Virallisesti asun Savitaipaleella Etelä-Karjalassa, mutta asunnot löytyvät myös Vantaalta ja Teneriffalta.
Reijo Tossavainen Savitaipale Perussuomalaiset
4
236
Vastaukset
- ensin mie, sitten?
Mitä se meille kuuluu missä asut, mitä omistat! Se me tiedetään kenen asialla olet!
Et ainakaan meidän, duunarien ! Taitaa tuo oma tasku olla ensin, ja sitten muiden? - Jerry Kotton
Perusmies ajamassa työmiehen asiaa Jaguar S-type 3.0 `lla.
. Puolueen kannattajien suosikkiauto on Mercedes Benz.
Tutkimuksen mukaan perussuomalaisten kannattajat ovat työssäkäyviä 35-65 -vuotiaita miehiä, jotka ansaitsevat keskimäärin enemmän kuin keskustan ja sosiaalidemokraattien kannattajat.
Sokerina pohjalla Valkealan lahja Suomen politiikalle
Reijo Tossavainen - Jaguar S-type 3.0 - Anonyymi
Köyhät menkää talveksi Espanjaan!
reijotossavainen
Reijo Tossavainen
18.09.2010 08:09
Facebook
Twitter
Usein kuulen sanottavan, että ”minulla ei ole varaa asua Espanjassa”. Silloin joudun vääntämään rautalankaesimerkkejä todistaakseni, että tilanne on täysin päinvastainen. Kerrottakoon tosiasiat näin julkisesti kaikkien tiedoksi.
Asun talvisin Teneriffalla, jossa meitä talviasukkaita on reilu tuhat. Kaikkiaan meitä lienee Espanjassa jo noin 30 000, pääosin mantereen puolella ns. aurinkorannikolla. Ryhmänä he edustavat läpileikkausta suomalaisesta yhteiskunnasta. On rikkaita, on vähemmän rikkaita ja on erityisesti siltä väliltä.
Suurin osa asuu vuokralla, ehkäpä noin 70-80 prosenttia. Se on suomalaisille erityisen helppoa, sillä meillä on erittäin hyvä maine vuokranantajien keskuudessa. Ainakin täällä Teneriffalla olen havainnut, että jos on useita halukkaita, niin asunto vuokrataan poikkeuksetta suomalaisille. Me pidämme asunnon kunnossa ja maksamme vuokran säntillisesti. Liekö rasismia vaiko ei, mutta silti totean, että erityisesti espanjalaiset, ruotsalaiset ja engelsmannit ovat usein täysin erilaisia.
Kalustetun yksiön vuokra täällä Teneriffalla on noin 400-450 euroa kuukaudessa. Yleensä se vuokrataan vain yhdeksi talveksi kerrallaan. Kaksion vuokra on noin 550-600 euroa kuukaudessa. Jos näitä hintoja vertaa Suomen vastaaviin, niin erityisesti Helsinkiin verrattuna hinnat ovat edulliset.
Asunnon ostajilla ovat nyt ns. ostajan markkinat. Espanjassa on Suomea pahempi lama, joten mantereen puolella hinnat ovat paikoitellen romahtaneet jopa puoleen. Kanarian saarilla pudotus on ollut pienempi. Esimerkiksi täältä Puerto de la Cruzin kaupungin parhaimmilta paikoilta saa käytetyn asunnon hintaan 1500-2000 euroa/neliö ja uuden noin 3000 euroa/neliö. Hinnat ovat siten pienten suomalaiskaupunkien tasoa. On myös huomattava, että yhtiövastikkeet ovat pienet, sillä taloja ei tarvitse lämmittää eikä talonmiestä tarvita lumitöitä tekemään…
Entä sitten käytännön arki? Jos haluat elää edullisemmin, niin silloin pitää kiertää turistirysät kaukaa. Hyvä esimerkki vaikkapa täältä Teneriffalta. Playa de las Americas on tutisteja varten rakennettu ”kaupunki” saaren eteläpäässä. Siellä olutpullo ravintolassa on noin kaksi euroa. Täällä Puertossa, joka on ”normaali” kanarialainen kaupunki, pullo maksaa vastaavasti noin 1,30 euroa. Sama pätee muihinkin ravintolahintoihin, siis myös ruokaan. Paikallinen ei suostu maksamaan turistilisää, joten korkeammat hinnat ovat mahdollisia vain turistien suosimissa kohteissa.
