sedenin toppiriki 35 f kannella

Fallien ja kehrien vaihto edessä. Onko kukaan tehnyt,itse tutkailin toppia ja näytti että kun ottaa 2 tai 4 pulttia pois niin koko "hattu" nousee elikä sitten näkyy suoraan maston sisälle ja mukana tulee kehrät. Voiko kaikki olla näin helppoa !
6234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vaihto on helppo jos löydät sopivat tilalle. Minulla oli vain 2 x 10 mm mutteria avattava ja paljastui 2 kpl lyhyitä irtonaisia akseleita, jotka nousivat fallien löysäämise jälkeen. Kysy kehriä esim. Maritim tai Baltic Rigging.

Äänestä

Kiitos tiedosta itselläni varmaan samanlainen.

Äänestä

Mutta kuinkas uusi dyneema falli johon on pleissattu sakkeli saadaan maston sisäänkun se pitäis laittaa topista sisään.Vanha on vaijeri sakkeli, täytyy varmaan leikata sakkeli pois, siis lähinnä millä liittää vaijeri ja dyneema yhteen ettei vahingossakaan mene poikki ja tulee maston alhaalta sujuvasti ulos. Kokemus peräinen vastaus varmaan paras mutta muutkin käy.

Äänestä
  • Eihän teippi täysin varma ole, mutta oikein käytettynä lähelle sitä. 30-40 cm pitkä pätkä kangasteippiä asetetaan jatkokseen pitkittäin siten, että vanha uusi falli ovat päittäin teipin reunassa. Köysi/vaijeri-yhdistelmässä hiukan pidempi osuus teipistä saa tulla vaijerille. Sitten rullataan teippi jatkoksen ympärille mahdollisimman rypyttömästi, mikä helpoiten onnistuu tasaisella alustalla ja jatkoskohdan suorana pitäen. Aivan rypytöntä ei tietenkään tule, koska vaijeri on ohuempi. Tarpeen mukaan vedetään vielä toinenkin teipinpätkä samalla tavalla ja sitten koeponnistus. Tällainen teippijatkos tuottaa vähiten pattia ja lisähalkaisijaa, joten se juoksee parhaiten läpi. Yhtään teippiä ei kannata kierittää poikittain jatkoksen ympäri. Se ei anna vetolujuutta jatkokseen, mutta jäykistää ja kasvattaa halkaisijaa.

    Vielä hienompi keino on pleissata köyden kuori lenkiksi, johon voi sitoa narun ja narun useammalla puolipolvella vaijeriin. Silloinkin puolipolvien yli kannattaa vetää teippi silottelemaan vaijerin päälle tulevia patteja. Bonuksena saa kauniin päätteen köyteen ja sen lenkin, jolla vetää helposti syksyllä vetonarun fallin tilalle ja fallin kotiin nokeentumasta. Oppikirjasta löytyy ohjeet lenkin tekoon. Se on yksi helpoimipa pleissejä ja hyvä sormiharjoitus.

    Äänestä

  • Jos ymmärsin oikein, vaijeri on vielä maston sisällä.

    - Laita vaijerin tyveen (alapäähän) kiinni ohut kestävä naru
    - Vedä vaijerilla naru maston sisään, ja topista ulos
    - Liitä naru dyneemafalliin kunnolla, teippiä päälle.
    - Vedä falli maston sisään

    Äänestä

Miksi vaijeri ja Dynema pitäisi liittää yhteen?. Pelkkä Dynema on parempi. Jos masto ei ole pystyssä niin vaihtoon joko ohutta jäykkää työntämiseen sopivaa muovipitkea Etolasta tai metallinen ns viemärirassi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


001 kirjoitti:

Fallien ja kehrien vaihto edessä. Onko kukaan tehnyt,itse tutkailin toppia ja näytti että kun ottaa 2 tai 4 pulttia pois niin koko "hattu" nousee elikä sitten näkyy suoraan maston sisälle ja mukana tulee kehrät. Voiko kaikki olla näin helppoa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu