Whiskyn maahantuonti?

Tertsa 77

Hei onko laillisesti mahd.maahantuoda kanadasta laatuwhiskyä oman yrityksen nimissä oman perhepiirin käyttöön ??

6

460

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 11+20

      kyllä on, kunhan maksat alkoholiverot, tullit ja ALV:t.

    • Viskaaja

      Itse asiassa ei ole mahdollista. Yrityksen jolla on toimilupa tuoda alkoholia maahan ei tarkoita sitä, että sen voisi myös itse kuluttaa. Jälleenmyyntilupa on vain Alkolla, anniskelua varten tarvitset toisen luvan. Käytännössä homma toimisi niin, ettö yritys toisi alkoholin maahan ja Alkon kautta voisit ostaa ko juoman omaan käyttöösi.

      Toisaalta jos tuot Kanadasta yksityishenkilönä alkoholia omaan käyttöön riittää kun maksat tullit jota tulevat EU:n ulkopuolelta tuotavalle alkoholille. Tieto löytyy tullin kattavilta internet sivuilta. EU:n alueelta tullittomat määrät itse tuotuna ovat kymmeniä litroja. Jos tilaat joltain kauppiaalta, olet verovelvollinen joka litrasta,

      Näistä asioista ei kannata kiistellä - niistä löytyy oikeatakin tietoa yllä mainitun viranomaisen sivuilta.

      Yksi asia hieman innokkuudesi lisäksi hämää on se, että käytät termiä Kanadalainen laatuviski - itse en ole moiseen juomaan vielä törmännyt. Muutamaa olen juonnut ja myös sitä yhtä ja ainoaa Kanadalaista mallasviskiä - joka on omalla tavallaan aivan mielenkiintoinen juoma. Canadian Club, Seagram, Alberta Springs, Glen Breton ja Black Velvet ovat tuttuja tuotteita.

      • tertsa 77

        olen täysin eri mieltä yksityiskohdista koska olen alan erityisasiantuntija. No se siitä:) mutta tarkoitan kanadalaista laatuwhiskyä ja Alberta Springs on juuri sitä.


      • Viskaaja
        tertsa 77 kirjoitti:

        olen täysin eri mieltä yksityiskohdista koska olen alan erityisasiantuntija. No se siitä:) mutta tarkoitan kanadalaista laatuwhiskyä ja Alberta Springs on juuri sitä.

        Alberta Springs on halpa perus ruisviski, 10 vuotias hintaa noin 20$ pullo - tämäkö on sitä mitä kannattaa kehua? Ei kiitos. Hinnat voit tarkistaa vaikka netistä esim:
        http://www.wine-searcher.com/wine-144330-0001-alberta-springs-10-year-old-rye-whisky-canada

        Eiköhän tämä riitä tästä aihesta. Maistan kun sattuu eteen tulemaan, tilaamiseen ei ole tarvetta.


    • vcxvxcvxccx

      Paha sanoa varmasti, mutta miksi et voisi ostaa alkoholijuomia mistä lystäät yrityksen käyttöön? Kyllähän yritykset muutenkin hankkivat alkoholijuomat esimerkiksi pikkujouluihin. Eihän kukaan tiedä mihin nuo juomat todellisuudessa menevät. Tosin mitään järkyttäviä määriä ei kannata lähteä kuljettamaan.

    • joopa joo

      Yritykset ostavat Alkosta juomia omaan käyttöönsä eikä se kuulu verottajalle - ja maksavat verot siinä kuin muutkin. Mikäli he harjoittavat maahantuontia siihen pitää olla oma luopansa ja anniskelulle oma lupansa ja jos tarkkoja ollaan tarvitaan vielä alkoholin varastointia varten oma lupansa. Yksittäiset pullot ovat oma juttunsa - niistä ei ole kukaan kiinnostunut, ei edes viranomaiset.

      Viina on viisasten juoma....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      251
      4535
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      127
      2971
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2742
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1710
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      105
      1553
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      20
      1451
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1304
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      92
      1216
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      204
      1083
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1075
    Aihe