Kannattaa siis valita ravintola muualta kuin turisteja palvelevalta alueelta. Hintalaatusuhteeltaan hyvä ravintola on helppo tunnistaa. Kun liikkuu siesta-aikaan eli paikalliseen ruoka-aikaan ”syrjemmässä” ja näkee jonkin ravintola lähettyvillä paljon autoja, on se merkki paikallisten suosimasta ravintolasta. Siis ravintolasta, jossa saa hyvää ruokaa kohtuuhintaan.
Itse käyn usein syömässä eräässä hieman syrjäisemmässä ja paikallisten suosimassa ravintolassa. Siellä esimerkiksi avotulella grillattu tosi maukas kananpuolikas tykötarpeineen maksaa kahdelta hengeltä yhteensä noin 11 euroa. Ja hintaan sisältyy vielä puoli litraa ns. talon viiniä!
Entä sitten ruokakaupassa käynti? Omien käytännön havaintojeni mukaan hintataso on Suomeen verrattuna ehkä noin viidenneksen edullisempi. Näin siis ainakin täällä Puerto de la Cruzissa.
Täällä talvehtivista suurin osa on eläkeläisiä. Siksi terveydenhuolto on tärkeä tekijä. Ja yllätys, yllätys – täällä Espanjassa myös tältä osin asiat ovat paremmin. Eläkeläisille terveydenhuolto on täysin ilmaista, siis lääkärissäkäynti, hoidot ja lääkärin määräämät lääkkeet! Toki terveyskeskuksissa on tungosta ihan kuin siellä Suomessakin.
Julkinen liikenne pelaa hyvin ja on edullista. Jos käyttää taksia, niin sekin kyyti on todella halpaa. Esimerkiksi täällä Puertossa taksilaskuni ei ole koskaan ylittänyt neljää euroa… Ja jos ajat omalla autolla, niin täällä Kanarialla bensalitra on noin 80 senttiä.
Kaikkea ei silti voi mitata rahassa. Eniten täällä olossa arvostan hyvää säätä. Näin syksyisin mittari on yleensä 25-30 asteen välillä. Tuore ennuste näyttää juuri nyt lupaavan seuraavalle viikolle 26-27 asteen päivälämpöjä ja 21-22 asteen yön alimpia lämpöjä. Keskitalvella lukema on viitisen astetta alempi. Lämpötilavaihtelut ovat pieniä. Esimerkiksi viime talvena alin päivälämpötila oli 19 astetta ja ylin 28 astetta.
Kaikesta yhteenvetona sanon, että tänne vaan heti kun työhuolet eivät enää paina ja eämäntilanne muutoinkin sallii leppoisamman elämästä nautiskelun!
Tämän blogin kommenteissa kerron lisää, jos kysyttävää löytyy.
www.reijotossavainen.net - Anonyymi
Perussuomalaisten puheenjohtaja, valtiovarainministeri Riikka Purra arvostelee toimeentulotuen nykytilannetta.
Hänen mukaansa sosiaaliturvan viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä, sillä siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde.
Learn more
Riikka Purran mukaan ongelma kytkeytyy yhä enemmän maahanmuuttoon.
– Vieraskielisten osuus tuensaajista on jo lähes 30 prosenttia. Esimerkiksi arabiankielisistä 54 prosenttia saa tukea, kun suomen- ja ruotsinkielisten osuus on vain 3,7 prosenttia. Helsingissä yksinasuva saa tukea noin 1300 euroa, yksinhuoltaja 2 000 euroa, kaksilapsinen perhe 3000 euroa ja nelilapsinen 4000 euroa. Suurissa perheissä summa nousee lähes 5000 euroon, Purra kirjoittaa X:ssä ja Maaseudun tulevaisuudessa julkaistussa kolumnissa.
