lakien säätäminen

asennnevammako

Viime aikoina on kuulunut uutisia jostakin parveketupakoinnin rangaistuskäytännöistä ja hätäkeskukseen turhanpäiväisesti soittavien rankaisemisesta. Kaikenlaiseen lillukanvarsiin sitä viititään tuhlata aikaa. Vaikka onhan nekin asianosaisille varmasti hankalia asioita.

Mutta mutta. Suojatiellä voi ajaa toisen kuoliaaksi, rangaistus ihan mitätätön. Tai raiskata tai muuten pahoinpidellä. Rangaistukset on sitten ihan silmänlumeeksi. Mikä on raiskauksen lieventävä asianhaara. Eihän siinä ole kuin pahentavia juttuja ei mitään lieventäviä. Samoin jos suojatiellä ajat ihmisen yli, niin esim Tukholmassa se on ehoton rangaistus. Suojatiellä jalankulkijan on saatava kulkea ilman pelkoa.

En vähättele mitään asioita jotka ovat joillekin todella hankalia, kuten parveketupakointi. Mutta toisen ihmisen hengellä ja terveydellä leikkiminen pitäisi tehdä ehdottoman rangaistavaksi.

Ihmiset on asennekasvatettu siihen, että väkivaltarikokset ja muu raaka käyttäytyminen on vaan muodollisesti rangaistavaa.

Mitä lieventävää siinä on jos raiskaus kestää vain vähän aikaa. Tai jos uhrina on lapsi, alle 15 vuotias, joka on ollut suostuvainen. Alaikäinen on usein manipuloitavissa.

Tuntuu että poliitikot jotka säätävät lakeja tekevät populismia jostakin pikku jutusta, mutta todelliset rikollisetkin tietävät, että ei rangaistukset mitään kovia ole.

Ihmisiä pitäisi ruveta asennekasvattamaan siihen, että väkivallasta seuraa aina rangaistus, ei lievennöksiä.
Kun asenteet ovat muuttuneet niin että otetaan toinen ihminen huomioon. Silloin parveketupakoinnin haitoista riittää että puhuu naapurin kanssa.

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

        Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
        Maailman menoa
        82
        3250
      2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        36
        2060
      3. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        169
        1840
      4. Miksi naisen pitäisi maksaa 50/50

        Vuokrasta miehelle? Eikö se ole miehelle lahja, ja aarre, jos nainen suostuu muuttamaan kanssasi asumaan?
        Ikävä
        300
        1383
      5. Minkä arvosanan 4-10 annat Susanna Laineelle Farmi-juontajana?

        Susanna Laine vetää Farmi Suomi -realityä. Minkä arvosanan 4-10 annat Suskille juontohommista? Suosikkijuontaja teki
        Tv-sarjat
        34
        1288
      6. Onko se liikaa pyydetty

        Voisitko sinä mies kerätä rohkeutta ja ottaa yhteyttä? Minä en jaksa tätä enää. On niin ikävä sinua. Minä niin haluaisin
        Ikävä
        91
        1210
      7. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        109
        1206
      8. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1100
      9. Lahkojen uudestikasteille ei pitä mennä

        Sananl. 22:3 Mielevä näkee vaaran ja kätkeytyy, mutta yksinkertaiset käyvät kohti ja saavat vahingon.
        Kaste
        120
        1084
      10. Kaatopaikka Inhassa

        Kuka omistaa kyseisen kaatopaikan? Näkymä tielle kammottava!
        Ähtäri
        28
        1061
      Aihe