Maanantai 9.4.2012 klo 08.42
Utasjärvellä etsittiin moottorikelkkailijoita, joilta loppui polttoaine.
Kaksi keski-ikäistä porvoolaismiestä oli sunnuntaina moottorikelkalla liikkeellä Utajärven ja Pudasjärven välisellä Olvasjärven alueella Oulun seudulla.
Iltayhdentoista aikaan miehet soittivat hätäkeskukseen, sillä he olivat eksyneet. Heidän kelkastaan oli bensa loppunut, kun he olivat etsineet reittiä tutulle alueelle.
Puolenyön aikoihin miesten puhelinten akut tyhjenivät, eikä heihin saatu enää yhteyttä.
Poliisipartio löysi epäonniset kelkkailijat Pudasjärven puolelta Piltuajoen varresta Saunamaan alueelta aamuviideltä. Miehillä ei ollut tarpeeksi vaatetta päällään, ja he olivat pahasti kylmettyneet.
Miehet vietiin ambulanssilla sairalaan.
Joo tuo nyky-yhteiskunnassa ei enää voi neuvotella asioista yhtään kenenkään kanssa kun vedotaan kaikkeen mediaan, onhan sulla TV, radio, internet, ja lenkkeilyharrastukset ja muut harrastusmahdollisuudet.
Heistä se oli kiva kun he tiesivät että pystyvät soittamaan 112 sitten kun bensiini loppuu ja voivat ainakin vähän matkaa ajaa moottorikelkalla. Tiesiväthän he että he voivat laskimella laskea minkä verran he tarvitsevat bensiiniä kyseiselle matkalle ja että he pystyvät hankimaan gps-järjestelmät jos eivät tunne reittiä entuudestaan(ei ollut rahaa).
Nyky-yhteiskunnassa on ihmiset niin korkeasti koulutettuja(peruskoulu vähintään), että osaa jo arvioida tuollaiset asiat.
Siis jos he olisivat kysyneet lainaksi kelkkaa ja bensaa ja riittäviä tarvikkeita gps-kartat , riittävä vaatetus, heille olisi vedottu noihin palveluihin ja harrastuksiin, siis ilmaisharrastuksiin.
Kehnosti pukeutunut kaksikko kylmettyi pohjoisen yössä
heistä se oli kiva
0
99
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1182387
Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau311494Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.201458- 1291438
- 681253
Introverttinä osastolla
Yhdellä lääkäritapaamisella hoitaja valitti lääkärille etten tee mitään muuta kuin makaan ja ulkoilen. Kävin kuitenkin s3401104- 891005
Seksikkäin asu mikä päällä olet nähnyt kaivattusi ?
Seksikkäin asu mikä yllä olet nähnyt kaivattusi ?56964- 122831
- 82806