Lisäksi maksetaan vesi, sähkö, vakuutus ja usein vuokravakuus. Ministeri huomauttaa hyvinvointialueiden maksavan lisäksi täydentävää tukea: esimerkiksi 800 euroa irtaimistoon, 300 euroa polkupyörään, 250 euroa urheiluvälineisiin, 400 euroa vaunuihin, 80 euroa huvipuistorannekkeeseen. Helsingissä nuoret saavat 550 euroa harrastusmenoihin.
– Tuki on veroton etuus eikä kannusta töihin. Jos perhe saa 4000 euroa ilman ansiotuloja, kiinnostus töihin totta kai vähenee. Harva lähtee yövuoroihin siivoamaan, jos saman rahan saa tekemättä mitään. Jokainen ansaittu euro vähentää tukea heti suojaosan jälkeen, jolloin työnteosta ei juuri jää käteen, Riikka Purra sanoo.
Hän sanoo, että Suomessa on jo 100 000 ulkomaalaista työtöntä, joista osa kotoutumiskoulutuksessa. Työttömyyden kasvu tulee puoliksi maahanmuutosta.
– Maahan tulee erityisesti opiskelijoiden perheenjäseniä, jotka edellisen hallituksen hullujen päätösten vuoksi pääsevät suoraan sosiaaliturvalle – vaikka heidän piti elättää itsensä. Järjestelmää ei ole tarkoitettu tällaiseen, eikä mikään raha riitä moiseen avokätisyyteen, Riikka Purra ihmettelee.
Eduskunnassa käsitellään parhaillaan tuen uudistusta. Jatkossa saajan on haettava ensisijaisia etuuksia, kuten työttömyyskorvausta, muuten tuki leikkaantuu puoleen.
– Vasemmisto väittää tämän olevan ”hyvinvointivaltion purkamista”, vaikka todellisuus on päinvastainen. Muissa Pohjoismaissa ehdot ovat tiukemmat ja tuen taso matalampi, erityisesti maahanmuuttajille. THL arvioi, että Ruotsin tasolla ja säännöillä saajia olisi Suomessa puolet nykyisestä, Purra sanoo.
Ruotsi on siirtymässä malliin, jossa maahanmuuttajat saavat vain puolet tuesta.
– Tanskassa tämä on arkea – lisäksi edellytyksenä on yhdeksän vuoden asuminen, ja pienempää tukea saadakseen on tehtävä työtä 37 tuntia viikossa, Riikka Purra toteaa.
Poimintoja videosisällöistämme
Perustuslakivaliokunta on todennut, ettei toimeentulotuki ole perustuslain takaama vähimmäisturva, vaan se ylläpitää sosiaalisesti hyväksyttävää elintasoa. Purran mukaan tukea voidaan ja sitä pitää rajata. Muut Pohjoismaat ovat jo tehneet tämän, eli Suomi tulee jälkijunassa.
– Perussuomalaisten mielestä hyvinvointijärjestelmä voidaan pelastaa vain rajaamalla sosiaaliturva Suomen kansalaisille. Se vaatii perustuslain muutoksen. Jotain voimme tehdä kuitenkin heti ensi kaudella: rajataan tuki niille, jotka ovat asuneet Suomessa vähintään 10 vuotta, Riikka Purra sanoo.
Toimeentulotuki on pakko korjata
Toimeentulotuki eli sosiaalijärjestelmän viimesijainen turva on menettänyt tarkoituksensa ja karannut käsistä. Siitä on tullut monille pääasiallinen tulonlähde.
Ongelma kytkeytyy yhä enemmän maahanmuuttoon. Vieraskielisten osuus tuensaajista…
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam17311704Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu506509Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö984819K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon854614Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä
kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju674582Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos484087Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko754082Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta983842- 863534
Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.
Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä183426