksi kun pari oluttaa ottaa.

Niin siinä taas kävi että nämä katutappelijat ottaa turpaan oikeilta itsepuolustus
harrastelijoilta.

Jostain kumman syystä tämä Vapaaottelija haastoi riitaa ikänsä aikidoa harrastaneen kanssa, kävi päälle mutta hetkessä makasi maassa.

Säälittäävää pelleilyä, Vapaaottelija, vittu nauran PASKAISEN NAURUN NÄILLE PELLEILLE!!!!!!

VAPAAOTTELIJA!!! HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Vapaaottelija=katutappelia ei osaa paskan vertaa!
171222
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Taisi nyt se linkki unohtua tai sitten sitä on käyty alkosta hakemassa reilu satsi pääsiäispyhiksi.

Tuossa nyt ei juurikaan ollut mitään tolkkua. Minkä tahansa lajin taitaja voi voittaa minkä tahansa lajin taitajan jos on riittävän vahva, nopea, tekninen ja aggressiivinen.

Keskimäärin etu on kuitenkin niiden puolella ketkä hallitsee lähiottelun ja mattopainin mutta nekin edellyttävät voimaa ja taitoa. 55 kiloinen nuorukainen saa osata ihan mitä tahansa jos vastassa on 100 kiloinen painija.

Äänestä
  • Vapaaottelu on silti turha laji, katutappelua, sairasta.

    Äänestä

  • Karateka.. kirjoitti:

    Vapaaottelu on silti turha laji, katutappelua, sairasta.

    Raiskaus on parasta ja teloitus päähän kun spermat lentää.

    Äänestä

Et selvästikään tiedä mitään vapaaottelusta, koska et tiedä edes sitä, että vapaaottelu kehitettiin alunperin siksi, että haluttiin selvittää mistä lajista löytyvät parhaat ottelijat.

Nykyäänkin suurinosa vapaaottelijoista on harrastanut jotain muuta kamppailulajia ennen vapaaottelun aloittamista ja monella heistä onkin mustavyö jossakin kamppailulajissa kuten esimerkiksi brasilialainen jujutsussa, karatessa, judossa, kickboxingissa jonka lisäksi löytyy niitä jotka ovat ennen vapaaottelun aloittamista olleet joko nyrkkeilijöitä tai painijoita.

Jos haluat huipulle vapaaottelussa sinun on osattava painia, nyrkkeillä ja hallittava sidonnat, lukitukset ja kuristukset eli sinun pitää käytännössä hallita kolme eri kamppailulajia menestyäksesi vapaaottelussa.

Nykyaikainen vapaaottelu ei siis todellakaan ole mitään katutappelua vaan kamppailulaji jossa on tiukat säännöt siitä mitä saa tehdä ja mitä ei ja esimerkkinä vapaaottelun säännöistä mainittakoon se, että maassa makaavaa ei saa potkia päähän, jalkoväliin ei saa lyödä, potkaista eikä tarrata kiinni kasseista ja silmiä ei saa kaivaa päästä eikä niihin saa tökkiä sormilla eikä myöskään varpailla.

Äänestä
  • ...paitsi että nakkikioskivapaaottelussa nuokin temput ovat sallittuja.

    Äänestä

  • Amazing kirjoitti:

    ...paitsi että nakkikioskivapaaottelussa nuokin temput ovat sallittuja.

    Katuväkivaltatilanteessa ei ole sääntöjä ja pelissä on yksinkertaisesti eloonjääminen jos joku käy päälle vaikka puukon kanssa tai käy kuristamaan. Tällaisessa itsepuolustustilanteessa on tehtävä ihan kaikkensa oman henkensä tai jonkun hyökkäyksen uhrin pelastamiseksi. Tuomio tulee ihan varmasti käräjillä, mutta on kivampi olla yhden tuomittavana kuin kuuden kannettavana. Katuväkivalta ei ole mitään vapaaottelua vaan yksinkertaisesti eloonjäämiskamppailu kun joku räkänokka käy päälle tosissaan.

