Pelkäsikö hän häviävänsä lupsakkaalle ja sanavalmiille Esko Aholle?
Miksi Väyrynen luopui pj-kisasta v.1990?
kuka tietää?
651
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Väykky yritti presidentiksi, mutta pieleenhän se taas meni. Luuli vielä Ahon olevan talutettava puudeli, mutta Esko laittoi Väykylle luun kurkkuun.
Väyrynen luopui puheenjohtajuudesta ja totta - vaaleissa jäi Bildenbergiläisen taakse 1994.
Ahon aikakaudella Keskusta alkoi pahasti porvarisoitumaan ja se oli sitä kokoomusta myötäilevää politiikkaa. Väyrysen suurin virhe oli lopettaa puheenjohtajuus ratkaisevalla hetkellä.
Ei kai se Väyrysen päätettävissä ole. Jos olis päättänyt asettua edelleen ehdokkaaksi, olisi todennäköisesti hävinnyt vaalissa Esko Aholle.
Tyypillistä väyrysläistä sanankäyttöä!
Monet maanviljelijät pitävät itseään yrittäjinä ja äänestävät kokoomusta. Nykyinen maatalousministerikin on kokoomuslainen ja ihan asiallinen mies.
Esko Aho oli todella huono puheenjohtaja, siitä ei jäänyt kuin p.askan maku suuhun.
Tovottavasti Väyrynen pääsee nyt puheenjohtajaksi ja Keskusta saadaan takasin kunnialliseksi puolueeksi.