KYSY USKOSTA -ILTA: Vaivaako Vanha testamentti?

Pastori Lahtinen

Kysy uskosta -ilta: Vaivaako Vanha testamentti?

Miksi luominen esitetään Raamatussa eri tavalla kuin yliopistolla? Elikö Metusaleh oikeasti 969 vuotta? Entä mitä ajatella vedenpaisumuksesta ja Nooan arkista?

Tai syvällisemmin: Miten Raamatun alkukertomukset suhteutuvat muiden kansojen vastaaviin? Miten suhtautua Mooseksen lain pikkutarkkoihin määräyksiin? Entä kivittämiseen, verikostoon tai tarinaan Aabrahamista uhraamassa poikaansa Jumalalle? Miksi psalmeissa rukoillaan vihamiehelle Jumalan kostoa? Onko muinaisen Israelin orjuudesta Egyptissä, luvatun maan valloituksesta tai Daavidin kuningashuoneesta mitään näyttöä?

Tätä ja paljon muuta voit kysyä Kysy uskosta -illassa Hakavuoren kirkolla (Tolarintie 1, 00400 Hki) 19.4. klo 18.30 (kahvi- ja teetarjoilu klo 18 alkaen). Illan aiheena on Vanha testamentti. Kysymyksiisi on vastaamassa Vanhan testamentin ja judaistiikan professori Antti Laato – mies, jota kutsutaan myös ”Vanhan testamentin käveleväksi tietokirjaksi”.

Kysy uskosta -illassa kuka tahansa saa kysyä, mitä tahansa Vanhan testamentin kiehtovasta, pelottavasta ja hämmentävästä maailmasta. Ilta ei rakennu luennolle / alustukselle vaan kysymyksille ja vastauksille. Voit esittää kysymyksesi tiedemiehelle tai papille ja saada samaan kysymykseen kaksi vastausta eri näkökulmista. Voit myös tulla vain kuuntelemaan, mitä kysymyksiä muilla on.
Illassa on mukana vastaikään Vanhasta testamentista väitellyt Jukka Palola. Haagan seurakunnan kirkkoherra Hannu Vapaavuorikin esittää oman kysymyksensä. Illan juonnosta ja hartaudesta vastaa pastori Sami Lahtinen. Illan kulkua tahdittaa Joonas Vapaavuori sellollaan. Illan järjestää ja kahvit tarjoaa Haagan seurakunta.

Tule mukaan!

1

168

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pyh!

      Yliopisto on väärässä. Piste.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4479
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      159
      3368
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2687
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2594
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      135
      2537
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1731
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1600
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      39
      1297
    Aihe