    Äänestä

  • Vapaaottelu on pelleilyä kun siinä ei saa tehdä mitä tahansa ja tappaa. 100% viihdettä.

    Äänestä

Ja millähän perusteella rinnastat oikeiden ammattilaisten harjoittaman vapaaottelun (mma eli mixed martial arts, nimen mukaisesti eri kamppailulajien edustajat ottelevat keskenään, ei ole satunnaista mättöä) joittenkin keski-ikäisten juoppojen
känniseen uhitteluun ja grillijonossa huiskimiseen? Eihän niillä ole mitään tekemistä toistensa kanssa...

Äänestä

On siinä tyhmä ihminen

Äänestä

Itse harrastan vapaaottelua ja mitä muihin vapaaottelijoihin tulee nii en ole leppoisempaa ja rauhallisempaa sakkia tavannu. Jos päättelit kaiken tuon yksittäisen tapauksen perusteella sinun pitäisi tavata useampia syytetyn osapuolen harrastajia ja siinä tajuaisit kuinka henkisesti koordinoituja ja oikeudentietoisia he ovat.

Äänestä
  • Mites muuten tämä Packalén on pärjäillyt?,,,en ole seurannut alaa mutta oli taannoin uutisissa.

    Äänestä

Vapaaottelu on taistelulajiharjoittelijoiden välinen koe jossa testataan oikeasti taidot kehässä. Se on henkinen kiirastuli kamppailulajiharrastajalle ja vapaaottelussakin on oikeasti säännöt mitä saa ja mitä ei saa tehdä. Itse harjoittelen Aikidoa joka on maineestaan huolimatta ihan oikeasti taistelulaji. Jos haluan testata mitä osaan niin joudun haastamaan jonkun muun kamppailulajin osaajan otteluun. Tässä vapaaottelu on työkalu taitojen todentamiseen.

Äänestä
  • Onkos se Steven Seagalkin tämän Aikidon mestari? Siis oikeeasti, ei nyt elokuvien kohtauksista puhuta.

    Äänestä

  • otsalaastari kirjoitti:

    Onkos se Steven Seagalkin tämän Aikidon mestari? Siis oikeeasti, ei nyt elokuvien kohtauksista puhuta.

    Seagal ei pärjäisi vapaaottelussa, ei olisi pärjännyt edes nuorempana.

    Valkokangaskovikset eivät pärjää oikeille vapaaottelijoille.

    Äänestä

  • YlimainostettuSteven kirjoitti:

    Seagal ei pärjäisi vapaaottelussa, ei olisi pärjännyt edes nuorempana.

    Valkokangaskovikset eivät pärjää oikeille vapaaottelijoille.

    Vapaaottelija kuolee kehän ulkopuolella erittäin helposti ja nopeasti.

    Äänestä

brok lesnari on ainakin semmoinen joka osaa hakata oikeastikn kenet vaan?

Äänestä

seagal steven on minun käsittääkseni erittäin vaarallinen jos ketä vaan vastaan melkein hämäräl kujalla, ei sillä turhaan korkeimmat mustat vyöt ym.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Syljen päälle kirjoitti:

On siinä sekopäisten harrastus, Vapaaottelu...
Kasvaako ne hartiat isommaksi kun pari oluttaa ottaa.

Niin siinä taas kävi että nämä katutappelijat ottaa turpaan oikeilta itsepuolustus
harrastelijoilta.

Jostain kumman syystä tämä Vapaaottelija haastoi riitaa ikänsä aikidoa harrastaneen kanssa, kävi päälle mutta hetkessä makasi maassa.

Säälittäävää pelleilyä, Vapaaottelija, vittu nauran PASKAISEN NAURUN NÄILLE PELLEILLE!!!!!!

VAPAAOTTELIJA!!! HAHAHAHAHAHAHAHAHAHA

Vapaaottelija=katutappelia ei osaa paskan vertaa!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu