Fallien ja kehrien vaihto edessä. Onko kukaan tehnyt,itse tutkailin toppia ja näytti että kun ottaa 2 tai 4 pulttia pois niin koko "hattu" nousee elikä sitten näkyy suoraan maston sisälle ja mukana tulee kehrät. Voiko kaikki olla näin helppoa !
sedenin toppiriki 35 f kannella
6
222
Vastaukset
- Seppomartti
Vaihto on helppo jos löydät sopivat tilalle. Minulla oli vain 2 x 10 mm mutteria avattava ja paljastui 2 kpl lyhyitä irtonaisia akseleita, jotka nousivat fallien löysäämise jälkeen. Kysy kehriä esim. Maritim tai Baltic Rigging.
- 001
Kiitos tiedosta itselläni varmaan samanlainen.
- kaejhgjhgwehgighguhw
Mutta kuinkas uusi dyneema falli johon on pleissattu sakkeli saadaan maston sisäänkun se pitäis laittaa topista sisään.Vanha on vaijeri sakkeli, täytyy varmaan leikata sakkeli pois, siis lähinnä millä liittää vaijeri ja dyneema yhteen ettei vahingossakaan mene poikki ja tulee maston alhaalta sujuvasti ulos. Kokemus peräinen vastaus varmaan paras mutta muutkin käy.
- _/)_
Eihän teippi täysin varma ole, mutta oikein käytettynä lähelle sitä. 30-40 cm pitkä pätkä kangasteippiä asetetaan jatkokseen pitkittäin siten, että vanha uusi falli ovat päittäin teipin reunassa. Köysi/vaijeri-yhdistelmässä hiukan pidempi osuus teipistä saa tulla vaijerille. Sitten rullataan teippi jatkoksen ympärille mahdollisimman rypyttömästi, mikä helpoiten onnistuu tasaisella alustalla ja jatkoskohdan suorana pitäen. Aivan rypytöntä ei tietenkään tule, koska vaijeri on ohuempi. Tarpeen mukaan vedetään vielä toinenkin teipinpätkä samalla tavalla ja sitten koeponnistus. Tällainen teippijatkos tuottaa vähiten pattia ja lisähalkaisijaa, joten se juoksee parhaiten läpi. Yhtään teippiä ei kannata kierittää poikittain jatkoksen ympäri. Se ei anna vetolujuutta jatkokseen, mutta jäykistää ja kasvattaa halkaisijaa.
Vielä hienompi keino on pleissata köyden kuori lenkiksi, johon voi sitoa narun ja narun useammalla puolipolvella vaijeriin. Silloinkin puolipolvien yli kannattaa vetää teippi silottelemaan vaijerin päälle tulevia patteja. Bonuksena saa kauniin päätteen köyteen ja sen lenkin, jolla vetää helposti syksyllä vetonarun fallin tilalle ja fallin kotiin nokeentumasta. Oppikirjasta löytyy ohjeet lenkin tekoon. Se on yksi helpoimipa pleissejä ja hyvä sormiharjoitus. - Ei ole vaikeaa
Jos ymmärsin oikein, vaijeri on vielä maston sisällä.
- Laita vaijerin tyveen (alapäähän) kiinni ohut kestävä naru
- Vedä vaijerilla naru maston sisään, ja topista ulos
- Liitä naru dyneemafalliin kunnolla, teippiä päälle.
- Vedä falli maston sisään
- seppomartti
Miksi vaijeri ja Dynema pitäisi liittää yhteen?. Pelkkä Dynema on parempi. Jos masto ei ole pystyssä niin vaihtoon joko ohutta jäykkää työntämiseen sopivaa muovipitkea Etolasta tai metallinen ns viemärirassi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672435- 661407
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww801253EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje91176- 79875
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19870- 44723
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta92712Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe27689- 30666